back to top
29.5 C
Tirana
E mërkurë, 24 Korrik, 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

Petraq Kolevica

Prominenca iminente e eminencës – nga Astrit Cani

Prominenca iminente e eminencës nga Astrit Cani Ne nuk i nderojmë njerzit, ma shum se nderojmë të vërtetën. Besoj se neve që jena të painfektuem me komunizëm...

S’mund të qaj më… – nga Petraq Kolevica

S’mund të qaj më… nga Petraq Kolevica Ishim bashkē me Lasgushin në shtëpi të Dhimitër Paskos, pasi u kthyem nga varrimi i tij. Rrinim dhe s’na...

Personaliteti Petraq Kolevica – Inxhinier, Arkitekt po edhe letrar – Referenca: Fakulteti i arkitekturës dhe inxhinjerisë së ndërtimit

Personaliteti Petraq Kolevica - Inxhinier, Arkitekt po edhe letrar Referenca: Fakulteti i arkitekturës dhe inxhinjerisë së ndërtimit Petraq Kolevica, lindi në Korçë në 11.01.1934, qytet...

Varri i Fshehtë nga Petraq Kolevica – Nji libër i ri i shtëpisë Botuese M. Kuteli

Varri i Fshehtë nga Petraq Kolevica Nji libër i ri i shtëpisë Botuese M. Kuteli Një libër për të kuptuar mirë atë që ndodhi në Shqipëri...

Lasgushi – Poet i Bukurisë Magjike Kujtime nga Naum Prifti

Lasgushi - Poet i Bukurisë Magjike Kujtime nga Naum Prifti “...se qeveria është si ai hajvani i madh që shkon rrugës dhe i shkel marauzhgat me këmbë...

Petraq Kolevica ndёr pёrvjetorёt e jetёs dhe tri poezi prej tij

Petraq Kolevica ndёr pёrvjetorёt e jetёs dhe tri poezi prej tij Petraq Kolevica, lindi nё Korçё me 11.01.1934, kreu shkollёn fillore dhe gjimnazin nё Korçё. Gjimnazi...

Një portret i Petraq Kolevicës – nga Qerim Vrioni

Një portret i Petraq Kolevicës nga Qerim Vrioni Këtë fotografi (portret) të arkitektit, poetit, përkthyesit, intelektualit e njëkohësisht mikut tim Petraq Kolevica, e kam bërë në...

Zëri i Nolit dhe një Fotografi e Vjetër nga Qerim Vrioni

Zëri i Nolit dhe një Fotografi e Vjetër nga Qerim  Vrioni Ndërsa zërin e Nolit e kisha dëgjuar dhe para disa kohësh, atë të Fishtës e...

Vigan që prehje nuk gjen – balladë nga Petraq Kolevica

Vigan që prehje nuk gjen... Balladë nga Petraq Kolevica në nderim dhe kujtim të Epikut më të Madh të Shekullit At Gjergj Fishtës... Ja dërgoj për...

“Vetëtimë. E zbret fulikare, fjala që vret mu në shpirt…” studim nga Anton Cefa

“Vetëtimë. E zbret fulikare, fjala që vret mu në shpirt...” studim nga Anton Cefa Rreth përmbledhjes poetike të Zef Zorbës “Buzë të ngrira në gaz” Shtëpia botuese...

“Kush ma diti poezinë, dhembjet nuk m’i diti dot…” esse nga Anton Çefa

“Kush ma diti poezinë, dhembjet nuk m’i diti dot...” esse nga Anton Çefa  (Kuptimësia e dhembjes në poezinë e Lasgush Poradecit) Për njeriun jeta është një dhembje e...

Vigan që prehje nuk gjen… Balladë nga Petraq Kolevica

Vigan që prehje nuk gjen... Balladë nga Petraq Kolevica ...në nderim e kujtim të Epikut më të Madh të Shekullit At Gjergj Fishtës... Për kujtim At Zef...

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.