back to top
31.5 C
Tirana
E diel, 14 Korrik, 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

Piana degli Albanesi

Poezia e parë në gjuhën shqipe nga nga Sadik Bejko

Poezia e parë në gjuhën shqipe nga nga Sadik Bejko Poezia e parë në shqip është shkruar nga Lekë Matrënga Lekë Matrënga, i njohur si Luca Matranga,...

Zef Skiroi (1865-1927) – një nga mjeshtrat më të rafinuar të letërsisë shqipe

Zef Skiroi (10 gusht 1865 - 17 shkurt 1927) - një nga mjeshtrat më të rafinuar të letërsisë shqipe Giuseppe Schiro (Zef Skiroi - në gjuhën...

Pse kryevepra e babait të albanologjisë nuk u botua kurrë në gjuhën shqipe?! nga Lekë Pepkolaj

Pse kryevepra e babait të albanologjisë nuk u botua kurrë në gjuhën shqipe?! nga Lekë Pepkolaj Si fillim po shkruaj dy fjalë që ne ta njohim më...

Nji urim për Pashkët nga Bota Arbëreshe…

Nji urim për Pashkët nga Bota Arbëreshe...  Një këngë e vjetër bizantine e Arbëreshëvet të Sicilisë Viret sot mbi një dru Ai çë ndë ujëra dheun vori (3...

Konstandini i Vogëlith dhe Kthimi i Odiseut Eqrem Çabej

Konstandini i Vogëlith dhe Kthimi i Odiseut Eqrem Çabej "Hylli i Drites" Poezia popullore shqiptare ësht' aq e pasur në motive të vjetra, sa mund...

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.