back to top
15.5 C
Tirana
E martë, 16 Prill, 2024

Një vrasje brutale – nga Kastriot Dervishi

Gazeta

Nderi i Kombit - Medalja per 22 Martiret e 26 shkurtit 1951
Nderi i Kombit – Medalja per 22 Martiret e 26 shkurtit 1951

Një vrasje brutale

nga Kastriot Dervishi

Masakra e Bombës ne legaten sovjetike
-U ekzekutuan pa gjyq nga regjimi komunist 22 intelektualë shqiptarë
me pretekstin e shpërthimit të nji bombe në konsullatën sovjetike në Tiranë.
Te Ura e Beshirit u pushkatuan Sabiha Kasimati, Mehmet Shkupi, Ali Qoralliu,
Gafur Jegeni, Fadil Dizdari, Gjon Temali, Haki Kodra, Jonuz Kaceli,
Lluka Rankoviç, Manush Peshkopia, Myftar Jegeni, Niko Lezo, Pjerin Guraziu,
Anton Delhysa, Reiz Selfo, Zyhdi Herri, Tefik Shehu, Thoma Katundi.
26 shkurt1951

Hysen Tefik Shehu - Ai që gjeti varrin e 22 Martirëve, njeri prej të cilëve ishte i ati!
Hysen Tefik Shehu – Ai që gjeti varrin e 22 Martirëve, njeri prej të cilëve ishte i ati!

Hysen Tefik Shehu (në foto) është personi që në vitin 1993 gjeti vendin e varrosjes së 22 martirëve të pushkatuar me pretekstin e dinamitit në legatën sovjetike. Babai i tij ishte një nga të ekzekutuarit.
Në atë kohë, nga antropologu Aleksandër Dhima u punua shumë për identifikimin tërësor të eshtrave, por kjo ishte e pamundur. Vihet re se nga pushkatimi i 26 shkurtit 1951, janë gjetur gjysma e kafkave të personave. Pjesa tjetër janë thyer. Kjo tregon barbari në goditje me plumba të tyre.

.

Related Images:

More articles

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Portali Radiandradi.com, prej 11 vitesh dhuron kontribute të përditshme në shumë fusha të kulturës, historisë dhe vlerave shqiptare. Herë pas here siti ka nevojë për mirmbajtjeje, rikonstruktim si dhe rikonceptim në formatin letër. Për ta mbajtur këtë punë shumvjeçare, ndër më seriozet dhe më të lexuarat që të vazhdojë aktivitetin bëhet e domosdoshme mbështetja e lexuesve.

Jozef Radi

Redaktor i Radi & Radi

Artikujt e fundit

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.