Si e mendoj unë situatën e sotme në Partinë Demokratike – nga Elona Caslli

0
12
Elona Caslli
Elona Caslli
Elona Caslli
Elona Caslli

Si e mendoj unë situatën e sotme në Partinë Demokratike

nga Elona Caslli

Çfarë mendoj unë?!
Po të përgjigjem ty mik i panjohur, e përmes teje shumë të tjerëve që më kanë shkruar për të njëjtën çështje.
Paraprakisht, më duhet të nënvizoj faktin se unë nuk jam pjesë e strukturave të Partisë Demokratike dhe njohuritë e mia mbi funksionimin e një partie janë pothuajse zero, ndaj këndvështrimi dhe gjykimi im mbetet në nivelin e optikës së jashtme, që Partinë Demokratike e ka parë si mekanizmin e vetëm ekzistues për të rrëzuar Rivdekjen Kombëtare dhe të dhënat treguan se ishte i vetmi mekanizëm dhe se utopitë e partive të vogla, ishin thjesht një mekanizëm për djegie votash.
Pyetjes: “A duhet të qëndrojë Lulëzim Basha apo jo” – do t’i përgjigjem me pyetjen – Si do ta ripropozojë veten Basha para shqiptarëve?!
Mesazh drejtuar Elona Casllit!
Mesazh drejtuar Elona Casllit!
E mbyllim për një çast çështjen Berisha dhe e dërgojmë Berishën në shtëpi.
Zhvendosemi në zgjedhjet lokale të vitit 2023.
Mbi ç’argument logjik duhet t’i besojnë kryetarit aktual votuesit?!
Sikundër e kam shprehur më parë, gjykimi im për Bashën shkon për qëndrimin e tij pas 25 prillit.
Pas 25 prillit, unë kam shkruar se nuk na nevojitet një hajdut më i madh se Edi Rama dhe se gjykimi im primar shkonte për Partinë-Shtet Rilindase.
Nga 25 prilli deri më sot çfarë është bërë konkretisht për denoncimin e Partisë-Shtet?!
Me gjithë dashamirësinë e skajshme në zgjedhjet vendore, si mund ta formulojë Basha kërkesën e tij për të pasur votat e shqiptarëve?!
25 prilli nuk shkaktoi veçse humbjen e opozitës, por shkaktoi një dramë akoma më të madhe: Vrau institucionin e votës.
E thënë shkurt një pjesë e mirë e shqiptarëve kanë bindjen se cilido qoftë vullneti i tyre i shprehur përmes votës, Partia-Shtet do ta deformojë këtë vullnet.
Kjo bindje do të bëjë që një pjesë e mirë e shqiptarëve ditën e zgjedhjeve nuk do të paraqitet në kutitë e votimit dhe ka gjasa që Basha të gjendet me shumë pak vota qoftë nga elektorati i djathtë, qoftë nga zona gri.
Bashës pashmangshmërisht do t’i bashkëngjitet hija e zgjedhjeve të vjedhura dhe të pambrojtura.
.
Kongresi i Partise Demokratike
Kongresi i Partise Demokratike
Tani të përqëndrohemi tek “Foltorja” apo tek Berisha.
Ti më pyet se ç’mendoj unë.
Unë mendoj se situata aktuale në Partinë Demokratike është kryekëput pasojë e heshtjes së stërzgjatur të Berishës.
Berisha duhet të kish folur kohë më parë dhe Partia Demokratike nuk do të kish përfunduar në këtë pikë, sikundër mendoj se heshtja e Berishës e provokoi këtë situatë, fjala e tij mund ta zhbëjë këtë të fundit.
E thënë shkurt, Berisha e bëri dhe Berisha është i vetmi që mund ta zhbëjë këtë situatë.
A është normale kjo?! Jo, aspak!! Por kjo është e vërteta dhe nëse i shmangemi së vërtetës gënjejmë veten për herë të dytë.
Berisha mund ta zhbëjë këtë situatë jo për historikun e tij në Partinë Demokratike, sa për faktin e të bërit opozitën e munguar të Bashës për plot tetë vite dhe këtu qëndron faji i Berishës: tek heshtja e stërzgjatur kundrejt Bashës dhe tek kompensimi opozitar për këtë të fundit.
Dhe në kontekstin e mosgënjyerit të vetes Berisha duhet të shihet kthjellët dhe ftohtë në të gjithë marrëdhënien e tij me Partinë Demokratike.
.
Dallgë të Kaltra!
Dallgë të Kaltra!
Dhe unë mund të lodhesha gjatë për të formuluar një vëzhgim të ftohtë dhe të kthjellët mbi këtë çështje, por po vendos të citoj mendimin e prof. Gëzim Xhepës, i cili shtrihet që nga viti 1990 e deri në mandatin e tretë aktual të Edi Ramës.
Prof. Xhepa shkruan: “Do isha për mbledhjen e Kuvendit të jashtëzakonshëm të Partisë Demokratike me kusht thyerjen përfundimtare të linjës autokratike të kryetarit të instaluar që në vitet ‘90, nëpërmjet një reflektimi të sinqertë të Doktorit për të gjitha problematikat në katapultimet e individëve dhe anashkalimit të bazës në 30 vite dhe reflektimit të anëtarësisë, e cila në aksion politik për konsolidimin dhe liberalizimin e Partisë Demokratike nuk mund të ngrihet duke fuqizuar kultin Berisha, por duke pranuar ndjesën e Doktorit dhe aksionin e tij të sinqertë për korrigjimin e gabimeve personale që e transformuan Partinë në grupim politik servil ndaj kryetarit!
Berisha duhet të pranojë se “Fenomeni Basha” nuk është aksident, por vijimësi 30 vjeçare e spektrit politik shqiptar…!
Të nderuar anëtarë, shpresa lind nëse në brohoritjet dhe energjitë tuaja nuk përqëndrohen te kulti Berisha, por te liria dhe demokracia e brendshme e Partisë, e munguar në 30 vite…!!!” – përfundon prof. Gëzim Xhepa.
.
Post Scriptum – Këtë mendoj mik, dhe shpresoj që shqiptarët t’i thërrasin arsyes e të marrin vendimet e duhura për të ardhmen e tyre.
.
Marre nga Muri i FB i Elona Casllit, 7 nentor 2021
.

 

Related Images:

Artikulli paraprakShënime të lexuesve në përvjetorin 23 të vdekjes së Lazër Radit
Artikulli tjetërEnver – Gazhel! – nga Vedat Kokona
Jozef Radi
Biografi Jozef Radi 16 janar 1957, lind rastësisht në qytetin e Elbasanit, mbasi të dy prindët e posadalë nga burgu ishin interrnuar në kampin e Kuçit të Kurveleshit... Ishte i vetmi fëmijë i të ashtuquajturit “Kampi i 100 Intelektualëve”... 1957, Pagëzohet me emrin Antonin, por xhaxhai i tij me të njejtin emër, e regjistron si Jozef... 1957-1961, ndjek fatin e prindërve në odisenë e kampeve: Radostinë, Gradishtë, Çermë dhe më së fundi n’atë të Savrës... 1963-1971, kryen shkollën fillore dhe tetëvjeçare në Karbunarë dhe Savër me rezultate shumë të mira... 1971-1975, ndjek gjimnazin “20 Tetori” në qytetin e Lushnjes, ku përjashtohet dy herë nga shkolla, thjesht si... i biri i Lazër Radit! 1975, frekuenton të njëjtën klasë me Gëzim Hajdarin dhe Shpend Sollakun: Tre të apasionuar të letërsisë; më vonë edhe autorë mjaft të njohur librash... 1975, fillon si puntor në fermën e Savrës 1977-1979, kryen shërbimin ushtarak në repartet e xhenjos, fortifikim në Dropull të Gjirokastrës... 1981, mbaron shkollën e mesme me rezultate të shkëlqyera dhe as bëhet fjalë për vazhdimin e ndonji shkolle të lartë... 1984, bën gjithë përpjekjet për botimin e librit të parë poetik “Trokitje”, por problemet e biografike... e pengojnë botimin edhe pse Shtëpia Botuese e kishte vlerësuar si... “të botueshëm...” 1984-1990, krahas punës së rëndë në bujqësi, studion intensivisht gjuhët e huaja; merret me përkthime, shkruan dhe redakton veprën e të atit... 1989, së bashku me të atin përkthejnë veprën “Stalini, Moxarti dhe Maria Judina” e poetit Bërkoviqit, e cila kalon dorë me dorë si vepër antidiktaturë... 1990, së bashku me të Atin, vendosen në Tiranë, prej ku nis nji fazë e re shprese dhe entusiazmi, se demokracia mund t’i riparojë pasojat e diktaturës... dhjetor 1990-31 mars 1991, ndjek nga afër lëvizjen dhe ndryshimet demokratike... mars 1991, boton për herë të parë, ciklin me 6 poezi në revistën arbëreshe “Katundi Ynë” në Kozenca. maj 1991, regjistrohet në fakultetin e Gjuhë- Letërsisë dhe më pas kalon në atë Juridik. 1993, botojnë së bashku me të atin librin e parë “Muret e Muzgut” si dhe poemën “Stalini, Mozarti dhe Maria Judina” 1993, nis botimin e revistës tremujore “Arbëria”, e cila del në tre numra... 1993-maj 1997, punon në detyra të ndryshme në Presidencën e Republikës. qershor 1994, mbaron Fakultetin Juridik qershor 1997, ngjarjet e atij viti ishin dëshmi e vrasjes së demokracisë... detyrohet të emigrojë në Itali. shtator 1998, humb të Atin, Lazër Radin, njeriun me të cilin kishte ndarë ditët më të vështira të jetës. 2000, boton librin e dytë poetik: “Kujtesa e Mjegullës” 2004-2005, mbulon për gati dy vjet rubrikën “Qiell i Përtejmë” në revistën “ars” 2007, boton me bashkaautorë albumin fotografik “Ancona nascosta” 2000-2010, bashkpunon me shokun e tij Gëzim Hajdari, në redaktim e veprës së tij të botuar në Itali 2011, boton librin e tretë poetik “Fletorja e Vjeshtës” 2000-2013, bashkëpunon vazhdimisht me shtypin shqiptar 2000-2013, përkthyen mjaft nga veprat e poetëve si: Ungaretti, Montale, Raboni, Senesi, Fatuiva, Pessoa, De Moraes, Hikmet etje, si dhe ka në duar veprën e Bodlerit “Lulet e së keqes” 2016, po përgatit për botim veprën e plotë të Lazër Radit në 14 vëllime... Jeton prej 16 vitesh në qytetin e Anconës...

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.