back to top
26.5 C
Tirana
E diel, 14 Korrik, 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

Jaho Brahaj

“Lahuta ne UNESCO” – Ndahet Kosova, vetëm Shqiperia – nga Jaho Brahaj

Muzeu i Lahutës “Lahuta ne UNESCO”- Ndahet Kosova, vetëm Shqiperia nga Jaho Brahaj -Këto ditë u njohëm publikisht se një Komision Shtetëror i Ministrisë së Kulturës po...

Theodhor Kolokotroni (1770-1843) – Hero i Revolucionit Grek 1821

Theodhor Kolokotroni (1770-1843) Hero i Revolucionit Grek 1821 Publikimi në FB tim kohë më parë i pamjes (Pikturës) se Arvanitasit - Hero i Revolucionit Grek...

Dhunimi i Varrit të Mid’hat bej Frashërit – Opinione

Dhunimi i Varrit të Mid'hat bej Frashërit - Opinione “Një varr nuk mbulon kurdoherë një njeri të vdekur. Shumë herë jeta e vërtetë, rrojtja shpirtërore, fillon...

Një foto – dy pyetje nga Jaho Brahaj… dhe nji shënim

Një foto - dy pyetje nga Jaho Brahaj... dhe nji shënim Kam dy pyetje pa asnjë ngarkesë politike: -A asht grupimi i studiuesve françeskanë shqiptarë të...

Heraldika Shqiptare nga Jaho Brahaj

Heraldika Shqiptare nga Jaho Brahaj Studiuesit janë të mendimit se në Ballkan, së pari tek arbërit filloi të praktikohet heraldika. Heraldika si disiplinë e ka fillimin e...

Origjina dhe simbolet e flamurit Shqiptar nga Maksim Zotaj

Origjina dhe simbolet e flamurit Shqiptar nga Maksim Zotaj "Flamuri Shqiptar ashtu si dhe gjuha e tij, kanë karakter kozmik, andaj ai duket se është po...

U nda nga jeta Emanuil Jordani nga Prof. Agostino Giordano

U nda nga jeta Emanuil Jordani në arbërisht nga Prof. Agostino Giordano Lehet Frasnitë (Cs) ndër 27 të theristiut 1920 ka Gustin Giordano e Rozina Bilotta,...

Rrezikohet vendbanimi ilir, studiuesit kërkojne anulimin e projektit

Rrezikohet vendbanimi ilir, studiuesit kërkojne anulimin e projektit Ka filluar Lufta Kulturoro-Civile në Atdheun tonë. Luftë midis Frontit për ta ruajtur Kulturën e Komanit dhe...

460 vjetori i botimit të Mesharit të Gjon Buzukut…

460 vjetori i botimit të Mesharit të Gjon Buzukut... Prof. Dr. Shefqet Hoxha Me 5 janar 2015, mbushen 460 vjet nga botimi i Mesharit të Gjon...

Lahuta në rrezik zhdukjeje Alma Mile (panorama)

Lahuta në rrezik zhdukjeje Alma Mile (panorama) Në vitin 2012 u hap një ekspozitë me 30 ekzemplarë të rrallë nga ky instrument muzikor. Vëmendja e...

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.