Nyjet-Arkivit për » Kristaq Sotiri «

E bija e Gjon Palit në syrin e Kolë Macës – Rrethimi i Shkodrës (1912-1913) nga Qerim Vrioni

E bija e Gjon Palit në syrin e Kolë Macës Rrethimi i Shkodrës (1912-1913) nga Qerim Vrioni Fotografia “E bija e Gjon Palit” (le ta quajmë kështu) është realizuar në Shkodër në Lexo Me Teper.

Vangjush Mio, – piktori i parë profesionist në Shqipërinë e shekullit XX Suzana Varvarica Kuka

Vangjush Mio, – piktori i parë profesionist në Shqipërinë e shekullit XX nga Suzana Varvarica Kuka (Korçë, 5 mars 1891 – Tiranë,  30 dhjetor 1957) S’më bën përshtypje asgjë përpara artit… Duhet që popullit Lexo Me Teper.

“Ura e Goricës” – peizazh i Ilia Xhimitikut nga Qerim Vrioni

“Ura e Goricës” – peizazh i Ilia Xhimitikut nga Qerim Vrioni Ura e Goricës Kjo urë mbi lumin Osum, mbetet një nga objektet ndërtimore më të vjetër dhe më tërheqës të qytetit të Lexo Me Teper.
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook