back to top
23.5 C
Tirana
E diel, 23 Qershor, 2024

Shën Agustini – Poezi

Gazeta

Shën Agostini - Rrëfimet
Shën Agostini – Rrëfimet

Shën Agustini – Poezi

Deka s’asht kurrgjâ.
Veçse kam kalue n’anën tjetër:
asht si me u pas’ mshehë n’oden përbri.
Unë jam gjithmonë unë e ti gjithmonë ti.
Ajo ç’ka kena kenë përpara për njeni-tjetrin jena prep.
Më thirr me emnin që m’ke thirrë gjithmonë, njatë qi ke për zemër;
Më fol njisoj, me dashninë qi ke pasë gjithmonë.
Mos e ndërro tonin e zanit,
mos mbaj qwndrim solemn a të trishtuem.
Vazhdo me qeshë për atë çka na bante me qeshë,
për ato gjana të vogla qi na pëlqejshin shumë kur ishim bashkë.
 
Lutu, buzëqesh, më kujto!
 
Le të jetë emni jem gjithmonë nji fjalë e afërt si përpara:
shqiptoje pa asnji gjurmë hijet o trishtimit.
Jeta jonë e ruen krejt kuptimin qi ka pasë gjithmonë:
njisoj si përpara,
ka nji vazhdimësi qi nuk shkëputet.
Pse duhet me kenë jashtë mendimeve tueja
dhe mendjes tande,
vetëm pse jam lerg syve t’tuej?
Nuk jam lerg,
jam n’anën tjetër,
njaty mbas qoshes…
 
Qetësoju, gjithçka ásht në rregull.
Ke me e gjetë prep zemrën teme,
ke me gjetë prep dashninë e ambël e t’pastër.
Shij lotët e tu e mos kjaj, nëkjoftëse m’don mue:
buzëqeshja jote asht paqja jeme.
 
(marrë nga muri i fb i Gino Lukas)
 

 

Related Images:

More articles

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Portali Radiandradi.com, prej 11 vitesh dhuron kontribute të përditshme në shumë fusha të kulturës, historisë dhe vlerave shqiptare. Herë pas here siti ka nevojë për mirmbajtjeje, rikonstruktim si dhe rikonceptim në formatin letër. Për ta mbajtur këtë punë shumvjeçare, ndër më seriozet dhe më të lexuarat që të vazhdojë aktivitetin bëhet e domosdoshme mbështetja e lexuesve.

Jozef Radi

Redaktor i Radi & Radi

Artikujt e fundit

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.