back to top
26.5 C
Tirana
E hënë, 15 Prill, 2024

Pse s’ka një datë për dëshmorët e të gjitha luftrave? – nga Shpend Sollaku Noé

Gazeta

Shpend Sollaku Noe
Shpend Sollaku Noe

Pse s’ka një datë për dëshmorët e të gjitha luftrave?

nga Shpend Sollaku Noé

Nuk duhet një dekret për të nderuar të rënët për atdhe. As mburrje apo kërcënime kryeministrash. Nderimi për ata që u sakrifikuan në altarin e lirisë duhet të jetë i pakushtëzuar…
Veçse kjo duhet të ndodhë për të gjithë, jo vetëm për të rënët e njërës palë. Sidomos në një vend si i yni, ku është praktikuar edhe lufta civile.
Nga kush duhen nderuar ata shqiptarë që kane ngritur dorën kundër shqiptarit në emër të një ideologjie vëllavrasëse?!
Akoma do të vazhdoni me 5 Majin – përkujtimoren me konture të forta komuniste?! Po të rënët e tjerë?
Pse nuk vendosët një datë për të gjithë dëshmorët shqiptarë, të të gjitha luftrave?! Që detyrimisht duhet të jetë një datë tjetër?
Ah nr. 1, kujtojuni atyre nostalgjikëve që me siguri nesër do të shpalosin idiotësinë e tyre të kuqe, që janë duke përfituar nga mungesa e një ligji që i dënon veprimtaritë pro diktaturave!!
Ah nr. 2: Orarin e liridaljes për nesër shpresoj të mos e kenë “veteranët”.

P.S.: Mos ia lexoni këtë status surrelistit, se i shkon ndërmend që t’i lërë të lirë nesër nostalgjikët.
Për të kopjuar ai është i zoti!!

.

Marre nga muri i Fb i Shpend Sollaku Noe, 5 maj 2022

Related Images:

More articles

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Portali Radiandradi.com, prej 11 vitesh dhuron kontribute të përditshme në shumë fusha të kulturës, historisë dhe vlerave shqiptare. Herë pas here siti ka nevojë për mirmbajtjeje, rikonstruktim si dhe rikonceptim në formatin letër. Për ta mbajtur këtë punë shumvjeçare, ndër më seriozet dhe më të lexuarat që të vazhdojë aktivitetin bëhet e domosdoshme mbështetja e lexuesve.

Jozef Radi

Redaktor i Radi & Radi

Artikujt e fundit

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.