back to top
13.5 C
Tirana
E martë, 23 Prill, 2024

Një krim kombëtar dhe heshtja e mediave të Tiranës – nga Rexhep Shahu

Gazeta

Rexhep Shahu, che Memoriali i Masakrës Serbe në Kukës
Rexhep Shahu, dhe Memoriali i Masakrës Serbe në Kukës

Një krim kombëtar dhe heshtja e mediave të Tiranës 

nga Rexhep Shahu

Askush, asnjë media e Tiranës nuk reagoi pse e zhdukën këtë memorial dhe u bë dëshira serbe…
Ky memorial, kjo Muranë, ky gur varri u ngrit tre vjet më parë në qytetin e Kukësit në kujtim të mbi 2 mijë kuksianëve të masakruar nga ushtria serbe në nëntor 1913. 
Memoriali u inagurua në Kukës me 14 dhjetor 2018.
Para pak ditësh u shemb, u rrafshua, u zhduk nga administrata aktuale e Bashkisë Kukës.
Anash memorialit është dëshmitari, sipër të cilit është e shkruar një pllakë të cilën mund ta lexoni. 
Janë fragmente shqip anglisht nga shkrimi i tmerrshëm “Masakrimi në Lumë” i shkruar nga serbi më i madh proshqiptar Dimitrije Tuçeviq në ato ditë të krimeve serbe.
Patriotët e mëdhej e zhdukën këtë shenjë, këtë gur varri, këtë kujtesë. Kjo gjë, i intereson shumë Sërbisë, e cila nuk dëshiron të ketë gjurmë të krimeve të saj ndaj shqiptarëve pasi ajo don të shfaqet si viktimë. Krimet serbe në Lumë jane holokausti i parë në Europë i njohur, dëshmuar e i shkruar nga autorë botërore. 
Asnjë shqiptar mik i serbëve nuk i zhduk dot ato krime edhe pse e zhdukin një memorial, i cili tashmë është në plagët e në kujtesën tonë, në fotografitë e në historinë tonë.

Memoriali i Masakrës Serbe në Kukës
Memoriali i Masakrës Serbe në Kukës


Vaso Cubrilloviq, akademiku serb që ka bërë dekalogun apo traktatet e shfarosjes dhe zhdukjes së shqiptarëve, në librin “Shpërngulja e shqiptarëve”, të cilin e kam botuar unë për herë të parë, thotë se në Tiranë Serbia punët i zgjidh me parë. 
Ndoshta edhe heshtjen e politikës në Tiranë për zhdukjen e Memorialit në kujtim të mbi 2 mijë viktimave serbe në Kukës serbët e kanë blerë më parë. 
Po heshtja e mediave të Tiranës është ulëritëse.
Unë jam në një farë mase propozues dhe inicues i ndërtimit të asaj vepre. Luftova që të ndërtohej dhe u ndërtua. Nuk mbaj përgjegjësi për krimet që ndodhin, nuk kam fuqi t’i ndaloj krimet e shëmtuara si shembja e Memorialit, por kam fuqi ta bëj të pavdekshme në libra atë memorial dhe krimin e shembjes e të zhdukjes së tij, edhe përballë heshtjes së mediave të Tiranës.
Kukësi është pasaporta morale e shqiptarëve, familja kuksiane së pari e bëri të njohur Shqipërinë në botë më shumë se çdo gjë. 
Në kohën e luftës për Kosovën Kukësi u bë më i famshëm se Uashingtoni, do të thoshte Sadako Ogata. 
Dy emra nga bota shqiptare njohu bota, Kosova dhe Kukësi. 
Shëmbeni këtë madhështi nëse keni k..qe o ju jarana të serbëve…

Marrë nga muri i FB i Rexhep Shahut, 14 dhjetor 2021

• Titulli redaksional nga radiandradi.com

.

Related Images:

More articles

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Portali Radiandradi.com, prej 11 vitesh dhuron kontribute të përditshme në shumë fusha të kulturës, historisë dhe vlerave shqiptare. Herë pas here siti ka nevojë për mirmbajtjeje, rikonstruktim si dhe rikonceptim në formatin letër. Për ta mbajtur këtë punë shumvjeçare, ndër më seriozet dhe më të lexuarat që të vazhdojë aktivitetin bëhet e domosdoshme mbështetja e lexuesve.

Jozef Radi

Redaktor i Radi & Radi

Artikujt e fundit

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.