back to top
27.5 C
Tirana
E hënë, 20 Maj, 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

Fotografia

Një foto dhe… disa rreshta – Sadri Ahmeti nga Qerim Vrioni

Një foto dhe... disa rreshta - Sadri Ahmeti nga Qerim Vrioni me rastin e 80 vjetorit te Lindjes Me piktorin dhe poetin Sadri Ahmeti (Vuthaj, Mali i...

Qerim Vrioni zbulon thesaret e Kolë Macës, fotografit të “pikëllimave” – nga Dhurata Hamzai

Qerim Vrioni zbulon thesaret e Kolë Macës, fotografit të “pikëllimave” nga Dhurata Hamzai Në librin e ri “Pikëllim në një foto të vjetër”, studiuesi i njohur...

Jorgo Vaso – një fotograf minoritar – nga Qerim Vrioni

Jorgo Vaso - një fotograf minoritar nga Qerim Vrioni Ashtu si nga të gjitha krahinat e vendit, edhe në minoritetin jugor grek, ka pasur fotografë të...

“Ura e Goricës” – peizazh i Ilia Xhimitikut nga Qerim Vrioni

“Ura e Goricës” - peizazh i Ilia Xhimitikut nga Qerim Vrioni Ura e Goricës Kjo urë mbi lumin Osum, mbetet një nga objektet ndërtimore më të vjetër...

Edith Durham dhe qindra fotografitë e trojeve shqiptare

Princ Nikolla i Malit të Zi e pat dekoruar Zonjën Edith Durham, e më pas, kur ajo njohu krimet e malazezve mbi shqiptarët ia...

Çast Asgjësues… poezi nga Robert Martiko – kushtuar Lasgush Poradecit

Poezia e mëposhtme i dedikohet një poeti të jashtëzakonshëm lirik si Lasgush Poradeci, madhështia e të cilit arrin deri në yje, për hir të faktit...

Zëri i Nolit dhe një Fotografi e Vjetër nga Qerim Vrioni

Zëri i Nolit dhe një Fotografi e Vjetër nga Qerim  Vrioni Ndërsa zërin e Nolit e kisha dëgjuar dhe para disa kohësh, atë të Fishtës e...

Katër princa të letrave shqipe në unitetin e një fotografie të Marubit nga Qerim Vrioni

Katër princa të letrave shqipe në unitetin e një fotografie të Marubit nga Qerim Vrioni Fotografia "Katër shkrimtarët e mëdhenj" është realizuar nga Gegë Marubi (1907-1984),...

Një lis në “Katër Stinët” – Fotografi nga Gjon Mili nga Qerim Vrioni

Një lis në “Katër Stinët” - Fotografi nga Gjon Mili nga Qerim Vrioni Redaksia e revistës së madhe amerikane “LIFE” (Jeta), nxorri në qarkullim në vitin...

Jam pendue… nga Rozafa Shpuza

Jam pendue... nga Rozafa Shpuza Jam pendue se kajherë kam harrue me ujit lulet në ballkon e prej pakujdesisë teme ato janë tha... jam pendue, kur nade...

Një fotografi e rrallë e Jeronim de Radës

Një fotografi e rrallë e Jeronim de Radës nga studiuesi i Qerim Vrioni Kjo fotografi e veçantë me shënimin “Jeronim De Rada me fshatarë arbëreshë", të...

Koleksioni fotografik i Karlltën Kunit (Carleton Coon)

Koleksioni fotografik i Karlltën Kunit (Carleton Coon) Shqipëria e Veriut në vitin 1929 Janë 42 foto të nji libri të bëra gjatë vitit 1929, janë nji...

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.