back to top
34.5 C
Tirana
E shtunë, 22 Qershor, 2024

Porosia e Prof. Arshi Pipës… nga Fritz Radovani

Gazeta

Fritz Radovani
Fritz Radovani

Porosia  e  Prof.  Arshi  Pipës… nga Fritz Radovani

Në 70 vjetorin e përmbytjes së Shqipnisë…

Rrëzimi i Diktatorit Hoxha - 20 shkurt 1991
Rrëzimi i Diktatorit Hoxha – 20 shkurt 1991

20 Shkurt 1991…
Rrëzohet shtatorja e diktatorit në Tiranë…

Shumë pak shtete të vogla si Shqipnia kanë nxjerrë Personalitete të Mëdha sa né!

Mund të jetë kenë mueji korrik ose gusht i vitit 1990, kur e kam ndigjue në radio “Zëri i Amerikës” tue porositë Popullin Shqiptar, pra plot 24 vjet ma parë Prof. Arshi Pipa tha: “Pa u hjekë nga Sheshi Skënderbe shtatorja e diktatorit Enver Hoxha, kurrë Populli Shqiptar nuk mund ta vendosi demokracinë…” E ndigjova, po m’u duk e pamujtun!
Prof. Petro Fundo shpesh persëriste mbas vitit 1985: “Diktator si ay, vazhdojnë për të sunduar edhe për së vdekuri.” Edhe këte kur e kishe ndigjue më dukej e pamujtun!
Me thanë të vërtetën, mbas muejt janar 1990, kur u pat ba protesta e heshtun në Shkodër për heqjen e bustit Stalinit, dhe revolta e Burrave të Malësisë në korrik, me arkivolin e Djalit të ri Pllumb Pllumbaj, para komitetit partisë me thirrjet “Poshtë Ramiz Alia!”, “Poshtë Nexhmije kur..a!” etj… Thirrje plot duf e urrejtje për vrasësit diktatorë, na dukej vetja se jemi tue jetue “dikund” …por, gënjejmë me dashtë me e përcaktue se ku?
Data 11 Nandor 1990, në Rrëmaji, vazhdonte me na u dukë nji “andërr”… Edhe pse Don Simon Jubani, i këputi njiherë e përgjithmonë prangat e robnisë komuniste.
Na dukej nji “vegim” ardhja e Tij nga burgu i shfarosjes së Burrelit, dhe ecja e Tij Burrnore drejt Fitores për Ringjalljen e Fesë, kur shpresat tona ishin pothuej vyshkë…
Kush mund të besonte se pasuesi i diktatorit Enver Hoxha, anadollaku Ramiz Alia, strukej si qen i zgjebosun nga frika e nji Don Simon Jubani, që e kishte mbajtë të pranguem mbi 26 vjet ndër birucat e akullta e të pashpresë me pa me sy Lirinë?!
Popullit Shqiptar tashma i kishte ikë frika… Ai po shihte Dritën e Lirisë së dishrueme!
U zgjuen studentët… U zgjue Kavaja… U zgjue Bashkimi i Sindikatave të Pavaruna të Shqipnisë… Shkodra edhe njiherë bastion i Demokracisë…
13 Dhjetori 1990, shembi përjetsisht diktaturën ma barbare që kanë kalue Shkodranët e Rozafës Heroike… Ata të parët e shkrryen përdhé surratin e pasardhësit të sulltan Mehmetit II, që zbatoi porosinë se: “Nuk duhet të mbesi i gjallë asnji shkodran!”
A ju kujtohet çka ngjau mbi bust?
Edhe pse këto ngjarje sollën Demokracinë në Shqipni… Po mundohen me u “harrue” dhe me kenë e mujtun me u “fshi” nga Historia e Lavdishme Shqiptare.
E nuk zgjati… U zgjuen minatorët e Valiasit… U zgjuen puntorët e fshatarët e të gjitha krahinave të Shqipnisë… E ky ishte fundi i diktaturës komuniste edhe në Shqipni!
E fundi i diktaturës komuniste kërkonte shpagimin nga vetë diktatori…
20 Shkurti 1991, ishte dhe mbetet në Historinë e Popullit Shqiptar “Dita e Fitores” mbi rrënojat 47 vjeçare të komunizmit gjakatar e shpërfytyrues, Dita e Fitores mbi diktaturën komuniste që sundoi në Shqipninë Martire të Gjergj Kastriotit!
Asht Dita e Fitores, kur as armët e diktatorëve nuk mujtën me ndalue hovin dhe guximin e minatorëve të Valiasit, që e tërhoqen zvarrë bishën e ngordhun e të qelbun përgjat Kryeqytetit të fundit… që shembi komunizmin, Tiranës Heroike.
Ndoshta, them ndoshta, se shpesh kujtoj humnerat nëpër të cilat kemi kalue tash 70 vjet, e në fund çoj mendjen tek të Parët tanë që më thonin: “Ju jeni të rij e me siguri, nji ditë keni me pa Ditët e Lirisë!..” Ishte Besimi i Tyne i vendosun tek permbysja e asaj ideologjie shkatrruese marksiste-leniniste që kishte plandosë miliona njerëz në Botë!
Po edhe né u plakem… dhe po ua trashigojmë disa kujtime Brezave ma të rij, mbasi me kohë po fshihen shumë fakte e ngjarje nga Historia e Shqipnisë.
***
Një Mik i nderuem nga ShBA, (VD, të cilit i mora leje për publikim), më shkruen: “Jeta e Shqiptarve nuk vlen aq sa jeta e Jahudijve! Pse? Asnji Jahudi nuk e lëvdon Hitlerin? Gjysa e Shqiptarëve (e ndoshta ma shumë) vazhdon edhe sot me e lëvdue dhe me e vajtue “shokun” Enver. Sikurse Enver Hoxha, do t’u konsideronte nji agjent serbo-rus, (ashtu si ishte) i vumë në pushtet për me shkatrrue elementin Etnik Shqiptar në Ballkan, atëherë, ndoshta, të gjithë Shqiptarët do ta urrejshin. Pra, duhet të identifikohet “figura” e Enverit me ata të Rankoviçit e Stalinit, me Çausheskun e Rumanisë, për me krijue në gjeneratat e reja urrejtjen që meriton. Gjeneratat e vjetra janë përtej mundësisë së shpëtimit. Nuk e kuptojnë endè se të gjithë Shqiptarët janë persekutue prej Enverit. Pushkatimet dhe dënimet që janë ba prej tij, kishin për qëllim me i shti frikën në palcin e çdo Shqiptari. Kooperativat e bunkerat kishin për qëllim me e vorfnue gjithë popullin. Shkollat kishin për qëllim me e mashtrue popullin që në fëmini. Interrnimi ndër kampe ishte nji institucion skllavizimi që furnizonte krahë pune për me ushqye dhe me pasunue Bllokun e Tiranës dhe kryesisht familjen e Enverit. Fushat e Tepelenës e Lushnjës, Myzeqeja dhe minierat e qymyrit, kromit dhe bakrit janë shfrytzue me skllavët që janë plakë në kampe pune për me i shërbye Enverit falas, por zyrtarisht, gjoja pse ishin “anmiq të popullit”. Familja e Enverit asht pasunue aq sa Shqipnia ka kenë e vorfën, pse Enveri, ka shitë edhe gjakun e Popullit Shqiptar.
Duhet të përmblidhen statistika mbi sa vetë janë vra e pushkatue, sa u burgosën dhe ia shtetizuen shtëpijat e pasuninë e tyne dhe kush e çfrytzoi atë, tue fillue nga Blloku i “udhëheqsave”? Sa kjenë interrnue, si dhe ku punojshin, në çfarë konditash dhe sa e çka prodhojshin, sa u paguejshin ata?
Bota interesohet për fakte të dokumentueme me statistika, me përshkrime të kjarta e të sakta. Edhe pa u hapë dosjet mund të krijohet nji përshkrim i hatashem në kjoftëse çdo kush prej nesh, bahet dishmitar tue dokumentue informatat që ka.
Jo Shqiptarët, po edhe mbarë bota do të kërkonin hapjen e dosjeve, po kje se vehet në dritë në formë masive barbarizmi i diktatorit Enver.
Me respekt, VD…” (Botohet pa asnjë ndryshim prej origjinalit. Fr. 2014).
***

Cawthorne "Tyrants"
Cawthorne “Tyrants”

E përballë opiumit që po i jepet përditë Popullit Shqiptar, asht e domosdoshme që në çdo shtëpi Shqiptarët sot, duhet të mbajnë nji Liber!
E ky Libër asht Libri i “Kujtesës së Historisë”!
Titulli i Librit asht: “Tyrants” nga Nigel Cawthorne.
Në librin “Tiranët”, Historitë e 100 Despotëve dhe Diktatorëve, botue në vitin 2004, for Lifetime Distributors Pty Ltd. Building G, 2 Hudson Avenue Castle Hill, 2154 Australia, kam gjetë në faqe 172 të shkrueme me shkronja të mëdha: “Enver Hoxha”.
Aty autori i Nderuem, ka paraqitë të vërtetën e pashkrueme deri tashti për Shqipninë dhe Shqiptarët. Bota e njeh E. Hoxhen, po Shqiptarët, vazhdojnë gjumin…
Melbourne, 2014

Related Images:

More articles

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Portali Radiandradi.com, prej 11 vitesh dhuron kontribute të përditshme në shumë fusha të kulturës, historisë dhe vlerave shqiptare. Herë pas here siti ka nevojë për mirmbajtjeje, rikonstruktim si dhe rikonceptim në formatin letër. Për ta mbajtur këtë punë shumvjeçare, ndër më seriozet dhe më të lexuarat që të vazhdojë aktivitetin bëhet e domosdoshme mbështetja e lexuesve.

Jozef Radi

Redaktor i Radi & Radi

Artikujt e fundit

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.