back to top
25.5 C
Tirana
E diel, 14 Prill, 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

Albert Einstein

Albanologjia dhe Historia e Shqipërisë sipas medievistit kroat nga Milan Von Sufflay

Albanologjia dhe Historia e Shqipërisë sipas medievistit kroat nga Milan Von Sufflay  Paanshmëria, korrektësia dhe simpatia e madhe ndaj popullit shqiptar, lidhjet e afërta me...

Tërmetet e Nëntorit – nga Alma N. Liço

Tërmetet e Nëntorit nga Alma N. Liço 26 Nëntor. Toka u drodh fuqishëm. U tund dhunshëm, si për të na kujtuar se sa të pamëshirshëm e...

Besimtarët si edhe mosbesimtarët në Zotin! – nga Mërgim Korça

Besimtarët si edhe mosbesimtarët në Zotin! nga Mërgim Korça Një nga temat e cila jo që ngjall diskutim vërtet të zjarrtë, por nga ana tjetër edhe...

A është e mundur të parandalohen luftërat?! Sigmund Freud i shkruan Albert Einstein-it

A është e mundur të parandalohen luftërat?! Sigmund Freud i shkruan Albert Einstein-it Ushtarë - Giuseppe Ungareti Qëndrojmë/ Si gjethet Ndër pemt/ E vjeshtës. (Pylli Kurton, Korrik 1918). Në vitin...

Mikrobi i huaj: Vetmohimi kombëtar nga Fahri Xharra

Mikrobi i huaj: Vetmohimi kombëtar nga Fahri Xharra   “Një e keqe bëhet edhe më e keqe, nëse ajo mbrohet”. Albert Einstein Dr. Ignaz Semmelweis (1818-1865) i njohur si...

Do të jem përherë me ty… Letra e Milada Horakova për vajzën 16-vjeçare, një natë para ekzekutimit

Do të jem përherë me ty… Letra e Milada Horakovas vajzës 16-vjeçare, një natë para ekzekutimit Përktheu Alida Jolie Në datën 8 qershor 1950, nëntë muaj pas arrestimit...

Dionisi dhe Apoloni… 
nga Klodi Stralla

Dionisi dhe Apoloni... 
nga Klodi Stralla Refleksione rreth “Natyrës së Dyfishtë" të realitetit... Mitet e Lashtësisë janë njëherazi histori dhe art. Gjenia njerëzore ka sintetizuar në...

Albert Einstein (1879-1955) Shpirti

“Shpirtrat e mëdhenj e përballojnë gjithnji, kundërshtimin e dhunshëm të mendjeve inferiore...”

Albert Einstein (1879-1955) Njeriu

“Njeriu i zgjuet mundohet me i zgjidhë problemet e veta... i dituni u paraprin atyne...”

“Toka e Premtuar” – debat mbi një letër t’Einsteinit Klodi Stralla

Albert Einsteini dhe Bibla Letra e mëposhtme, mban datën 3 Janar 1954, vetëm një vit para vdekjes të tij, ajo është pjesë e një korespondence...

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.