“Shuhet” Legjenda e Kelmendit, Marash Mrnaçaj

Lazër Radi dhe Marash Mërrnaçaj - Tiranë 1993

Lazër Radi dhe Marash Mërrnaçaj – Tiranë 1993

“Shuhet” Legjenda e Kelmendit, Marash Mrnaçaj

Te enjten, 10 tetor 2019, në orët e paradites, në White Plaince Hospital, pushoi së rrahuri zemra e Legjendës së Kelmendit, atdhetarit antikomunist Marash Mrrnaçaj.
Në prani të Familjes së tij të dashur, e cila i qëndroi pranë gjatë të gjithë kohës së lëngimit, ai mbylli sytë dhe kaloi në amshim.
Iu prehtë shpirti në Paqë, njeriut qëndrestar, që u kthye në Legjendë, duke u arratisë nga Shqipëria Komuniste së bashku me familjen, kafshët e ngarkesës dhe bagëtitë.
Njoftimin për ndarjen nga jeta të Marashit, Diellit ia dha nipi i tij, anëtar i këshillit të Vatrës, Mark Mrnaçaj.
Në pritje të informacioneve për shërbimet funerale dhe ceremoninë e varrimit.
Pusho në Paqë Marash Mrnaçaj, shpirt i vuajtur dhe qëndrestar i paepur!
.
Gazeta Dielli
.
Lazёr Radi, Mrije, Marash e Paulin Mёrnaçi - New York 27 gusht 1994

Lazёr Radi, Mrije, Marash e Paulin Mёrnaçi
- New York 27 gusht 1994

Ngushëllime familjarve të Marash Merrnaçajt

Familja Radi, ngushëllon sinqerisht gjithë pjestarët e familjes së madhë të zotit Marash Mërrnaçaj,
njeriun e sakrificave, kelmendasin e paepur, njeriun e palodhur, familjarin shembullor, malësorin zemërbardhë dhe gjithnji portë e hapur për çdo shqiptar që pati vështërsi të integrohej në Amerikë…
Ngushllojmë Markun, Diellën dhe Marijen për humbjen e Axhës së tyre të dashur, që ua lehtësoi me sa mundi ditët e vështira të interrnimit dhe vuejtjeve të gjata…
I lehtë i qoftë dheu kelmendasit krenar Marash Merrnaçaj, mik i shtrenjtë i Lazër Radit dhe i krejt familjes së tij…
me respekt Jozef Radi
.
Ju mund të ndiqni çdo përgjigje për këtë term nëpërmjet RSS 2.0 feed. Ju mund të lini një përgjigje , ose Ndiqni nga faqja e juaj. Kategoria: Gazeta  Etiketat: , , , ,

Lini një Përgjigje

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook