Ngordh një anëtar i ISIS-it në Shqipëri nga Bedri Blloshmi

0
16
Bedri Blloshmi në Burgun e Spaçit
Bedri Blloshmi në Burgun e Spaçit
Aranit Cela - 650 procese politike, si hetues, prokuror dhe gjyqtar
Aranit Cela – 650 procese politike, si hetues, prokuror dhe gjyqtar

Ngordh një anëtar i ISIS-it në Shqipëri 

nga Bedri Blloshmi

Përbindëshi Aranit Çela, anëtar i Partisë së Punës dhe më pas i konvertuar në Partinë Socialiste, natyrisht komunist, iku duke lënë pas lumenj gjaku dhe terror tek mijëra familje. Kjo qenie apo krijesë e pashpjegueshme jetoi e llangosur me gjakun e mijëra të vrarëve pse mendonin ndryshe nga grupi i ISIS-it, krijuar që më 1941. Këta vranë e burgosën, sekuestruan dhe internuan mijra familje shqiptare, që e donin dhe kishin dhënë prova të mjaftueshme duke falur edhe pasurinë për Shqipërinë që të bëhej vendi dhe të mos mbetej nën thundrën staliniste. 
Revolucioni i armatosur komunist i 1997, e shkatërroi përsëri këtë vend, nxori nga burgu të gjithë kriminelët e sistemit komunist dhe i përfshiu në ligjin e pafajësisë, këtu përfshihej edhe ngordhësira e radhës, Aranit Çela duke u shpërblyer edhe me dollarë amerikanë këta vrasësa që i bënë gjëmën këtij vendi. 
Aranit Çela, Nexhmije Hoxha dhe gjithë kriminelët e nomeklaturës së kuqe u shpërblyen nga Partia Socialiste që mori pushtetin me gjak me nga 54 dollarë dita. Ndërsa neve që na vranë, na burgosën dhe internuan me zor të madh na dëmshpërblyen me nga 2 mijë lekë në ditë, ndërsa të internuarit, përveç Tepelenës, asnjë nuk u dëmshpërblye.
Ja se ç’thoshte terroristi Aranit Çela për dënimin me vdekje të dy poetëve Genc Leka e Vilson Blloshmi më 2 korrik 1977, (dokumenti i mëposhtëm).

Marrë nga Muri i FB i Bedri Blloshmit, 26 tetor 2021

Firma e Aranit Celës për pushkatimin e Poetëve Vilson Blloshmi e Genc Leka
Firma e Aranit Celës për pushkatimin e Poetëve Vilson Blloshmi e Genc Leka

Related Images:

Artikulli paraprakIntelektualë nga Gurëzi që u dënuan me vdekje, me dëbime, me përndjekje, me burgosje, me vdekje në burgje – nga Ndue Hoti
Artikulli tjetërGjosho Vasija, 90 vjetori i gjigandit të parodisë shqiptare – nga Gjergj Jozef Kola
Jozef Radi
Biografi Jozef Radi 16 janar 1957, lind rastësisht në qytetin e Elbasanit, mbasi të dy prindët e posadalë nga burgu ishin interrnuar në kampin e Kuçit të Kurveleshit... Ishte i vetmi fëmijë i të ashtuquajturit “Kampi i 100 Intelektualëve”... 1957, Pagëzohet me emrin Antonin, por xhaxhai i tij me të njejtin emër, e regjistron si Jozef... 1957-1961, ndjek fatin e prindërve në odisenë e kampeve: Radostinë, Gradishtë, Çermë dhe më së fundi n’atë të Savrës... 1963-1971, kryen shkollën fillore dhe tetëvjeçare në Karbunarë dhe Savër me rezultate shumë të mira... 1971-1975, ndjek gjimnazin “20 Tetori” në qytetin e Lushnjes, ku përjashtohet dy herë nga shkolla, thjesht si... i biri i Lazër Radit! 1975, frekuenton të njëjtën klasë me Gëzim Hajdarin dhe Shpend Sollakun: Tre të apasionuar të letërsisë; më vonë edhe autorë mjaft të njohur librash... 1975, fillon si puntor në fermën e Savrës 1977-1979, kryen shërbimin ushtarak në repartet e xhenjos, fortifikim në Dropull të Gjirokastrës... 1981, mbaron shkollën e mesme me rezultate të shkëlqyera dhe as bëhet fjalë për vazhdimin e ndonji shkolle të lartë... 1984, bën gjithë përpjekjet për botimin e librit të parë poetik “Trokitje”, por problemet e biografike... e pengojnë botimin edhe pse Shtëpia Botuese e kishte vlerësuar si... “të botueshëm...” 1984-1990, krahas punës së rëndë në bujqësi, studion intensivisht gjuhët e huaja; merret me përkthime, shkruan dhe redakton veprën e të atit... 1989, së bashku me të atin përkthejnë veprën “Stalini, Moxarti dhe Maria Judina” e poetit Bërkoviqit, e cila kalon dorë me dorë si vepër antidiktaturë... 1990, së bashku me të Atin, vendosen në Tiranë, prej ku nis nji fazë e re shprese dhe entusiazmi, se demokracia mund t’i riparojë pasojat e diktaturës... dhjetor 1990-31 mars 1991, ndjek nga afër lëvizjen dhe ndryshimet demokratike... mars 1991, boton për herë të parë, ciklin me 6 poezi në revistën arbëreshe “Katundi Ynë” në Kozenca. maj 1991, regjistrohet në fakultetin e Gjuhë- Letërsisë dhe më pas kalon në atë Juridik. 1993, botojnë së bashku me të atin librin e parë “Muret e Muzgut” si dhe poemën “Stalini, Mozarti dhe Maria Judina” 1993, nis botimin e revistës tremujore “Arbëria”, e cila del në tre numra... 1993-maj 1997, punon në detyra të ndryshme në Presidencën e Republikës. qershor 1994, mbaron Fakultetin Juridik qershor 1997, ngjarjet e atij viti ishin dëshmi e vrasjes së demokracisë... detyrohet të emigrojë në Itali. shtator 1998, humb të Atin, Lazër Radin, njeriun me të cilin kishte ndarë ditët më të vështira të jetës. 2000, boton librin e dytë poetik: “Kujtesa e Mjegullës” 2004-2005, mbulon për gati dy vjet rubrikën “Qiell i Përtejmë” në revistën “ars” 2007, boton me bashkaautorë albumin fotografik “Ancona nascosta” 2000-2010, bashkpunon me shokun e tij Gëzim Hajdari, në redaktim e veprës së tij të botuar në Itali 2011, boton librin e tretë poetik “Fletorja e Vjeshtës” 2000-2013, bashkëpunon vazhdimisht me shtypin shqiptar 2000-2013, përkthyen mjaft nga veprat e poetëve si: Ungaretti, Montale, Raboni, Senesi, Fatuiva, Pessoa, De Moraes, Hikmet etje, si dhe ka në duar veprën e Bodlerit “Lulet e së keqes” 2016, po përgatit për botim veprën e plotë të Lazër Radit në 14 vëllime... Jeton prej 16 vitesh në qytetin e Anconës...

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.