9.5 C
Tirana
E diel, 3 Mars, 2024

Mbeshtet RadiandRadi

spot_img

Shiu i fatit tim nuk di se ku bie… – Cikël poetik nga Mercedes Gega

on

|

views

and

comments

Autorja Mercedes Gega
Autorja Mercedes Gega

Shiu i fatit tim nuk di se ku bie…

Cikël poetik nga Mercedes Gega

Mercedes Gega,
në kët cikël poezish sjell delikatesën e shpirtit të saj,
botën e freskët të emocioneve mbështjellë me velin
e një trishtim të ëmbël, që aq shumë i ngjan atij shiut të verës,
ku ne shpesh me dëshirë pranojmë të lagemi prej tij…
Në kët cikël, që është i pari i saj në këtë faqe,
ajo vjen mbas disa librave të botuar, dhe na dhuron
një pamje fluide të botës ku vozisin ndjenjat e saj,
nën filtrime herë të trishta e herë të ngrohta të emocioneve
n’atë vajtje-ardhjen e tyre, e shpesh na detyron të ndalemi
e ta vërejmë me vëmendje portretin e saj
për të hequr ndonjë paralele edhe me poezinë e saj…
E vërtetë që ajo të ngop me ngrohtësi të pakufi,
por ndodh që edhe të vërtitet pak me tepri rreth vetes,
për veten e ndaj vetes, sa të krijon përshtypjen se është duke e kërkuar poezinë
dhe jo poezia duke u ndalur natyrshëm ndër buzët e saj…
Por, duke qenë e re, e shpresoj duke e ballafaquar veten me çka është më e mira
 e lirikës botërore, sigurisht ajo do ta pasurojë veten po edhe lexuesit e saj,
për të na i sjellë sa më natyrshëm emocionet e saj
përmes vargëzimesh më pretenduese poetike…
Duke u uruar suksese Mercedes Gegës, urojmë edhe lexim të këndshëm
të këtij cikli të parë të saj, në faqen radiandradi.com…
jozef radi, 8 qershor 2022

Mercedes Gega - Vjeshta është shtëpia ime - Poezi
Mercedes Gega – Vjeshta është shtëpia ime – Poezi

Kur je larg…

I vesh një mbi një gjithë ikjet e tua!
Aromë dashurie vishet ajri rreth meje..
Frymëmarrja ime bërë heshtja jote.
Më mungon!
Koha ndërkohë kohësh
më përqafon në
Bosh.
Ngjyrat zhduken.
Ora sheh nga unë,
Vjen Ti.
Afrohesh ajrshëm
Dritshëm më zhvesh
një nga një ikjet e tua…
Pastaj…
Vishemi puthshëm
Me dy gjysmat tona!
Plotë.

Mjafton që je

Dhomëza ku rrihnin më parë dy zemra
sonte ngushtë u rri shtatit të fjalëve të pathëna.

Dal vetes, vesh hapat e tu e rrugës nga shkove vij…
Kollitet thatë dhe mbytur qielli i gjysmë hënës sonte
por ka ditë që shirat s’duken këtej pari.

Parku fle nën puthjet e një stinë të shkuar vetëm dje…

Toka kërcet nën këmbë si rënkim sysh i një gruaje
që i rishkel besimin e ngjitur me puthje.

Ngrica priten të vijnë këtë natë…
Ndërkohë lumi midis nesh kërkon shtratin e tij,
Mua më mjafton që ti je…

Mercedes Gega - pak biografi e saj
Mercedes Gega – pak biografi e saj

Në duar s’të mbajta dot

E di, s’ishte faji im,
që s’të mbajta dot në duar,
por gjithsesi sot ndihem bosh,
si varkë bregut ankoruar.

E di, e di, s’ish faji im,
ndoshta yti nuk qe aspak,
por s’gjej dot fjalë për ngushëllim,
sot shpirtit tim që të ka larg.

E di, e di, jeta është kjo,
na hedh, na pret, na puth e shkon.
E dashur ti, më fal, në mundesh,
në duar jo, s’të mbajta dot!

Është koha për dashuri

Tek unë ka filluar të bjerë borë
(Ti e di sa e dua borën!)
Dhe flokëve fjongo të bardha malli t’më qëndisë…

Përtej dritës së syrit,
Shtrirë mbi ngjyrat e pendesave të fjalëve të palindura
Mbi gjinj të enjtur sythesh Mars-i,
një mjegull heshtjesh endet…
Endet…
dhe më shfaq copëza siluetash të një drite,
qiellit rrudhadendur
ballit të ditës që nxitimthi ngjizëm dje…
Ti dhe Unë.

Ndërsa,
Kopështit të hënës së plotë
zambakët e së nesërmes vazhdojnë të rriten
në dy kahe të kundërta,
Rrugës nga ku për të ardhur vetes
Shkuam…

Netët më mbajnë, gjithsesi mëri
Për puthjet e gjumit të ëmbël
Si t’ua shpjegoj që nga dritë tash je yll
Yll agu në një tjetër ëndërr…

Stinët që atë ditë u quajtën:
Ti
Dhe gjithë orët shënojnë fiks:
Kohë për dashuri!

Ende…
Ende flokëve të mi vazhdon bie borë
E fjongove të bardha një dritë
Një dritë malli përndrit…

Mercedes Gega - I vesh një mbi një gjithë ikjet e tua
Mercedes Gega – I vesh një mbi një gjithë ikjet e tua

Puhizë dashurie

Hapat e fundit të mbrëmjes
trokasin në qiellin e përskuqur
horizonteve tona re dendura…

Puhizë dashurie ndër degët e shelgjeve,
që ndajnë hapsirën midis lotëve
që nderur kemi litarit të ajërt
dy faqeve të hënës së pakafshuar
numërimit mbrapsht deri në rilindjen e radhës…

Ky çast, mes dy psherëtimave,
mban përherë tingujt harmonike
të hapave të buzëqeshjeve tona
nën një shi puthjesh…

Si një shall i ngrohtë, ngushëllues
supeve të mbrëmjes
ngrirë një dite pengmarrë diejsh shprese…

Një kurorë margaritash faqediellta shikimesh
përqafuar rishtas buzësh rreze agrilindur…

Aromë përkëdhelje duarsh
nën gurgullimë psherëtimë ujrash sydashuruar…

Buzës së mëngjesit tonë,
Tashmë kur mbrëmjes i kanë ngelur vetëm disa hapa
për të kapërcyer veten,

Ti je i gjithi Unë, i dashur
Unë lindur jam, të jem Ti!

Sot

Sot mbush fiks një jetë që dje!
Toka ende rrotullohet…
Unë fle të mos ndjej turravrapin e saj…
Nën çarçafë nata numëron sa vende më kanë ngelur
e pa kafshuar ende nga pyetja retorike:
“Përse duhet të dashurosh si fëmijë…?”

Fiks një lumë drite mes nesh nga dje!

Uji i ftohtë m’i bën bashkë copëzat e mëngjesit në sy!
Marramendem…
…rrjedhës së ujit ia dorëzoj fytyrën…
ajo më kthen këngë zogjsh…
Zhurmë makinash…
Përshëndetje formale…
Hapa të përgjumur…
Puthje të padhëna…

Një qytet zgjohet brenda meje…

Fiks një jetë nga dje…!

Mercedes Gega ...mbi ngjyra pendesash e fjalëve të palindura...
Mercedes Gega …mbi ngjyra pendesash e fjalëve të palindura…

Dritë…

Dritë…
Hej…
Po fle?
Ani…
Fli edhe gjumin tim
Unë zgjimeve pa dritë iu iki…

Dritë…
Qerpikëve të mi dridhen ca puthje
Të padhëna natës së mirë…
Ato nuk flasin fjalësh
Ndaj nuk më binden Dritë…

Dritë…
Mollëzave të gishtave të tu
mbjellë kam një ëndërr
Shpirtin e pakohë të një ëndrre
të një ëndrre me emrin:
Ti!

Dritë…
Kaploi gjithë dimrat e sikur-eve
Dhe eja ëndrrës
Syve t’mi dhe ndizmi yjet
Me një: “Hej…!”
Ti ende po fle Dritë…
Unë erdha…
Erdha vetëm të të shoh…

…e të të them se syve të tu
Sytë e mi humbur kam
Por mbrapsht s’t’i dua jo!
Sa kohë rruga për tek vetja më kalon nga ti
Largësia më kthehet n’një pëshpëritje fryme:

Dritë…

Mercedes gega - Ti erdhe vetëm për të ikur...
Mercedes Gega – Ti erdhe vetëm për të ikur…

Ti erdhe vetëm për të ikur

Ti erdhe vetëm për të ikur
e dot s’mund të bëje ndryshe.
Drita kuptohet në errësirë,
kafazët s’janë për dallëndyshe.

Ti erdhe vetëm për të ikur,
një jetë e tërë në veç një çast,
për kë të njohu, sa shumë, sa shumë!
Për kë të desh, sa pak, sa pak!

Ti erdhe vetëm për të ikur
t’më tregoje ç’është drithërima,
buzës që digjet nga lot i nxhehtë,
Mallpërzhitur nga dashuria!

Sa herë që ulem, të kujtoj,
ndodh bota dritën një çast humbet,
buzëqeshjes tënde i marr një rreze
e bota ngjyrat sërish rigjen!

Ti erdhe vetëm për të ikur
e dot s’mund të bëje ndryshe.
Drita kuptohet në errësirë,
kafazët s’janë për dallëndyshe.

Shiu im je ti…

Shiu i fatit tim nuk di se ku bie…
Njësoj si ti që s’u bëre dot shi
edhe brenda gjumit nuk je re e zezë
jam tokë që pres prej teje një rrebesh!

Ai shi parqesh që përcjell sa gjumëra
E zgjon lëkurës së lagur 1000 fjalë-ndjesi
Derdhur gjurmësh vere mblidhmë në diej mallesh
Çelmi gjithë pranverat
Shiu im je ti!

Mercedes Gega - Ngrica priten të vijnë këtë natë...
Mercedes Gega – Ngrica priten të vijnë këtë natë…

Kohësh…

Më kërcet koha ndër gishta
Si një kafshatë bukë e thatë
Nga natë në natë rris një ditë
Nga dita në ditë tres një natë…

Më kërcet malli në buzë
Si gështenja të pjekura në vatër
Në plasaritjet ku drita sot lind veten
Prehet hiri i një zjarri pa emër…

Sonte

Ti mban aromën e drurit që digjet
n’përqafime t’flakësht lirie
Unë, një fletë e bardhë,
varg i pashkruar dashurie…

Kaq të dua

Ti larg je tani
7 qiej ndrojtje na ndajnë
Unë hënat e plota i ndaj në dy pjesë
Me hurma i shartoj çdo janar.

Çdo vjeshtë kur rruga të të sjellë këtyre anëve,
ndalu një grimë çast
Çdo hurmë pret të të thotë: “Të dua”
Çdo njërën ti shumëzoje me shtatë!

Kaq të dua!
E të nesërmen nga fillimi prap…

.

Related Images:

Jozef Radi
Jozef Radihttps://www.radiandradi.com
Biografi Jozef Radi 16 janar 1957, lind rastësisht në qytetin e Elbasanit, mbasi të dy prindët e posadalë nga burgu ishin interrnuar në kampin e Kuçit të Kurveleshit... Ishte i vetmi fëmijë i të ashtuquajturit “Kampi i 100 Intelektualëve”... 1957, Pagëzohet me emrin Antonin, por xhaxhai i tij me të njejtin emër, e regjistron si Jozef... 1957-1961, ndjek fatin e prindërve në odisenë e kampeve: Radostinë, Gradishtë, Çermë dhe më së fundi n’atë të Savrës... 1963-1971, kryen shkollën fillore dhe tetëvjeçare në Karbunarë dhe Savër me rezultate shumë të mira... 1971-1975, ndjek gjimnazin “20 Tetori” në qytetin e Lushnjes, ku përjashtohet dy herë nga shkolla, thjesht si... i biri i Lazër Radit! 1975, frekuenton të njëjtën klasë me Gëzim Hajdarin dhe Shpend Sollakun: Tre të apasionuar të letërsisë; më vonë edhe autorë mjaft të njohur librash... 1975, fillon si puntor në fermën e Savrës 1977-1979, kryen shërbimin ushtarak në repartet e xhenjos, fortifikim në Dropull të Gjirokastrës... 1981, mbaron shkollën e mesme me rezultate të shkëlqyera dhe as bëhet fjalë për vazhdimin e ndonji shkolle të lartë... 1984, bën gjithë përpjekjet për botimin e librit të parë poetik “Trokitje”, por problemet e biografike... e pengojnë botimin edhe pse Shtëpia Botuese e kishte vlerësuar si... “të botueshëm...” 1984-1990, krahas punës së rëndë në bujqësi, studion intensivisht gjuhët e huaja; merret me përkthime, shkruan dhe redakton veprën e të atit... 1989, së bashku me të atin përkthejnë veprën “Stalini, Moxarti dhe Maria Judina” e poetit Bërkoviqit, e cila kalon dorë me dorë si vepër antidiktaturë... 1990, së bashku me të Atin, vendosen në Tiranë, prej ku nis nji fazë e re shprese dhe entusiazmi, se demokracia mund t’i riparojë pasojat e diktaturës... dhjetor 1990-31 mars 1991, ndjek nga afër lëvizjen dhe ndryshimet demokratike... mars 1991, boton për herë të parë, ciklin me 6 poezi në revistën arbëreshe “Katundi Ynë” në Kozenca. maj 1991, regjistrohet në fakultetin e Gjuhë- Letërsisë dhe më pas kalon në atë Juridik. 1993, botojnë së bashku me të atin librin e parë “Muret e Muzgut” si dhe poemën “Stalini, Mozarti dhe Maria Judina” 1993, nis botimin e revistës tremujore “Arbëria”, e cila del në tre numra... 1993-maj 1997, punon në detyra të ndryshme në Presidencën e Republikës. qershor 1994, mbaron Fakultetin Juridik qershor 1997, ngjarjet e atij viti ishin dëshmi e vrasjes së demokracisë... detyrohet të emigrojë në Itali. shtator 1998, humb të Atin, Lazër Radin, njeriun me të cilin kishte ndarë ditët më të vështira të jetës. 2000, boton librin e dytë poetik: “Kujtesa e Mjegullës” 2004-2005, mbulon për gati dy vjet rubrikën “Qiell i Përtejmë” në revistën “ars” 2007, boton me bashkaautorë albumin fotografik “Ancona nascosta” 2000-2010, bashkpunon me shokun e tij Gëzim Hajdari, në redaktim e veprës së tij të botuar në Itali 2011, boton librin e tretë poetik “Fletorja e Vjeshtës” 2000-2013, bashkëpunon vazhdimisht me shtypin shqiptar 2000-2013, përkthyen mjaft nga veprat e poetëve si: Ungaretti, Montale, Raboni, Senesi, Fatuiva, Pessoa, De Moraes, Hikmet etje, si dhe ka në duar veprën e Bodlerit “Lulet e së keqes” 2016, po përgatit për botim veprën e plotë të Lazër Radit në 14 vëllime... Jeton prej 16 vitesh në qytetin e Anconës...
Share this
Tags

I ke lexuar?

Kontesha Bengazina – nga Lazër Radi – Pjesë nga Libri “Vorbulla t’Jetës Universitare” (Roma)

 Nji prej historive ma të bukura studentore, të rrëfyeme mjeshtrisht prej Lazër Radit në librin autobiografik: “Vorbulla t'jetës Universitare”, ku ai me at sinqeritetin e tij...

Katalogimi i Veprës së Plotë të LAZËR RADIT

  Katalogimi i veprës së plotë të LAZËR RADI  Materiali që paraqesim asht nji bibliografi e thuejse krejt Veprës së Plotë të Dr. Lazër Radit, botue dhe...

Kujtimet e mia me At Zef Valentinin – nga librat e Lazër Radit

Kujtimet e mia me At Zef Valentinin nga librat e Lazër Radit Kanuni dhe teza e doktoraturës Mbasi mbylla llogarinë me Procedurën Civile, në mënyrën ma të...

Te rejat

More like this

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.