Biografi e shkurtë e Ibrahim Sheh Karbunara (1877 – 1947)

0
12
Sheh Ibrahim Karabunara
Sheh Ibrahim Karabunara
Ibrahim Sheh Karabunara (1877-1947)
Ibrahim Sheh Karabunara (1877-1947)

Biografi e shkurtë e Ibrahim Sheh Karbunara (1877 – 1947)

Sheh Ibrahim Karbunara (Shehu) u lind në Karbunarë në vitin1877.
Shkollën fillore e kreu në vendlindje, të mesmen e vazhdoi në Berat, ku u njoh me Babë Dudë Karbunarën dhe me Rilindas të tjerë, që punonin për zgjimin e ndërgjegjes kombëtare dhe për sigurimin e Pavarësisë së Shqipërisë.
.
Sheh Karbunara ne ditet e Kongresit te Lushnjes
Sheh Karbunara ne ditet e Kongresit te Lushnjes (mes Bahri Omarit dhe Eqerem bej Vlores)
Arsimin teologjik e kreu në Stamboll dhe Teheran. Kur u kthye në vendlindje filloi detyrën Sheh, në Teqenë e Karbunarës. I kulturuar dhe i arsimuar në Universitetet më në zë të Stambollit dhe Teheranit, i shëtitur dhe i pajisur me kulturën e Lindjes dhe atë Perëndimore – evropiane, Sheh Ibrahimi u bë një ndër idealistët e rrallë në Myzeqe e më gjerë. Përpos punëve klerikale Sheh Ibrahimi merrej me veprimtari patriotike, iluministe, për çështjen shqiptare dhe do ta pësonte për këtë veprimtari në shërbim të kombit, por ai qe i vendosur.
Pavarësisht internimit në Peqin, Sheh Ibrahimi nuk u dorëzua kurrë. Sheh Ibrahim Karbunara përkrahu pa asnjë rezervë Çetën e Karbunarës, duke qenë figurë kryesore e saj.
Më 27 Nëntor 1912, ishte firmëtar i kryesor i telegramit të Pavarësisë së Lushnjës, drejtuar Fuqive të Mëdha.
Por veprimtaria e tij nuk mbaron me kaq. Luajti një rol kryesor, për thirrjen dhe organizimin e Kongresit në Lushnjë ku edhe zgjidhet delegat. Në Kongres, mbajti një lutje fetare, kjo e dokumentuar në fletën e parë të Proces-verbalit të Kongresit.
.
Sheh Karbunara dhe Shefqet Beja në gjyqin e Deputetëve
Sheh Karbunara dhe Shefqet Beja në gjyqin e Deputetëve
Mësojmë se ishte pro Republikës e kundër Monarkisë. Kur erdhi Zogu në krye të shtetit shqiptar, emigroi për në Itali. Pas Çlirimit në vitin 1945 u zgjodh deputet. Sheh Ibrahimi ishte kundër vendosjes së regjimit komunist. Dënohet me vdekje në vitin 1947, dhe ekzekutohet bashkë me të birin, Hysenin 27 vjeç, më 10 tetor 1947.
Më 9 dhjetor 1992, Presidenti i Republikës e dekoron me Medaljen “Martir i Demokracisë”, më 1995, Presidenti i Republikës e dekoroi me Urdhrin “Për veprimtari Patriotike” të Klasit të I.
Prej disa kohësh, Këshilli Bashkiak i Lushnjës i ka dhënë titullin: “Qytetar Nderi i Lushnjës”.

Related Images:

Artikulli paraprakCensura komuniste mbi Murat Toptanin dhe dy poezi nga ky autor – nga Marsida T. Najdeni
Artikulli tjetërHabilitacjoni i dr. Martin Camajt si docent n’albanologjí – nga Redaksia e revistës “Shêjzat”
Jozef Radi
Biografi Jozef Radi 16 janar 1957, lind rastësisht në qytetin e Elbasanit, mbasi të dy prindët e posadalë nga burgu ishin interrnuar në kampin e Kuçit të Kurveleshit... Ishte i vetmi fëmijë i të ashtuquajturit “Kampi i 100 Intelektualëve”... 1957, Pagëzohet me emrin Antonin, por xhaxhai i tij me të njejtin emër, e regjistron si Jozef... 1957-1961, ndjek fatin e prindërve në odisenë e kampeve: Radostinë, Gradishtë, Çermë dhe më së fundi n’atë të Savrës... 1963-1971, kryen shkollën fillore dhe tetëvjeçare në Karbunarë dhe Savër me rezultate shumë të mira... 1971-1975, ndjek gjimnazin “20 Tetori” në qytetin e Lushnjes, ku përjashtohet dy herë nga shkolla, thjesht si... i biri i Lazër Radit! 1975, frekuenton të njëjtën klasë me Gëzim Hajdarin dhe Shpend Sollakun: Tre të apasionuar të letërsisë; më vonë edhe autorë mjaft të njohur librash... 1975, fillon si puntor në fermën e Savrës 1977-1979, kryen shërbimin ushtarak në repartet e xhenjos, fortifikim në Dropull të Gjirokastrës... 1981, mbaron shkollën e mesme me rezultate të shkëlqyera dhe as bëhet fjalë për vazhdimin e ndonji shkolle të lartë... 1984, bën gjithë përpjekjet për botimin e librit të parë poetik “Trokitje”, por problemet e biografike... e pengojnë botimin edhe pse Shtëpia Botuese e kishte vlerësuar si... “të botueshëm...” 1984-1990, krahas punës së rëndë në bujqësi, studion intensivisht gjuhët e huaja; merret me përkthime, shkruan dhe redakton veprën e të atit... 1989, së bashku me të atin përkthejnë veprën “Stalini, Moxarti dhe Maria Judina” e poetit Bërkoviqit, e cila kalon dorë me dorë si vepër antidiktaturë... 1990, së bashku me të Atin, vendosen në Tiranë, prej ku nis nji fazë e re shprese dhe entusiazmi, se demokracia mund t’i riparojë pasojat e diktaturës... dhjetor 1990-31 mars 1991, ndjek nga afër lëvizjen dhe ndryshimet demokratike... mars 1991, boton për herë të parë, ciklin me 6 poezi në revistën arbëreshe “Katundi Ynë” në Kozenca. maj 1991, regjistrohet në fakultetin e Gjuhë- Letërsisë dhe më pas kalon në atë Juridik. 1993, botojnë së bashku me të atin librin e parë “Muret e Muzgut” si dhe poemën “Stalini, Mozarti dhe Maria Judina” 1993, nis botimin e revistës tremujore “Arbëria”, e cila del në tre numra... 1993-maj 1997, punon në detyra të ndryshme në Presidencën e Republikës. qershor 1994, mbaron Fakultetin Juridik qershor 1997, ngjarjet e atij viti ishin dëshmi e vrasjes së demokracisë... detyrohet të emigrojë në Itali. shtator 1998, humb të Atin, Lazër Radin, njeriun me të cilin kishte ndarë ditët më të vështira të jetës. 2000, boton librin e dytë poetik: “Kujtesa e Mjegullës” 2004-2005, mbulon për gati dy vjet rubrikën “Qiell i Përtejmë” në revistën “ars” 2007, boton me bashkaautorë albumin fotografik “Ancona nascosta” 2000-2010, bashkpunon me shokun e tij Gëzim Hajdari, në redaktim e veprës së tij të botuar në Itali 2011, boton librin e tretë poetik “Fletorja e Vjeshtës” 2000-2013, bashkëpunon vazhdimisht me shtypin shqiptar 2000-2013, përkthyen mjaft nga veprat e poetëve si: Ungaretti, Montale, Raboni, Senesi, Fatuiva, Pessoa, De Moraes, Hikmet etje, si dhe ka në duar veprën e Bodlerit “Lulet e së keqes” 2016, po përgatit për botim veprën e plotë të Lazër Radit në 14 vëllime... Jeton prej 16 vitesh në qytetin e Anconës...

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.