back to top
19.5 C
Tirana
E diel, 19 Maj, 2024

Nji mbrojtje pasionante Profesor Koliqit – Lazёr Radi i shkruan Petro Vuçanit

Gazeta

Lazër Radi dhe Petro Vuçani (kunati i Koliqit) - Romë qershor 1991
Lazër Radi dhe Petro Vuçani (kunati i Koliqit) – Romë qershor 1991
Petro Vuçani, ishte jo vetëm kunati i Ernest Koliqit
po dhe një bashkëpunëtor i tij në të gjithë veprimtarinë letrare dhe botimet.
Gjatë periudhës prill-gusht 1991, që Lazri qëndroi në Romë,
me Petron u takuan disa herë, dhe shkëmbyen krahas njohjes po pati mundësi
të marrë mjaft materiale dhe informacione për jetën dhe veprën e Koliqit.
Në vitet e mëpasme vazhdoi korrespondenca mes tyre,
përmes së cilës kupton dhe ndjek mjaft ngjarje,
si fjala vjen fakti që Lazri ishte i pari që shkroi për Koliqin,
po kur ishte 90 vjetori i Lindjes, u organizua një konferencë, ku ai s’u lajmërua,
gjë për të cilën ai reagoi përmes botimit të dy shkrimeve,
apo entuziazmi për revistën Arbëria, e cila u botua në tre numra,
apo kur flet për atë pjesë të veprës, që ai shpresonte ta botonte…
Prandaj paraqitja e kësaj korrespondence është mjaft me vlerë për lexuesit e studiuesit!
jozef radi, 31 maj 2020
.

Lazer Radi dhe nipi Ervis Dine
Lazer Radi dhe nipi Ervis Dine

Nji mbrojtje pasionante Profesor Koliqit

Lazёr Radi i shkruan Petro Vuçanit

Tiranё, me 25 maj 1993
I dashtuni Petro,
po mё çudit fort kjo heshtja e jote. I fundit qё ta pasoi topin ishte Jozefi, i cili po e pret me padurim pёrgjegjen pёr t’u frymzue prej sajё dhe tё shkruej diçka pёr revistёn “Arbёria”, qё tashma po e drejton ai vetë.
Numri 11 qё asht krejt i tij dhe del kёt javё. Sa tё dalё, po ta nisi.
Nё 20 Maj, ishte 90 vjetori i lindjes sё Ernestit.
Lidhja e Shkrimtarёve bani nji simpozium tё vogёl, me e pёrkujtue. Mue nuk mё ftuen!! Si kundёrvumie, pёr gjithё natёn shkrova dy artikuj dhe i çova nё dy gazetat ma tё lexueshme tё Shqipnisё: nё RD (Rilindjen Demokratike) dhe nё Rilindja (e Kosovёs) po t’i dёrgoj edhe ty t’i lexosh.
Artikujt kanё ngjallё nji reagim pёr mbrojtjen pasionante qё po i baj Profesorit. Shumё mirё, se po na jepet rasti t’i nxjerrim nё pah vlerat e mёdha tё Ernestit…
Petro na shkruej.
Presim letёr prej teje. Unё gjatё gjithё kёsaj kohe jam marrё me “zbardhjen” e dorёshkrimeve tё mija dhe kam gati pёr botim disa vepra: Nji libёr poetik qё do ta botoj sё bashku me Jozefin, nji rast unikal. Besoj se do tё dal diçka interesante. Posa tё botohet kam me ta çue nji kopje pёr kujtim. Mandej kam “Kujtime me Migjenin”, “Murgesha dhe Poeti”. Pёrkthimin e katёr veprave tё “Platonit”, “Memorialin” nё tre volume, “Ato vite tё paharruara tridhjetё” etj. etj. Siç e shef s’mё ka dalё kohё as me marrё frymё. Kam edhe disa tё tjera qё po i punoj…
Sa do tё kisha dashtë tё isha aty pranё teje, tashti nё atё “vetminё” tande. Tё isha me ty, tё bisedoja me ty, tё ngushlloheshim nё andrrat tona…
Derisa tё marrё nji letёr prej teje, po e mbylli kёt tue tё dёrgue shumё e shumё pёrqafime vllaznore.
I yti Lazri
.
Revista Arbëria 10 -1993
Revista Arbëria 11 -1993

 

Related Images:

More articles

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Portali Radiandradi.com, prej 11 vitesh dhuron kontribute të përditshme në shumë fusha të kulturës, historisë dhe vlerave shqiptare. Herë pas here siti ka nevojë për mirmbajtjeje, rikonstruktim si dhe rikonceptim në formatin letër. Për ta mbajtur këtë punë shumvjeçare, ndër më seriozet dhe më të lexuarat që të vazhdojë aktivitetin bëhet e domosdoshme mbështetja e lexuesve.

Jozef Radi

Redaktor i Radi & Radi

Artikujt e fundit

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.