back to top
15.5 C
Tirana
E diel, 14 Prill, 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

Havzi Nela

Para se të mbrrinte “Rilindja Demokratike” nga Migena Demirxhi

Para se të mbrrinte "Rilindja Demokratike" nga Migena Demirxhi Më 5 janar 1991, pas rreth pesë dekadash shtypjeje dhe censurë të ashpër komuniste, mungesës së...

Gjyshja “biblike” e Edi Ramës…* – nga Adriatik Riza Dosti

Gjyshja “biblike” e Edi Ramës…* nga Adriatik Riza Dosti Quhej Veronika Marie Kolombi ... dhe kish lindur në Sarajevë në 1904! Për baba kishte tregëtarin e mirënjohur...

Mohimi i së Keqes – 35 Vjetori i varjes në litar të Poetit disident Havzi Nela – nga Frank Shkreli

Mohimi i së Keqes - 35 Vjetori i varjes në litar të Poetit disident Havzi Nela nga Frank Shkreli “Si e duron robninë zemra e nji...

Requiem për Poetin Havzi Nela! – nga Gjergj Hani

Requiem për Poetin Havzi Nela! nga Gjergj Hani E zgjatën Tranzicionin aq shumë sa duket se dekadat me njerëz “brenda mureve” nuk kanë ekzistuar kurrë... ...

Fakte nga jeta dhe krimi monstruoz ndaj poetit dhe mësuesit! – Havzi Nela 10 gusht 2023 – 35 vjetori i varjes se Poetit

Fakte nga jeta dhe krimi monstruoz ndaj poetit dhe mësuesit, Havzi Nela 10 gusht 2023 - 35 vjetori i varjes se Poetit Havzi Nela mbeti jetim...

Akademikët e Urrejtjes ose Mjerim Intelektual i Nashove të rinj… – polemikë nga Jozef Radi

Akademikët e Urrejtjes ose Mjerim Intelektual i Nashove të rinj... polemikë nga Jozef Radi Kur një miku im më nisi linkun e shkrimit “Idhuj të Zgavërt”...

Armiqësia e Ministrisë së Arsimit me Havzi Nelën… dhe jo veç me të – nga Altin Meçja dhe Jozef Radi

Armiqësia e Ministrisë së Arsimit me Havzi Nelën, dhe jo vetëm ndaj tij... nga Altin Meçja dhe Jozef Radi Altin Meçja - Status i datës 22 shkurt...

Fluturon Shqiponj’ e Malit – nga Havzi Nela –

Fluturon Shqiponj’ e Malit nga Havzi Nela - Sot në Spaç tej kah Mirdita, Gjete trimat, djemt e tu, Djem sokola, djem petrita, Aty t’thanë për me pushu, N’afsh e...

Shoku Enver, s’kam qenë asnjëherë kundër vijës së partisë, as revizionist, Shqipëria po lulëzon – Letra e Trebeshinës – drejtuar K.Q – nga Dashnor...

Kasem Trebeshina u përket atyre figurave komplekse, të cilat në një formë a në një tjetër janë sulmuar me ashpërsi prej të gjitha palëve...

Musine Kokalari, Shkrimtarja e parë shqiptare, Duart e arta edhe nën dhè – lidhur me tela me gjemba! – nga Agim Xh. Dëshnica

Musine Kokalari, Shkrimtarja e parë shqiptare,   Duart e arta edhe nën dhè - lidhur me tela me gjemba!  nga Agim Xh. Dëshnica ⁠ Kthim në kohë Teksa shfletojmë librat...

Havzi Nela, martiri i fjalës së lirë, poeti i kushtrimeve gjëmuese, zëri kryengritës i të drejtës – in Kujtesë nga Albert Vataj

Havzi Nela, martiri i fjalës së lirë, poeti i kushtrimeve gjëmuese, zëri kryengritës i të drejtës in Kujtesë nga Albert Vataj Nga pak na shtrëngon të...

Dy fjalë për një shkrimtar që vdiq katër vite më parë – nga Maks Rakipaj

Dy fjalë për një shkrimtar që vdiq katër vite më parë nga Maks Rakipaj ...Iku edhe Dritëroi me të shumtit. Thonë se vuajti shumë para se ta jepte...

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.