back to top
9.5 C
Tirana
E premte, 19 Prill, 2024

Një foto – dy pyetje nga Jaho Brahaj… dhe nji shënim

Gazeta

Kleri Katolik Shqiptar dhe figura të jetës publike
Kleri Katolik Shqiptar dhe figura të jetës publike

Një foto – dy pyetje nga Jaho Brahaj… dhe nji shënim

Kam dy pyetje pa asnjë ngarkesë politike:
-A asht grupimi i studiuesve françeskanë shqiptarë të fillimshekullit XX, një Institucion Shkencor Akademik i Etnisë Shqiptare?!
-Çfarë mundet të bënte një Akademi Shkencash në Shqipwrinë e fillimshekullit të XX, më shumë se ka bërë “Akademia Shkencore e Françeskanëve Shqiptarë”, e cila përbashkoi studiuesit e mbarë etnisë sonë dhe bashkëpunoi me Albanologë të shquar të Europës?!
Nderime!

Jozef Radi
Shkolla e françeskanwve asht bota ma e madhe e kulturws shqiptare të mbrritun deri sot! Ata e kryen kët mino të naltë e fisnik… Prandaj rrufjanët e ideollogjisë gjoja komuniste, u përpoqën ta zhbinin me rranjë si doras të nji krimi të kurdisun jashta Shqipnie, dhe ende pa dhanë në përmasën e duhun, pse u frikeshin atyne “djemve të malcis” që edhe pse prej katundeve ma të humbuna, inteligjenca e tyne, shkollimi jashta territorit shqiptar dhe përkushtimi i tyne la gjurmat ma të pashlyeshme n’histori tw ktij kombi! Asht emblematike fraza: “Na edhe të dekun, jena ma t’forte se ju!” që u shkroi Padër Pjetër Meshkalla prej burgut, institucioneve të shtetit, nji prej korifejve të kësaj “akademie” në fushën e psikollogjisë dhe komunikimit!
Ende sot, cilsia e emnave edhe e punve të tyne asht e paarritshme!

.

Related Images:

More articles

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Portali Radiandradi.com, prej 11 vitesh dhuron kontribute të përditshme në shumë fusha të kulturës, historisë dhe vlerave shqiptare. Herë pas here siti ka nevojë për mirmbajtjeje, rikonstruktim si dhe rikonceptim në formatin letër. Për ta mbajtur këtë punë shumvjeçare, ndër më seriozet dhe më të lexuarat që të vazhdojë aktivitetin bëhet e domosdoshme mbështetja e lexuesve.

Jozef Radi

Redaktor i Radi & Radi

Artikujt e fundit

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.