back to top
26.5 C
Tirana
E martë, 18 Qershor, 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

Albert Kamy

Letra e Albert Kamysë për mësuesin e fillores…

Letra e Albert Kamysë për mësuesin e fillores... Pasi fitoi Çmimin Nobel, shkrimtari Albert Kamy mendoi që të falënderojë të parën nënën e tij, dhe...

“Nuk e di nëse Shqipëria ka ndryshuar vërtet” – Filippo Lubrano bisedon me Ornela Vorpsi – Paris 2008

“Nuk e di nëse Shqipëria ka ndryshuar vërtet” Filippo Lubrano bisedon me Ornela Vorpsin - Paris 2008 Paris. Jam ulur në një bar të...

Letërsia e burgut, si letërsi kujtese, morali dhe qëndrese – Hasan Bajo bashkëbisedon me gazetarin e Diellit – Sokol Paja

Letërsia e burgut, si letërsi kujtese, morali dhe qëndrese Hasan Bajo bashkëbisedon me gazetarin e Diellit - Sokol Paja Hasan Bajo, i përndjekur, i persekutuar dhe...

Jemi kthyer në kohën e tjetërsuar të Enver Hoxhës – nga Kujtim Drishti – (Mbi artikullin e Edi Ramës botuar në “Le Monde” –...

Jemi kthyer në kohën e tjetërsuar të Enver Hoxhës nga Kujtim Drishti (Mbi artikullin e Edi Ramës botuar "Le Mond" - 31 maj 2020) E lexova artikullin....

Letër një intelektuali të lartë… nga Robert Martiko

Letër një intelektuali të lartë... nga Robert Martiko Mund të bie dakord me shumë gjëra me ty Agron, por kurrsesi me Artin e Realizmit Socialist me...

Brukseli nuk ka vend për Pëllumb Xhufat… – nga Sulejman Gjana

Brukseli nuk ka vend për Pëllumb Xhufat... nga Sulejman Gjana Para disa ditësh, Komuna e Skarbekut në Bruksel lajmëroi mbajtjen më 23 prill (të hënën), të...

Albert Kamy – një ‘‘ndërtues i fatit njerëzor’’ dhe pasiviteti i verbër i të shkolluarve shqiptarë… nga Robert Martiko

Albert Kamy - një ‘‘ndërtues i fatit njerëzor’’ dhe pasiviteti i verbër i të shkolluarve shqiptarë... nga Robert Martiko (shkrimtar)  Prej personalitetesh si Albert Kamy, intelektualit...

Në Babelin e leximit – nga Dr. Brikena Smajli

Në Babelin e leximit nga Dr. Brikena Smajli*   “...letërsia më e mirë shqipe në më të bukurën e saj, ka shkruar të vërtetën...” brikena smajli   …mbi të...

Realizimi Socialist – Arti i Madh i Revolucionit… Ismail Kadare Zëri i Popullit, 13 janar 1974

Realizimi Socialist - Arti i Madh i Revolucionit... nga Ismail Kadare Zëri i Popullit, 13 janar 1974 Midis profecive të shumta tepër të zymta që bëhen sot...

Një vështrim mbi letërsinë e Patrick Modianos përgatiti Anila Xhekaliu

Një vështrim mbi letërsinë e Patrick Modianos në veçanti “Lulet e rrënimit” dhe “Falja e dënimit”. përgatiti Anila Xhekaliu Veprat e Patrick Modiano-s janë publikuar në Shtëpinë...

Për ata që shqetësohen nga dekorimi i martirëve! nga Islam Spahiu (Në lidhje me një intervistë të z. Daut Gumeni)

Për ata që shqetësohen nga dekorimi i martirëve! nga Islam Spahiu* Në lidhje me një intervistë të z. Daut Gumeni Mos bërtitni më, Mos bërtitni! Pushoni së mbyturi Të...

Sekreti i Rilindjes se një kombi, zbulohet nën dritën e yjeve të bukur njerëzorë dhe jo mes tymnajës së sharlatanëve të shëmtuar… nga Robert...

Ky artikull përmban rreth pesëmbëdhjetë faqe të shkruara në format A4. Jo gjithë miqtë e mi në Fb mund të kenë dëshirë dhe kohë...

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.