back to top
15.5 C
Tirana
E diel, 14 Prill, 2024

Në pritje të Nobelit të Letërsisë 2013… nga Jozef Radi

Gazeta

Medalja e çmimit Nobel
Medalja e çmimit Nobel

Në pritje të Nobelit të Letërsisë 2013…

nga Jozef Radi

Të enjten, me 10 tetor, shpallet Nobeli i Letërsisë (Leteraturës) 2013, një çmim i përvitshëm i akorduar prej më shumë se njëqind vjetësh, prej Akademisë Suedeze…
Siç dihet në vitet e fundit, ndër pretendentët e shumtë të këtij çmimi, për ma tepër se dhjetë vite ka qenë edhe shkrimtari shqiptar Ismail Kadare. Edhe këtë vit ai vazhdon me qenë pretendent i këtij çmimi, ku krahas vlerësimit maksimal të veprës, është edhe një vlersim maksimal në të holla… Veçse sivjet Kadare ka zbritur mjaft në shkallën e pretendimit (renditet i 27-i), por as kjo s’është ndonji tregues i rëndësishëm, sepse Komisioni i Nobelit të Letërsisë ka dëshmuar shpesh se është tejet i paparashikueshëm në vlerësimin e fituesit… (sepse ka ndodhur të nxjerrë fitues edhe nga fundi i thesit)
Kandidatët pretendentë të Nobelit te Letersise të këtij viti janë 195.
Midis tyre ka emra të mëdhenj të letërsisë dhe vërtet pretendues, të cilët shpesh kanë qenë fare pranë fitimit të Nobelit. Pra shumica e këtyre emrave janë diskutuar edhe herë të tjera… por do të diskutohen edhe sivjet… dhe të tillë janë fjala vjen japonezi Haruki Murakami, që është ndër favoritët kryesorë, i ndjekur nga emra të njohur e të vlerësuar si fjala vjen Joyce Carol Oates, Peter Nadas, Thomas Pynchon, Alice Munro, Adonis, Philip Roth, Amos Oz, Milan Kundera, Cormac McCarthy… pra nji aradhe pretenduesisish që nuk mund të kapërcehen edhe aq lehtë nga Juria… pa lënë mbas dore edhe eskalionin e dytë ku nji emër që bëhet gjithnji e më pretendues është ai i keniotit  Ngugi wa Thiong’o, ose dramaturgu suedez Jon Fosse, i cili mbron flamurin e vendit të vet… Ndërsa nji emër që mund të surprizonte mjaft dhe që shumë janë gati të sakrifikojnë për emrin e tij, është edhe ai i muzikantit të njohur të viteve ’70 Bob Dylan… Italianët më të afërtit në klasifikim kanë Dacia Marainin dhe Umberto Econ, kurse të tjerët janë tejet në kollonën e klasifikimit…
Më poshtë po japim edhe pretenduesit e sivjetëm të Nobelit të Letërsisë 2013
Midis kësaj pafundësie emrash aq të njohur, dhe për shumkënd aq të dashur, sigurisht do të jetë edhe fituesi, (fitues gjithnji është nji i vetëm), të tjerët do të vazhdojnë të mbeten kandidatë për Nobelët e ardhshëm, pa qenë kurrë të sigurt se një gjë e tillë mund të ndodhë apo jo…
Urojmë që fituesi i sivjetem i Nobelit të Letërsisë, të paktën… të mos jetë prej atyre emrave që mund të harrohet shpejt…!!
8 tetor 2013

Ja edhe pretenduesit e sivjetëm të Nobelit të Letërsisë 2013, së bashku me kuotat e mundësisë së fitimit të këtij çmimi nga Ladbrokes:

Haruki Murakami (12 janar 1949)
Haruki Murakami (12 janar 1949)

1 Haruki Murakami 3/1
2 Joyce Carol Oates 6/1
3 Peter Nadas 7/1
4 Jon Fosse 9/1
5 Ko Un 10/1
6 Assia Djebar 10/1
7 Thomas Pynchon 10/1
8 Alice Munro 12/1
9 Adonis 14/1
10 Philip Roth 16/1
11 Amos Oz 16/1
12 Ngugi Wa Thiog’o 20/1
13 Milan Kundera 25/1
14 William Trevor 33/1
15 Javier Marias 33/1
16 Cormac McCarthy 40/1
17 Dacia Maraini 40/1
18 Nuruddin Farah 40/1

Adonis - poet (1 janar 1930)
Adonis – poet (1 janar 1930)

19 Salman Rushdie 40/1
20 Margaret Atwood 40/1
21 Don DeLillo 40/1
22 Eduardo Mendoza Garriga 50/1
23 Umberto Eco 50/1
24 Leonard Nolens 50/1
25 John Banville 50/1
26 Cees Nooteboom 50/1
27 Ismail Kadare 50/1
28 Bob Dylan 50/1
29 Les Murray 50/1
30 Tom Stoppard 66/1
31 E. L. Doctorow 66/1
32 Peter Handke 66/1
33 Yves Bonnefoy 66/1

Milan Kundera (1 prill 1929)
Milan Kundera (1 prill 1929)

34 Enrique Vila-Matas 66/1
35 Daniel Kahneman 66/1
36 A. S. Byatt 100/1
37 Patrick Modiano 100/1
38 Ben Okri 100/1
39 David Malouf 100/1
40 Colm Toibin 100/1
41 Claudio Magris 100/1
42 Juan Marse 100/1
43 Herman Koch 100/1
44 Junot Diaz 100/1
45 John Ashbery 100/1
46 Yevgeny Yevtushenko 100/1
47 Atiq Rahimi 100/1
48 Kjell Askildsen 100/1
49 Ulrich Holbein 100/1
50 Edward P Jones 100/1
Paula Fox 100/1
Julian Barnes 100/1
Hilary Mantel 100/1
F Sioni Jose 100/1
William H Gass 100/1
Ursula Le Guin 100/1
Ian McEwan 100/1
Andrea Camilleri 100/1
Chimamanda Ngozi 100/1
Chang-Rae Lee 100/1

Bob Dylan (24 maj 1941)
Bob Dylan (24 maj 1941)

Merethe Lindstrom 100/1
Karl Ove Knausgard 100/1
Adam Zagajewski 100/1
Olga Tokarczuk 100/1
Mircea Cartarescu 100/1
Anne Carson 100/1
Richard Ford 100/1
Kazuo Ishiguro 100/1
Gerald Murnane 100/1
Bei Dao 100/1
A B Yehoshua 100/1
Azar Nafisi 100/1
Dai Sijie 100/1
Mahasweta Devi 100/1
Maya Angelou 100/1
Michel Tournier 100/1
Antonio Lobo Antunes 100/1
Carol Ann Duffy 100/1
Ernesto Cardenal 100/1
Peter Carey 100/1
Michael Ondaatje 100/1
Paul Auster 100/1
Eeva Kilpi 100/1
Jeffrey Eugenides 100/1
ChangRae Lee 100/1

Selman Rushdie (19 qershor 1947)
Selman Rushdie (19 qershor 1947)

Cesar Aira 100/1
Vassilis Alexakis 100/1
Mary Gordon 100/1
Jhumpa Lahiri 100/1
Marge Piercy 100/1
Jonathan Littell 100/1
Juan Goytisolo 100/1
Elias Khoury 100/1
Shlomo Kalo 100/1
Marilynne Robinson 100/1
Ferreira Gullar 100/1
Antonio Gamoneda 100/1
Louise Gluck 100/1
Jonathan Franzen 100/1
Christian Jungersen 100/1
Sofi Oksanen 100/1
Shyam Selvadurai 100/1
Mia Couto 100/1
Leila Aboulela 100/1
Duong Thu Huong 100/1
Per Petterson 100/1
Daniel Chavarria 100/1
Anna Funder 100/1
Tim Winton 100/1
Peter Hoeg 100/1
Gosta Agren 100/1
Edouard Maunick 100/1
Michael Frayn 100/1
Leif G W Persson 100/1
Jan Guillou 100/1
Ghassan Zaqtan 100/1

Related Images:

More articles

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Portali Radiandradi.com, prej 11 vitesh dhuron kontribute të përditshme në shumë fusha të kulturës, historisë dhe vlerave shqiptare. Herë pas here siti ka nevojë për mirmbajtjeje, rikonstruktim si dhe rikonceptim në formatin letër. Për ta mbajtur këtë punë shumvjeçare, ndër më seriozet dhe më të lexuarat që të vazhdojë aktivitetin bëhet e domosdoshme mbështetja e lexuesve.

Jozef Radi

Redaktor i Radi & Radi

Artikujt e fundit

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.