back to top
25.5 C
Tirana
E hënë, 27 Maj, 2024

S’i duroj dot yjtë… poezi nga Fernando Pessoa

Gazeta

Fernando Pessoa (1888-1935)
Fernando Pessoa (1888-1935)

S’i duroj dot yjtë…

poezi nga Fernando Pessoa

S’i duroj dot yjtë
që xixllojnë prej shumë kohnash
prej kaq shumë kohnash.

S’i duroj dot yjtë.
S’ka me pasë kurrë nji lodhje
prej gjanave
prej krejt gjanave
si prej kambve, o prej nji krahu

Nji lodhje prej të jetuemit,
me jetue
veç me jetue.
Me jetue si dritë e trishtë, o si buzqeshje…

S’ka me pasë pra,
për gjanat që janë, aspak vdekje, por
nji tjetër lloj fundi
nji arsye disi sublime
diçka e ngjajshme, si fjala vjen falja?
Përktheu J. Radi

Related Images:

More articles

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Portali Radiandradi.com, prej 11 vitesh dhuron kontribute të përditshme në shumë fusha të kulturës, historisë dhe vlerave shqiptare. Herë pas here siti ka nevojë për mirmbajtjeje, rikonstruktim si dhe rikonceptim në formatin letër. Për ta mbajtur këtë punë shumvjeçare, ndër më seriozet dhe më të lexuarat që të vazhdojë aktivitetin bëhet e domosdoshme mbështetja e lexuesve.

Jozef Radi

Redaktor i Radi & Radi

Artikujt e fundit

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.