Nji urim për Pashkët nga Bota Arbëreshe…

0
7
Pashket shqiptare 2015
Festa e Pashkëve në Horën e Arbëreshëve
Festa e Pashkëve në Horën e Arbëreshëve

Nji urim për Pashkët nga Bota Arbëreshe… 

Një këngë e vjetër bizantine

e Arbëreshëvet të Sicilisë

Viret sot mbi një dru
Ai çë ndë ujëra dheun vori (3 herë)
Kurorë glëmbash i vun rreth kreit
Mbretit t’ëngjëjvet.
Një copë të kuqe për të qeshurë
i vun mbi krahët Atij
çë vesh qellinë me mjekulla.
Shplaka duroi të kishë
Ai çë liroi Adhami në Jordhan.
Me gozhda kle vierrë
Dhëndërri i Klishës.
Me shtizën kle i lavosur
I Biri i Virgjëreshës.
Na i falemi pesimevet t’ate, o Krisht. (3 herë)
Dëftona të ngjallurit t’atë të lëvdoshmit.

[youtube]https://youtu.be/XtwHG-Ta4Hk[/youtube]

Pashkët te Hora e Arbëreshëvet, Sicili-Itali (Pasqua a Piana degli Albanesi, Sicilia -Italia)
Krishti u ngjall, vërteta u ngjall! Rron e ligjëron për gjithëmonë! Ashtu kloft!

Hora e Arbëreshëvet - Piana degli Albanesi
Hora e Arbëreshëvet – Piana degli Albanesi

Javën e Madhe e të Shejtë të Eparkisë së Horës

Në atmosferën festive për Javën e Madhe e të Shejtë të Eparkisë së Horës u shpall zyrtarisht më 31 mars 2015 Emërimin i Peshkopit të ri për arbëreshët e Sicilisë (Itali).
Papa Gjergji Mitri Gallaro, i klerit të Eparkisë së Njutonit të Melkitevet bizantine-greke (SHBA), ka klenë gjithmonë i pranishëm me arbëreshët emigruar në Amerikë e i lidhur me komunitetet arbëreshe në Itali

Arbereshe
Arbereshe

Biografia
Reverendo Papas George Demetrios Gallaro u lind më 16 janar 1948, në Pozzallo, Sicili (Itali). Ai ka kryer studimet e mesme në Seminarin e Notos. U vendos në 1968 në Shtetet e Bashkuara të Amerikës ku përfundoi kurse për teologjinë në St. John, Seminarin e Los Angeles, Kaliforni dhe u shugurua dhjak në 1971 dhe prift në 1972.
Pasi shërbeu për tetë vjet, dy famullitë në Kryedioqeza e Los Angeles, ai përfundoi studimet e tij më të larta në Institutin Oriental Papnor në Romë dhe Universiteti Papnor i Shën Thomas në Urbe, duke fituar doktoraturë e tij në ligjin dhe Lindore Canon licencës në teologji ekumenike.
Më vonë ka punuar si famullitar dhe mësimdhënes në Melkite Eparkisë së tij e Newton, Massachusetts, në Ukrainë dhe Stamford, Connecticut, ne Rusi ne Arcieparchia i Pitsburg, Pensilvani. Që nga viti 2011 ai ka qenë nënkryetar i Shoqatës Ligjit të Lindjes dhe nga 2013, Konsulent i Kongregatës për Kishat Lindore. Në këtë vend zyrat e Syncellus për çështjet kanonike dhe famullitar gjyqësor nell’Arcieparchia Pitsburg, profesor i ligjit kanun dhe teologjinë katolike Bizantine ekumenik në Seminarin e Shën Qirili dhe Metodi në Pitsburg, dhe një gjykatë të apelit për ‘ Archeparchy i Filadelfias e Ukrainas.
Urime!

Related Images:

Artikulli paraprakHamit Matjani – luftoi me fashistët, me nazistët, dhe… u var nga komunistët…
Artikulli tjetërElegjia Vllazërore… nga Arshi Pipa
Jozef Radi
Biografi Jozef Radi 16 janar 1957, lind rastësisht në qytetin e Elbasanit, mbasi të dy prindët e posadalë nga burgu ishin interrnuar në kampin e Kuçit të Kurveleshit... Ishte i vetmi fëmijë i të ashtuquajturit “Kampi i 100 Intelektualëve”... 1957, Pagëzohet me emrin Antonin, por xhaxhai i tij me të njejtin emër, e regjistron si Jozef... 1957-1961, ndjek fatin e prindërve në odisenë e kampeve: Radostinë, Gradishtë, Çermë dhe më së fundi n’atë të Savrës... 1963-1971, kryen shkollën fillore dhe tetëvjeçare në Karbunarë dhe Savër me rezultate shumë të mira... 1971-1975, ndjek gjimnazin “20 Tetori” në qytetin e Lushnjes, ku përjashtohet dy herë nga shkolla, thjesht si... i biri i Lazër Radit! 1975, frekuenton të njëjtën klasë me Gëzim Hajdarin dhe Shpend Sollakun: Tre të apasionuar të letërsisë; më vonë edhe autorë mjaft të njohur librash... 1975, fillon si puntor në fermën e Savrës 1977-1979, kryen shërbimin ushtarak në repartet e xhenjos, fortifikim në Dropull të Gjirokastrës... 1981, mbaron shkollën e mesme me rezultate të shkëlqyera dhe as bëhet fjalë për vazhdimin e ndonji shkolle të lartë... 1984, bën gjithë përpjekjet për botimin e librit të parë poetik “Trokitje”, por problemet e biografike... e pengojnë botimin edhe pse Shtëpia Botuese e kishte vlerësuar si... “të botueshëm...” 1984-1990, krahas punës së rëndë në bujqësi, studion intensivisht gjuhët e huaja; merret me përkthime, shkruan dhe redakton veprën e të atit... 1989, së bashku me të atin përkthejnë veprën “Stalini, Moxarti dhe Maria Judina” e poetit Bërkoviqit, e cila kalon dorë me dorë si vepër antidiktaturë... 1990, së bashku me të Atin, vendosen në Tiranë, prej ku nis nji fazë e re shprese dhe entusiazmi, se demokracia mund t’i riparojë pasojat e diktaturës... dhjetor 1990-31 mars 1991, ndjek nga afër lëvizjen dhe ndryshimet demokratike... mars 1991, boton për herë të parë, ciklin me 6 poezi në revistën arbëreshe “Katundi Ynë” në Kozenca. maj 1991, regjistrohet në fakultetin e Gjuhë- Letërsisë dhe më pas kalon në atë Juridik. 1993, botojnë së bashku me të atin librin e parë “Muret e Muzgut” si dhe poemën “Stalini, Mozarti dhe Maria Judina” 1993, nis botimin e revistës tremujore “Arbëria”, e cila del në tre numra... 1993-maj 1997, punon në detyra të ndryshme në Presidencën e Republikës. qershor 1994, mbaron Fakultetin Juridik qershor 1997, ngjarjet e atij viti ishin dëshmi e vrasjes së demokracisë... detyrohet të emigrojë në Itali. shtator 1998, humb të Atin, Lazër Radin, njeriun me të cilin kishte ndarë ditët më të vështira të jetës. 2000, boton librin e dytë poetik: “Kujtesa e Mjegullës” 2004-2005, mbulon për gati dy vjet rubrikën “Qiell i Përtejmë” në revistën “ars” 2007, boton me bashkaautorë albumin fotografik “Ancona nascosta” 2000-2010, bashkpunon me shokun e tij Gëzim Hajdari, në redaktim e veprës së tij të botuar në Itali 2011, boton librin e tretë poetik “Fletorja e Vjeshtës” 2000-2013, bashkëpunon vazhdimisht me shtypin shqiptar 2000-2013, përkthyen mjaft nga veprat e poetëve si: Ungaretti, Montale, Raboni, Senesi, Fatuiva, Pessoa, De Moraes, Hikmet etje, si dhe ka në duar veprën e Bodlerit “Lulet e së keqes” 2016, po përgatit për botim veprën e plotë të Lazër Radit në 14 vëllime... Jeton prej 16 vitesh në qytetin e Anconës...

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.