Kur duhani… ta trazon mendjen… nga Sokol Pal Mhillaj

0
6
Sokol Pal Mhillaj
Sokol Pal Mhillaj
Sokol Pal Mhillaj
Sokol Pal Mhillaj

Kur duhani… ta trazon mendjen…*

nga Sokol Pal Mhillaj

Po m’pvet dikush i ditë: Amanet, a ke pi hashash ndoj herë Sokol?!
…Amaneti i Zotit me dijeninë tëme jo, veq i ditë pa hiri si shkova për vizitë te i Nipash i jëmi.
Nusja e tij, e rrapatushja e dajës vet, m’kish pasë ftofë i shishe Vënë t’bardhë,
mirë e për faqet bardhë, tuj pi vënë, e futi dorën ën xhep me marrë kutinë e duhanit.
Sha bukën, e kishëm pasë harrue te shpija kur dola.
Fill ëm shkojnë sytë te i tavull duhani n’ballkon, e thaq me veti po i marr erë gzhimit duhanit bile?
Sa afrohëm, te prezorja m’kapin sytë si maqorrit i cigare duhani t’dredhun, e me mënd t’mia…
…e ndeza, e si përmadhshëm si ishëm për duhan, e sosa për pësë dakikë.
Piva edhe vënën si ujtë e kronit e i tham nuses Nipit: “Iku daja tash, e shumë falëmnderës për respektin e dashninë!”
I kcej biçikletës për n’shpi, e bash mu duk’ke vetja se jam ën motorr.
E kishëm i fije malore me u kthye, e vetëmeveti tham: grahja Sokol Pali se je ka rinohesh ditë për ditë, e hiq se ditke mahuti se ka pi hashash për duhan.
…kah mavonja, nisë ni farë kajdje dhimta e kresë, a thue kanë hi treqind kinez ka riparojnë me kaçavida n’kryet tëm!!
E ju, keni t’drejtë edhe me qeshë, masi m’ka dhimtë kryet mue, e jo ju!

Cigare hashishi
Cigare hashishi

Titulli redaksional… radi&radi.com
Marrë nga muri i Fb i Sokol Pal Mhillaj, 4 maj 2022

Related Images:

Artikulli paraprakMitrush Kuteli – Dhimitër Pasko – Një emanacion i Ndritshëm i Shpirtit Shqiptar nga Kristaq Jorgo
Artikulli tjetërPse s’ka një datë për dëshmorët e të gjitha luftrave? – nga Shpend Sollaku Noé
Jozef Radi
Biografi Jozef Radi 16 janar 1957, lind rastësisht në qytetin e Elbasanit, mbasi të dy prindët e posadalë nga burgu ishin interrnuar në kampin e Kuçit të Kurveleshit... Ishte i vetmi fëmijë i të ashtuquajturit “Kampi i 100 Intelektualëve”... 1957, Pagëzohet me emrin Antonin, por xhaxhai i tij me të njejtin emër, e regjistron si Jozef... 1957-1961, ndjek fatin e prindërve në odisenë e kampeve: Radostinë, Gradishtë, Çermë dhe më së fundi n’atë të Savrës... 1963-1971, kryen shkollën fillore dhe tetëvjeçare në Karbunarë dhe Savër me rezultate shumë të mira... 1971-1975, ndjek gjimnazin “20 Tetori” në qytetin e Lushnjes, ku përjashtohet dy herë nga shkolla, thjesht si... i biri i Lazër Radit! 1975, frekuenton të njëjtën klasë me Gëzim Hajdarin dhe Shpend Sollakun: Tre të apasionuar të letërsisë; më vonë edhe autorë mjaft të njohur librash... 1975, fillon si puntor në fermën e Savrës 1977-1979, kryen shërbimin ushtarak në repartet e xhenjos, fortifikim në Dropull të Gjirokastrës... 1981, mbaron shkollën e mesme me rezultate të shkëlqyera dhe as bëhet fjalë për vazhdimin e ndonji shkolle të lartë... 1984, bën gjithë përpjekjet për botimin e librit të parë poetik “Trokitje”, por problemet e biografike... e pengojnë botimin edhe pse Shtëpia Botuese e kishte vlerësuar si... “të botueshëm...” 1984-1990, krahas punës së rëndë në bujqësi, studion intensivisht gjuhët e huaja; merret me përkthime, shkruan dhe redakton veprën e të atit... 1989, së bashku me të atin përkthejnë veprën “Stalini, Moxarti dhe Maria Judina” e poetit Bërkoviqit, e cila kalon dorë me dorë si vepër antidiktaturë... 1990, së bashku me të Atin, vendosen në Tiranë, prej ku nis nji fazë e re shprese dhe entusiazmi, se demokracia mund t’i riparojë pasojat e diktaturës... dhjetor 1990-31 mars 1991, ndjek nga afër lëvizjen dhe ndryshimet demokratike... mars 1991, boton për herë të parë, ciklin me 6 poezi në revistën arbëreshe “Katundi Ynë” në Kozenca. maj 1991, regjistrohet në fakultetin e Gjuhë- Letërsisë dhe më pas kalon në atë Juridik. 1993, botojnë së bashku me të atin librin e parë “Muret e Muzgut” si dhe poemën “Stalini, Mozarti dhe Maria Judina” 1993, nis botimin e revistës tremujore “Arbëria”, e cila del në tre numra... 1993-maj 1997, punon në detyra të ndryshme në Presidencën e Republikës. qershor 1994, mbaron Fakultetin Juridik qershor 1997, ngjarjet e atij viti ishin dëshmi e vrasjes së demokracisë... detyrohet të emigrojë në Itali. shtator 1998, humb të Atin, Lazër Radin, njeriun me të cilin kishte ndarë ditët më të vështira të jetës. 2000, boton librin e dytë poetik: “Kujtesa e Mjegullës” 2004-2005, mbulon për gati dy vjet rubrikën “Qiell i Përtejmë” në revistën “ars” 2007, boton me bashkaautorë albumin fotografik “Ancona nascosta” 2000-2010, bashkpunon me shokun e tij Gëzim Hajdari, në redaktim e veprës së tij të botuar në Itali 2011, boton librin e tretë poetik “Fletorja e Vjeshtës” 2000-2013, bashkëpunon vazhdimisht me shtypin shqiptar 2000-2013, përkthyen mjaft nga veprat e poetëve si: Ungaretti, Montale, Raboni, Senesi, Fatuiva, Pessoa, De Moraes, Hikmet etje, si dhe ka në duar veprën e Bodlerit “Lulet e së keqes” 2016, po përgatit për botim veprën e plotë të Lazër Radit në 14 vëllime... Jeton prej 16 vitesh në qytetin e Anconës...

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.