back to top
28.5 C
Tirana
E hënë, 20 Maj, 2024

Prenk Cali – sonet nga Uran Kostreci

Gazeta

Legjenda e Malsisë - Prek Cali (1872-1945)
Legjenda e Malsisë – Prek Cali (1872-1945)

Prenk Cali

sonet nga Uran Kostreci

Bash si vigan legjende, o Prenk Cali,
N’Kelmend, Turgut pashajt, i kalle frikë!
Luft’ me shkja bëre, Atdhen’ mbrojte o kreshnik,
Kristian ishe po me shpat’ si Shën Pali,
 
Zëri yt, at komision kufijsh e ndali
E shkjau n’Vermosh, tok’ s’mori asnjë bërxhik.
Kur kuqo u lidh me shkja, the: Vendi u fik…
N’Tamar me djajt’ u ndeshe, o komit mali.
 
Po nga truall shkjau, vjen kuqua tradhtar
E n’Vukël shpell’, mes bore të rrethon;
Shok’t e plagos’ sheh e fshan… një lot të shkon.
 
-S’ia vlen – the – gjersa Atdhen’ dreqi e ka marrë!
Pa pyet ç’ndodh del! Të vranë, o bajraktar,
Po nga hiri, si Feniks u ngrite, o trim.
.
Marre nga Muri i Fb i Uran Kostrecit, 24 janar 2020
.

 

Related Images:

More articles

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Portali Radiandradi.com, prej 11 vitesh dhuron kontribute të përditshme në shumë fusha të kulturës, historisë dhe vlerave shqiptare. Herë pas here siti ka nevojë për mirmbajtjeje, rikonstruktim si dhe rikonceptim në formatin letër. Për ta mbajtur këtë punë shumvjeçare, ndër më seriozet dhe më të lexuarat që të vazhdojë aktivitetin bëhet e domosdoshme mbështetja e lexuesve.

Jozef Radi

Redaktor i Radi & Radi

Artikujt e fundit

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.