back to top
33.5 C
Tirana
E mërkurë, 19 Qershor, 2024

Pse Ukraina është aq e rëndësishme – përgatitur nga Sokol Neçaj

Gazeta

Harta e Ukrainës
Harta e Ukrainës

Pse Ukraina është aq e rëndësishme

nga Sokol Neçaj

Pse Ukraina ka rëndësi:
*Është vendi i 2-të më i madh për nga sipërfaqja në Europë me një popullsi prej mbi 44 milion banorë.

Ukraina renditet:
*Vendi i 1-re në Europë në rezervat e rikuperueshme të uraniumit;
*Vendi i 2-të në Europë dhe vendi i 10-të në Botë për sa i përket rezervave të xehes së titanit;
*Vendi i 2-të në Botë për sa i përket rezervave të eksploruara të xeheve të manganit (2.3 miliardë tonë, ose 12% e rezervave botërore);
*Vendi i 2-të rezervat më të mëdha të mineralit të hekurit në botë (30 miliardë tonë);
*Vendi i 2-të në Europë për sa i përket rezervave të mineralit të mërkurit;
*Vendi i 3-të në Europë (i 13-të në Botë) në rezervat e gazit (22 trilion metra kub)
*Vendi i 4-t në botë për nga vlera totale e burimeve natyrore;
*Vendi i 7-të në botë në rezervat e qymyrit (33.9 miliardë ton).

Ukraina është një vend i rëndësishëm bujqësor. Ukraina mund të plotësojë nevojat ushqimore të 600 milionë njerëzve:
*Vendi i 1-rë në Europë për sa i përket sipërfaqes së tokës së punueshme;
*Vendi i 3-të në botë për nga sipërfaqja e tokës së zezë (25% e vëllimit të botës);
*Vendi i 1-rë në Botë në eksportet e lulediellit dhe vajit të lulediellit;
*Vendi i 2-të në botë në prodhimin e elbit dhe vendi i 4-t në eksportet e elbit;
*Prodhuesi i 3-të më i madh dhe eksportuesi i 4-t më i madh i misrit në botë;
*Prodhuesi i 4-të më i madh i patates në botë;
*Prodhuesi i 5-të më i madh i thekrës në botë;
*Vendi i 5-të në botë në prodhimin e mjaltit (75.000 ton);
*Vendi i 8-të në botë në eksportet e grurit;
*Vendi i 9-të në botë në prodhimin e vezëve të pulës;
*Vendi i 16-të në botë në eksportet e djathit.

Ukraina dhe Flamuri i saj
Ukraina dhe Flamuri i saj

Ukraina është një vend i rëndësishëm i industrializuar:
*Vendi i 1-rë në Europë në prodhimin e amoniakut;
*Sistemi i 2-të i tubacionit të gazit natyror në Europë dhe i 4-t më i madh në botë;
*Vendi i  3-të më i madhi në Europë dhe i 8-ti në botë për sa i përket kapacitetit të instaluar të centraleve bërthamore;
*Vendi i 3-të në Europë dhe i 11-ti në botë për nga gjatësia e rrjetit hekurudhor (21.700 km);
*Vendi i 3-të në botë (pas SHBA-së dhe Francës) në prodhimin e lokatorëve dhe pajisjeve të vendndodhjes;
*Eksportuesi i 3-të më i madh i hekurit në botë
*Eksportuesi i 4-të më i madh i turbinave për termocentralet bërthamore në botë;
*Prodhuesi i 4-t më i madh në botë i raketave;
*Vendi i 4-të në botë në eksportet e argjilës
*Vendi i 4-të në botë në eksportet e titanit
*Vendi i 8-të në botë në eksportet e xeheve dhe koncentrateve;
*Vendi i 9-të në botë në eksportet e produkteve të industrisë së mbrojtjes;
*Prodhuesi i 10-të më i madh i çelikut në botë (32.4 milionë tonë).

.

Related Images:

More articles

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Portali Radiandradi.com, prej 11 vitesh dhuron kontribute të përditshme në shumë fusha të kulturës, historisë dhe vlerave shqiptare. Herë pas here siti ka nevojë për mirmbajtjeje, rikonstruktim si dhe rikonceptim në formatin letër. Për ta mbajtur këtë punë shumvjeçare, ndër më seriozet dhe më të lexuarat që të vazhdojë aktivitetin bëhet e domosdoshme mbështetja e lexuesve.

Jozef Radi

Redaktor i Radi & Radi

Artikujt e fundit

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.