Nyjet-Arkivit për » Ervina Toptani «

Një himn për dashurinë njerëzore… – nga Gëzim Zilja Mendime mbi librin: “Rrëfehem me dashuri”

Një himn për dashurinë njerëzore… nga Gëzim Zilja Mendime mbi librin: “Rrëfehem me dashuri”, nga Ervina Toptani Është një libër i shkruar nga Ervina Toptani, botim i Shtëpisë Botuese “Jozef” i paraqitur në Lexo Me Teper.

Kultura, një ndër pikat më të rëndësishme në lidhje me interesin kombëtar shqiptar – nga Ervina Toptani

Kultura, një ndër pikat më të rëndësishme në lidhje me interesin kombëtar shqiptar nga Ervina Toptani Është një titull i rëndësishëm, një filozofi e lidhur me ekzistencën e një kombi të cilën Lexo Me Teper.

Për librat… autorët dhe Panairin – refleksion nga Ervina Toptani

Për librat… autorët dhe Panairin refleksion nga Ervina Toptani E premte në mbrëmje! Tirana hesht…. U enda një copë herë rrugëve të saj për të kërkuar ëndrrat që dikur i lëshoja në Lexo Me Teper.

E bukura që godet… dhe fjala – nga Ervina Toptani

E bukura që godet… dhe fjala nga Ervina Toptani Nuk jam e bindur se mund të flitet për të bukurën, sepse kur flitet për diçka ajo zakonisht objektivizohet, mbi të gjitha konceptohet, Lexo Me Teper.

Modelet që i kemi dhënë Rinisë – nga Ervina Toptani

Modelet që i kemi dhënë Rinisë nga Ervina Toptani E ardhmja nuk është shpresë, nuk është shërim ndaj aktualitetit e të tashmes që jetojmë. Nëse mendojmë këtë po mashtrojmë veten e Lexo Me Teper.

Edhe pse jemi vonë… gjithçka mësohet! – nga Ervina Toptani

Edhe pse jemi vonë… gjithçka mësohet! nga Ervina Toptani Gjëja që unë i trembem më shumë është varfëria linguistike sepse në thelb është varfëri kulture. Eshtë pjesa më e rëndësishme që pasqyron Lexo Me Teper.

Kultura s’do të thotë dije, por mënyrë e organizimit të një shoqërie… – nga Ervina Toptani

 Kultura s’do të thotë dije, por mënyrë e organizimit të një shoqërie… nga Ervina Toptani Jam kurioze të di si i mësojmë ndjenjat ne shqiptarët? Duke punuar për një temë mjaft të Lexo Me Teper.

Një dozë tolerance ndaj vetes dhe botës – nga Ervina Toptani

Një dozë tolerance ndaj vetes dhe botës nga Ervina Toptani Një nga problemet më të mëdha që ne kemi, është se jemi shumë të aftë për të vazhduar “me shkelma” përpara. Jemi Lexo Me Teper.

Liberalizmi filozofik – nga Ervina Toptani

Liberalizmi filozofik nga Ervina Toptani (Arsyeja teorike përse politika tek ne nuk do të zhvillohet asnjëherë siç është zhvilluar në perëndim. Ajo nuk është një licensë për të rindërtuar shoqërinë sipas ca Lexo Me Teper.

Një Letër (nga Eda Zhiti) dhe një klithmë (nga Ervina Toptani) – për një tragjedi ku ka dorë Shteti!

Një Letër… dhe një klithmë – për një tragjedi ku ka dorë Shteti! Mos i lini vetëm! letër nga Eda Zhiti - Këto pak rreshta u nisen si përgjigje një gazetareje që e Lexo Me Teper.

Rrëfehem… me dashuri – libri më i ri i Ervina Toptanit

Jo gjithnji raporti midis nji libri edhe lexuesit vjen në mënyrën ma të thjeshtë e ma normale të mundshme… Ndodh, që nji libër, kur ende s’asht shkrue, ti e gjen Lexo Me Teper.

Bianca Balliçi viktima e absurdit dhe e urrejtjes shtazore të komunistëve – nga Ervina Toptani

Bianca Balliçi viktima e absurdit dhe e urrejtjes shtazore të komunistëve nga Ervina Toptani Në kujtim e nderim të gjithe Zonjave të huaja që u dashuruan fhe u martuan me djem shqiptarë e që jetuan Lexo Me Teper.
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook