Nyjet-Arkivit për » Orhan Pamuk «

Udhëkryq – esse nga Artan Kafexhiu

Udhëkryq esse nga Artan Kafexhiu Pamuk, nobelisti turk në librin e tij “Emri im është e kuqja”, me kujton pengesën kulturore, që akoma nuk e kemi kapërcyer ne shqiptarët. Ndoshta, ndoshta, nga Lexo Me Teper.

Dekodimi i vonë i “hermetizmit” të Zorbës, një humbje për letërsinë shqipe – nga Emi Krosi

Dekodimi i vonë i “hermetizmit” të Zorbës, një humbje për letërsinë shqipe nga Emi Krosi Çfarë është e bukura?! Gjithmonë kam pyetur vetes, sidomos në art. E bukura nuk është vetë, Lexo Me Teper.

Realiteti shqiptar i diktatures komuniste dhe letërsia e pas viteve ’90 nga Vilhelme Vranari – Haxhiraj

Realiteti shqiptar i diktatures komuniste dhe letërsia e pas viteve ’90 nga Vilhelme Vranari – Haxhiraj Një shkrimtar e ka paksa të vështirë të paraqesë realitetin e çdo kohe si duhet. Aq Lexo Me Teper.

Një mbrëmje e zakonshme njujorkeze… nga Alida Jolie

Një mbrëmje e zakonshme njujorkeze… nga Alida Jolie 30 janar 2014 Një mbrëmje e zakonshme si gjithë mbrëmjet e këtij qyteti pakufi… Po kthehesha për në shtëpi me metro, dhe mora trenin e Lexo Me Teper.
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook