back to top
29.5 C
Tirana
E diel, 16 Qershor, 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

Ndre Zadeja

Xhevat Kallajxhi: Të përunjem Dom Zadeja, Krenaria e Fisit të Ilirisë! – nga Frank Shkreli

Xhevat Kallajxhi: Të përunjem Dom Zadeja, Krenaria e Fisit të Ilirisë! nga Frank Shkreli “Poeti i ëmbëlsisë”, e quanin - pushkatuar nga komunistët me 25 mars 1945, në...

Personalitete të shquar të mendimit progresiv shqiptar që shtruan udhën e Neoshqiptarizmit nuk kanë një varr a Përmendore në Shqipëri – nga Pertefe...

Personalitete të shquar të mendimit progresiv shqiptar që shtruan udhën e Neoshqiptarizmitnuk kanë një varr a Përmendore në Shqipëri nga Pertefe Leka Po të kujtojmë, kur...

Dom Ndre Zadeja – I pari martir i Kishës mbas ardhej së Komunistave! – dhe Letra e tij e Hapun (Poemë) ndaj Fulv Cordignano-n

Dom Ndré Zadêja (3 nantor 1891 - 25 mars 1945) Ishte mëngjes. Një ndër ato agimet e errta që mbi Shkodrën do të shfaqej shpesh,...

Zhdukja e përjetëshme e emnave t’atdhetarve shqiptarë – Dom Ndre Zadeja (1891 – 1945) – Përgatiti Fritz Radovani

Cila ishte detyra e seksionit katolik pranë degës së mbrendshme të Shkodrës në 1946, i vetmi n’botë?  Zhdukja e përjetëshme e emnave t’atdhetarve shqiptarë Dom...

Një qiri drite në 121-vjetorin e lindjes së Kardinalit Mikel Koliqit si i pari në historinë e krishtërimit ndër shqiptarë – nga Klajd Kapinova

Një qiri drite në 121-vjetorin e lindjes së Kardinalit Koliqit si i pari në historinë e krishtërimit ndër shqiptarë  nga Klajd Kapinova* Refleksione rreth librit “Simfonia...

Prekë Cali – Nderi i Kombit: Kreshniku i Kelmendit  të Malësisë së Madhe dhe Hero i Kombit Shqiptar – nga Frank Shkreli

Prekë Cali - Nderi i Kombit: Kreshniku i Kelmendit  të Malësisë së Madhe dhe Hero i Kombit Shqiptar* nga Frank Shkreli Me rastin e...

Injac Zamputi: “Kur e sulmonin Ndre Mjedën…”

Injac Zamputi: "Kur e sulmonin Ndre Mjedën..." Studiuesi Injac Zamputti (1910-1998) ka kaluar gjashtë vite si mësues me Dom Ndre Mjedën. Këtij takimi, por edhe...

Laura Keçi, 16 vjeçarja që u arrestua pse bëri kryqin… – nga Agustin Miraka

Laura Keçi, 16 vjeçarja që u arrestua pse bëri kryqin... nga Agustin Miraka  Laura Keçi ishte vetëm 16 vjeç kur e dënuan e më pas arrestuan,...

Pse i duhen poetat nji vendi? – Elegji e letrave shqipe! – esse nga Gjergj Jozef Kola

Pse i duhen poetat nji vendi? - Elegji e letrave shqipe! esse nga Gjergj Jozef Kola Për festivalin ndërkombtar të poezisë në Kosovë 1. Ma parë se me...

Tridhjetë vjet nga Mesha e Parë në Shkodër! – nga Dom Anton Kodrari

Tridhjetë vjet nga Mesha e Parë në Shkodër! nga Dom Anton Kodrari Hymje! Tash dymijë e kusur vjet, tue përjashtue pushtimin otoman, pa u dridhë qerpiku as'...

Shqipëria dhe ëndrra politike e Kaizerit në Ballkan – nga Monika Shoshori Stafa

Shqipëria dhe ëndrra politike e Kaizerit në Ballkan nga Monika Shoshori Stafa Që prej krijimit të shtetit shqiptar, nga njohja e pavarësisë dhe tërësisë tokësore...

Nocioni “Malok në tri Kohë – nga Agron Gjekmarkaj

Nocioni “Malok në tri Kohë nga Agron Gjekmarkaj Në ligjërimin e përditshëm, në atë politik, mediatik, artistik dhe popullor, ndeshim jo rrallë nocionin “malok”. Fjala malok...

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.