back to top
23.5 C
Tirana
E martë, 18 Qershor, 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

“Martir i Demokracisë”

Guximi i Nick Merrnaçajt – Martir i Demokracisë – rrëfen e ëma, Mri Merrnaçaj…

Guximi i Nick Merrnaçajt - Martir i Demokracisë rrëfen e ëma, Mri Merrnaçaj... (22 janar 1990 - 22 janar 2023) 33 vjetori i Vdekjes Mrì Dedja...

Si e kam njohur Musine Kokalarin – nga Pertefe Leka

Si e kam njohur Musine Kokalarin nga Pertefe Leka Musine Kokalari është një personalitet i njohur i historisë dhe letërsisë shqipe . Ajo është heroina shqiptare e...

Trifon Xhagjika (1932-1963) – Biografia dhe pjesë nga vepra “Stina Mendimi” – nga Andrea Llukani

Trifon Xhagjika (1932-1963) - Biografia dhe pjesë nga vepra “Stina Mendimi” nga Andrea Llukani Trifon Xhagjika (29 prill 1932 - 23 dhjetor 1963) Poet pa Varr...

Biografi e shkurtë e Ibrahim Sheh Karbunara (1877 – 1947)

Biografi e shkurtë e Ibrahim Sheh Karbunara (1877 - 1947) Sheh Ibrahim Karbunara (Shehu) u lind në Karbunarë në vitin1877. Shkollën fillore e kreu në...

Përurohet libri “Përtej harrimit” në Gjilan – e pranishme autorja Ermira Xhomaqi – Godo

Përurohet libri “Përtej harrimit” në Gjilan e pranishme autorja Ermira Xhomaqi - Godo nga Tefik Selimi Dhe thonë, çka shkruhet në letër, mbetet në vepër. Kjo është...

Përtej harrimit – në kujtim të jetës dhe veprës së Intelektualit Abdulla Rami nga Ermira Xhomaqi

Përtej harrimit Nga auditoret franceze në humnerën e diktaturës nga Ermira Xhomaqi Abdulla Rami, i përket plejadës së figurave shqiptare të cilët u përpoqën që dritën e Iluminizmit...

“Mender gazetarë, bastardë, kopilë e fundërrina!” reagon Myslym Murrizi…

“Mender gazetarë, bastardë, kopilë e fundërrina!” reagon Myslym Murrizi... Myslym Murrizi reagon ndaj mashtrimit për dekorimin e martirëve të demokracisë nga Report TV Ceremonia e dekorimit u zhvillua...

Qemal Draçini, intelektual i shquar, Martir i Demokracisë

Qemal Draçini, intelektual i shquar, Martir i Demokracisë Qemal Draçini (1922-1947) ishte kritik, studiues, publicist, lëvrues i poezisë e i prozës dhe mësues shqiptar.1] Jeta Lindi në Shkodër...

Tri poezi dhe jeta e Bilal Xhaferrit

Bilal Xhaferri ishte një shkrimtar i rrënjëve të etnisë në vitet gjashtëdhjetë, kur letërsia shqipe ose lavdëronte idetë e socializmit, ose fitoren në Luftën...

Dera e Sadik Gjergjit të Palçit nga Ylli Prebibaj

Dera e Sadik Gjergjit të Palçit nga Ylli Prebibaj Dera e Sadik Gjergjit të Palçit është një prej atyre dyerve të lidhura ngushtësisht me historinë e...

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.