back to top
32.5 C
Tirana
E shtunë, 22 Qershor, 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

Kolec Topalli

Krishtërimi ndër shqiptarë… nga Dr. Kolec Topalli

Krishtërimi ndër shqiptarë… nga Dr. Kolec Topalli   Krishtërimi ndër shqiptarë nuk është më rrjedhë të huaj, sepse atë nuk e përhapën misionarët grekë o latinë e...

Profesori që jetën ia kushtoi shqipes – Gjashtë vjet pa Mësuesin e Popullit, Kolec Topalli! – nga Bledi Filipi

Profesori që jetën ia kushtoi shqipes Gjashtë vjet pa Mësuesin e Popullit, Kolec Topalli! nga Bledi Filipi “Vepra që profesor Kolec Topalli ka lënë pas  ka rëndësi në...

Krishtërimi ndër shqiptarë… – nga Dr. Kolec Topalli

Krishtërimi ndër shqiptarë… nga Dr. Kolec Topalli Krishtërimi ndër shqiptarë nuk është më rrjedhë të huaj, sepse atë nuk e përhapën misionarët grekë o latinë e...

Rëndësia e fjalorit Etimologjik të Gjuhës Shqipe të Prof. Dr. Kolec Topallit – nga Mehmet Elezi

Rëndësia e fjalorit Etimologjik të Gjuhës Shqipe të Prof. Dr. Kolec Topallit nga Mehmet Elezi Në vitin 2018, nëpër libraritë e Tiranës doli Fjalor Etimologjik i...

Parathënia e Fjalorit Etimologjik të Gjuhës Shqipe dhe (struktura dhe kriteret e hartimit të tij) – nga Kolec Topalli

Parathënia e Fjalorit Etimologjik të Gjuhës Shqipe nga Kolec Topalli (fq. 5-8) Fjalorët etimologjikë janë pasqyrë e historisë së gjuhës dhe në një kuptim më të...

Ka (me pasë) konsiderim Akademik Gegënishtja? – nga Lizandri Kola

Ka (me pasë) konsiderim Akademik Gegënishtja? nga Lizandri Kola Po bie ma parë do pasazhe nga shkrimi im “Utopia e nji gjuhe si shëmti kombtare” (Sbunker,...

Bibliografia e komentuar e veprave të profesor Kolec Topallit – nga Begzad Baliu

Vepra e Prof. Dr. Kolec Topallit është frut i studimeve të shumta dhe një pune sistematike të pashoqe që ka zgjatur një jetë. Nuk...

“Formula e Pagëzimit”, në 550-vjetorin e saj – nga Kastriot Marku

“Formula e Pagëzimit”, në 550-vjetorin e saj nga Kastriot Marku Ngjan pothuajse vazhdimisht një lloj kërshërie rendja pas datave të caktuara që shënojnë ngjarje të mëdha...

Si u njofta me Martin Camajn – nga Martin Berishaj

Si u njofta me Martin Camajn nga Martin Berishaj Përgjigje Auron Tares me shokë “Këta surretënt e qepun me sukuj zhgunash vërejnë kah lindja bardhësinë e...

Robert Elsie – i sakti, i urti, punëtori i madh dhe miku i dashur i shqiptarëve – nga Thanas L. Gjika

Robert Elsie - i sakti, i urti, punëtori i madh dhe miku i dashur i shqiptarëve nga Thanas L. Gjika Më 29 qershor 2020, mbushen 70...

Sizif i Gjuhsisë shqipe – Parathanie nga Jozef Radi e librit “Një jetë me brenga” i Kolec Topallit

Sizif i Gjuhsisë shqipe nga Jozef Radi Parathanie e librit "Një jetë me brenga" i Kolec Topallit Ka njerëz që njohja me ta të ban dritë gjithë...

Humbja e albanologut Wilfried Fiedler, përtej dhimbjes! nga Jozef Radi

Humbja e albanologut Wilfried Fiedler, përtej dhimbjes! nga Jozef Radi Shënim i përgatitur për Gazetën Koha Ditore - Prishtinë Humbja e albanologut gjerman Wilfried Fiedler, trishton...

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.