back to top
26.5 C
Tirana
E martë, 18 Qershor, 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

Rilindja Demokratike

Dëmet e mentalitetit bajraktar dhe komunist – shënim nga Thanas Gjika

Dëmet e mentalitetit bajraktar dhe komunist shënim nga Thanas Gjika Në vitin 1992, mbi 75 përqind e popullit shqiptar ia dha votën partive opozitare. Ky rezultat...

Para se të mbrrinte “Rilindja Demokratike” nga Migena Demirxhi

Para se të mbrrinte "Rilindja Demokratike" nga Migena Demirxhi Më 5 janar 1991, pas rreth pesë dekadash shtypjeje dhe censurë të ashpër komuniste, mungesës së...

Nji mbrojtje pasionante Profesor Koliqit – Lazёr Radi i shkruan Petro Vuçanit

Petro Vuçani, ishte jo vetëm kunati i Ernest Koliqit po dhe një bashkëpunëtor i tij në të gjithë veprimtarinë letrare dhe botimet. Gjatë periudhës...

Filip Çakuli – Ky hyzmeqar i Diktaturës permes dokumentesh – nga Gjergj Thanasi

Filip Çakuli - Ky hyzmeqar i Diktaturës permes dokumentesh - nga Gjergj Thanasi 1 dhjetor 1981, Fatbardh Abaz Kupi u dënua nga gjykata me 10...

Studentëngjëlli i demokracisë (1990) – nga Alfred Kosta

Studentëngjëlli i demokracisë (1990) nga Alfred Kosta Ky artikull shumë i rëndësishëm i vitit 1990, botuar në RD mbi revoltën e studentëve të at'hershëm, shkruar...

Intervistё me Kasёm Trebeshinёn (11 janar 1991) – Instituti i Lartё i Arteve

*** Në nji ditë të lagësht janari të viti 1991, kur Shqipëria jetonte nën drithërimat e nji dimri të vonë ndryshimesh, tre personazhe që unë po i...

Gazeta e Shpresës së Madhe… nga Jozef Radi

Gazeta e Shpresës së Madhe... nga Jozef Radi 5 janar 1991, e shtunë Kishte ditë që pritej dalja e së parës gazetë opozitare. Gjithandej qe përhapë fjala...

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.