back to top
22.5 C
Tirana
E enjte, 13 Qershor, 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

Kujtime

Një rini europiane – nga libri me “Kujtime” i Jusuf Vrionit – Përkthyer nga Viktor Kalemi

Një rini europiane nga libri me "Kujtime" i Jusuf Vrionit Përkthyer nga Viktor Kalemi Korfuzi Vepra të shumta, ndër të cilat edhe një enciklopedi e madhe greke, pohojnë...

Mos vdis të lutem, jo sot të paktën! Copëza kujtimesh nga fëmijëria – Ervina Toptani

Mos vdis të lutem, jo sot të paktën! Copëza kujtimesh nga fëmijëria - Ervina Toptani ...Isha 4 vjeç kur përjetova tmerrin e parë, për faj të...

Kujtimet e mia me At Zef Valentinin – nga librat e Lazër Radit

Kujtimet e mia me At Zef Valentinin nga librat e Lazër Radit Kanuni dhe teza e doktoraturës Mbasi mbylla llogarinë me Procedurën Civile, në mënyrën ma të...

Lasgushi – Poet i Bukurisë Magjike Kujtime nga Naum Prifti

Lasgushi - Poet i Bukurisë Magjike Kujtime nga Naum Prifti “...se qeveria është si ai hajvani i madh që shkon rrugës dhe i shkel marauzhgat me këmbë...

10 shkurti i 1997, prej nga filloj Rrënimi i Shtetit – kujtime nga Kostandin Koliqi

10 shkurti i 1997, prej nga filloj Rrënimi i Shtetit* kujtime nga Kostandin Koliqi Kostandin, ti je nga dëshmitarët e pakët që thua dhe tregon me...

Një kujtim për Lasgush Poradecin – nga Rudolf Marku

Një postim mbresëlenës nga Prof. Gëzim Basha rreth figurës së Lasgushit u bë shtysë që të kujtohem për këtë që shkrojta më poshtë. Flm...

Meremja dhe… shtatë fëmijtë e saj! – kujtime nga Osmon J. Kaceli

Me kërkesën e motrave të mia, po publikoj nji shkrim të vitit 2008, për vitin e parë të internimit. Në mungesën e bindjes që...

Ushtima e një pamfleti të pabotuar – kujtime nga Zija Shkodra

Ushtima e një pamfleti të pabotuar kujtime nga Zija Shkodra (Albanologjia në litarin e xhelatëve ose gjyqi i Universitetit të Tiranës kundra disa intelektualëve, më 1967)  . 28...

Kujtime të nji Poradeci që nuk është më… nga Lavdie Mato

Kujtime të nji Poradeci që nuk është më... nga Lavdie Mato Qyteti ynë ka pasur mjeshtra të vërtetë në zanatet që kishin zgjedhur për të jetuar......

Si u rrita brenda një nate… Alma N. Liço – Kujtim nga koha e interrnimeve

Si u rrita brenda një nate... Alma N. Liço - Kujtim nga koha e interrnimeve (Marre nga libri "Krahë të Këputur) Tre fëmijë... tre krijesa të pafajshme...

Një kujtim i bukur nga një botë e vështirë nga Erman Dine

Para pak ditësh gjatë një bisede me një mikun tim që merret me muzikë m'u kujtua një ndodhi nga fëmijëria. Meqë ra fjala së...

Daniel Gjeçaj: Disa kujtime për at Anton Harapin

Daniel Gjeçaj Disa kujtime për at Anton Harapin1 At Anton Harapi meshtar i ri Kthejshim në Shqipni plot entuziazëm. Ndryshimi ndërmjet botës që kishim lanë në...

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.