14.5 C
Tirana
E premte, 1 Mars, 2024

Mbeshtet RadiandRadi

spot_img

Revista “Koha e Jonë” – nga Kastriot Marku

on

|

views

and

comments

Revista "Koha Jone"
Revista “Koha Jone”

Revista “Koha e Jonë”

nga Kastriot Marku

Fletë mendimesh dhe opinjonesh të Lira, ndërsa nga viti 1968, ishte e Përkohshme Kulturore Politike Shoqënore organ i Partisë Bashkimi Demokrat Shqiptar, që vepronte në mërgim.
Numri i parë i saj doli në Firence (Itali) në muajin maj të vitit 1962, ndërkohë më pas në vitet 1974-1992, shënon si vend botimi Paris (Francë). Botues i revistës ishte Isa Ndreu, nipi i Elez Isufit, dhe administrator dhe redaktor i saj ishte Lec Shllaku, që të dy ish studentë të Normales së Elbasanit.
“Koha e jonë” u botua dhe u shpërnda falas në emigracionin shqiptar për më se 30 vjet radhazi. “Koha e Jonë”, krahas “Diellit” dhe “Shejzave” të Koliqit u bë një nga revistat prestigjoze antikomuniste në mërgim. Në të do të shkruanin pa dallim feje dhe përkatësie politike a krahinore intelektualët njëherazi dhe dijetarët më të njohur jashtë kufirit zyrtar shqiptar në mërgim, duke e shndërruar kështu revistën në një organ shtypi që unifikonte bashkimin e shqiptarëve në emigracion.
Historia e pandërpresë e saj për 30 vjet në mërgim, e bën atë një nga organet me historinë më jetëgjatë që shqiptarët kanë botuar jashtë kufijve shtetërorë, krahas “Dielli-t” të Vatrës me mbi 100 vjet jetë, “Shejza-ve” të Koliqit me 16 vjet, “Albania-s” së Konicës me 10 vjet etj.
.
Palermo: Aula Magna nga e Majta Shllaku, Dr. Petrotta, Prof. Koliqi, Isa Ndreu, Prof. Guzzetta
Palermo: Aula Magna nga e Majta Shllaku, Dr. Petrotta, Prof. Koliqi, Isa Ndreu, Prof. Guzzetta
Në këtë organ do të shkruanin: Adem Hodo, Ago Agaj, Papas Agostino Giardano, Athanas Gegaj, Anesti Andrea, Papas Antonio Bellusci, Arshi Pipa, Arsllan Libohova, Asim Jakova, At Zef Valentini S.J, Baba Rexhepi, Dhimitër Harizi, Dhimitër Mauro, Enver Risilia, Ernest Koliqi, Fehmi Kokalari, Gjon Mili, Gjon Sinishta, Halim Begeja, Hamdi Uruçi, Hiqmet Ndreu, Idriz Basha, Idriz Lamaj, Imam Vehbi Ismaili, Isuf Luzaj, Kadri Cakrani, Karl Gurakuqi, Kimete Mitrovica, Kol Bibë Mirakaj, Krist Maloki, Lazër Bojaxhiu, Leka Zogu, Ligor Buzi, Luk Çuni, Mahmut Cungu, Mark Lipa, Martin Camaj, Mentor Çoku, Miftar Spahija, Namik Resuli, Ndue Pjetër Gjonmarkaj, Nermin Vlora Falaschi, Nexhip Allpan, Nimet Malo, Njazi Sulçe, Nush Bushati, Perikli Haxhistasa, Peter Prifti, Petraq Ktona, Petro Vuçani, Prenk Gruda, Rakip Frashëri, Renzo Falaschi, Rexhep Krasniqi, Rrok Nallbani, Safete Musa Juka, Salvatore Petrota, Selaudin Velaj, Shemsedi Gabrani, Skënder Rizaj, Tahir Kolgjini, Tahir Zajmi, Tahir Zavalani, Vasil Alarupi, Vasil Gërmenji, Xhafer Deva, Xhemal Mitrovica, Xhevat Kallajxhiu, Ymer Doda, Mons. Zef Oroshi, e shumë të tjerë, shumica prej të cilëve do të shkruanin dhe me pseudonime si “artan iliri”, “buzedhelpra”, “borshjoti,” “korrespondenti”, “omari”, për shkaqe të ditura tashmë si pasojë e mikqyrjes dhe presionin të sigurimit famëkeq shqiptar. Argumentet e trajtuara në faqet e revistës kishin të bënin me aspekte të ndryshme të jetës politike shoqërore të jetës në emigracion dhe sidomos evidentimit të veprimtarive kulturore artistike të atjeshme, të para të lidhura ngushtë me trashëgiminë historiko dhe etniko-kulturore të shqiptarëve. Aspekte tematike të kësaj reviste paraqesin mjaft interes, sepse sikurse dihet revisat ishte e çliruar nga ideologjia që sundonte në shtypin shqiptar brenda kufijve tanë shtetërorë. Në mënyrë të veçantë shkrimet historike, kritika letrare dhe posaçërisht ndihmesa e saj gjuhësore do të përbënin subjekte për studime me interes albanologjik. Fakti se koleksioni i kësaj reviste gjendet me vështirësi, kërkon si domosdoshmëri digjitalizimin e saj dhe hartimin e një një bibliografie kronologjike per të, e cila do të ishte një detyrë e ngutshme në mënyrë që ky organ i shtypit shqiptar të qarkullonte mjaftueshëm tek studiuesit, specialistët dhe lexuesit të periodikut shqiptar retrospektiv.
.
23 shtator 2013

Related Images:

Jozef Radi
Jozef Radihttps://www.radiandradi.com
Biografi Jozef Radi 16 janar 1957, lind rastësisht në qytetin e Elbasanit, mbasi të dy prindët e posadalë nga burgu ishin interrnuar në kampin e Kuçit të Kurveleshit... Ishte i vetmi fëmijë i të ashtuquajturit “Kampi i 100 Intelektualëve”... 1957, Pagëzohet me emrin Antonin, por xhaxhai i tij me të njejtin emër, e regjistron si Jozef... 1957-1961, ndjek fatin e prindërve në odisenë e kampeve: Radostinë, Gradishtë, Çermë dhe më së fundi n’atë të Savrës... 1963-1971, kryen shkollën fillore dhe tetëvjeçare në Karbunarë dhe Savër me rezultate shumë të mira... 1971-1975, ndjek gjimnazin “20 Tetori” në qytetin e Lushnjes, ku përjashtohet dy herë nga shkolla, thjesht si... i biri i Lazër Radit! 1975, frekuenton të njëjtën klasë me Gëzim Hajdarin dhe Shpend Sollakun: Tre të apasionuar të letërsisë; më vonë edhe autorë mjaft të njohur librash... 1975, fillon si puntor në fermën e Savrës 1977-1979, kryen shërbimin ushtarak në repartet e xhenjos, fortifikim në Dropull të Gjirokastrës... 1981, mbaron shkollën e mesme me rezultate të shkëlqyera dhe as bëhet fjalë për vazhdimin e ndonji shkolle të lartë... 1984, bën gjithë përpjekjet për botimin e librit të parë poetik “Trokitje”, por problemet e biografike... e pengojnë botimin edhe pse Shtëpia Botuese e kishte vlerësuar si... “të botueshëm...” 1984-1990, krahas punës së rëndë në bujqësi, studion intensivisht gjuhët e huaja; merret me përkthime, shkruan dhe redakton veprën e të atit... 1989, së bashku me të atin përkthejnë veprën “Stalini, Moxarti dhe Maria Judina” e poetit Bërkoviqit, e cila kalon dorë me dorë si vepër antidiktaturë... 1990, së bashku me të Atin, vendosen në Tiranë, prej ku nis nji fazë e re shprese dhe entusiazmi, se demokracia mund t’i riparojë pasojat e diktaturës... dhjetor 1990-31 mars 1991, ndjek nga afër lëvizjen dhe ndryshimet demokratike... mars 1991, boton për herë të parë, ciklin me 6 poezi në revistën arbëreshe “Katundi Ynë” në Kozenca. maj 1991, regjistrohet në fakultetin e Gjuhë- Letërsisë dhe më pas kalon në atë Juridik. 1993, botojnë së bashku me të atin librin e parë “Muret e Muzgut” si dhe poemën “Stalini, Mozarti dhe Maria Judina” 1993, nis botimin e revistës tremujore “Arbëria”, e cila del në tre numra... 1993-maj 1997, punon në detyra të ndryshme në Presidencën e Republikës. qershor 1994, mbaron Fakultetin Juridik qershor 1997, ngjarjet e atij viti ishin dëshmi e vrasjes së demokracisë... detyrohet të emigrojë në Itali. shtator 1998, humb të Atin, Lazër Radin, njeriun me të cilin kishte ndarë ditët më të vështira të jetës. 2000, boton librin e dytë poetik: “Kujtesa e Mjegullës” 2004-2005, mbulon për gati dy vjet rubrikën “Qiell i Përtejmë” në revistën “ars” 2007, boton me bashkaautorë albumin fotografik “Ancona nascosta” 2000-2010, bashkpunon me shokun e tij Gëzim Hajdari, në redaktim e veprës së tij të botuar në Itali 2011, boton librin e tretë poetik “Fletorja e Vjeshtës” 2000-2013, bashkëpunon vazhdimisht me shtypin shqiptar 2000-2013, përkthyen mjaft nga veprat e poetëve si: Ungaretti, Montale, Raboni, Senesi, Fatuiva, Pessoa, De Moraes, Hikmet etje, si dhe ka në duar veprën e Bodlerit “Lulet e së keqes” 2016, po përgatit për botim veprën e plotë të Lazër Radit në 14 vëllime... Jeton prej 16 vitesh në qytetin e Anconës...
Share this
Tags

I ke lexuar?

Kontesha Bengazina – nga Lazër Radi – Pjesë nga Libri “Vorbulla t’Jetës Universitare” (Roma)

 Nji prej historive ma të bukura studentore, të rrëfyeme mjeshtrisht prej Lazër Radit në librin autobiografik: “Vorbulla t'jetës Universitare”, ku ai me at sinqeritetin e tij...

Katalogimi i Veprës së Plotë të LAZËR RADIT

  Katalogimi i veprës së plotë të LAZËR RADI  Materiali që paraqesim asht nji bibliografi e thuejse krejt Veprës së Plotë të Dr. Lazër Radit, botue dhe...

Kujtimet e mia me At Zef Valentinin – nga librat e Lazër Radit

Kujtimet e mia me At Zef Valentinin nga librat e Lazër Radit Kanuni dhe teza e doktoraturës Mbasi mbylla llogarinë me Procedurën Civile, në mënyrën ma të...

Te rejat

More like this

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.