back to top
31.5 C
Tirana
E diel, 14 Korrik, 2024

Mësoj nga çdo ditë e jetës sime… nga Fatbardh Marku Cv

Gazeta

Fatbardh Marku
Fatbardh Marku

Mësoj nga çdo ditë e jetës sime…

nga Fatbardh Marku Cv

Sot jam në ditën e 24.473-të apo në fillim vitin e 68-të të jetës .
Të jem i sinqertë më pëlqen te numëroj ditët. Në të gjithë këtë mori të pafundme ditësh të përjetuara herë të vrullshme e herë të qeta, herë te trishta e herë të lumtura, kam mësuar nga përvoja dhe nga ata që kemi ç’të mësojmë:
-Se çfarëdo që të ndodhë sot, qoftë edhe e padurueshme apo e shëmtuar, jeta vazhdon dhe nesër do të jetë më mirë…
-Sot nuk më kujtohet asnjë nga fjalët e kundërshtarëve të mi, por vetem heshtja e miqve…
-Kam mësuar se jeta të jep gjithmonë një shans të dytë, të tretë, etj…
-Se askush nuk të hyp dot në kurriz, nëse ti nuk përkulesh…
-Se gjithmonë është koha e duhur për të bërë gjënë e duhur…
-Se në botën e ideve çdo gjë varet nga entuziazmi, ndërsa në botën reale gjithçka qëndron mbi këmbënguljen…
-Se gjyqtari më i pagabueshëm i gabimeve të mija ka qenë vetëm ndërgjegja ime..
-Se kishte vetëm një mënyrë për të shpëtuar nga realiteti, ta shkatërroja atë dhe të ndërtoja ëndrrat e mia…
-Se kur e vlerësova dikë shumë, më shumë seç vlente, erdhi një ditë që më shiti shumë lirë…
-Se pesha e urrejtjes është tepër e rëndë për shpatullat e mija. Për këtë kam vendosur të mbaj vetëm dashurinë…
-Kam mësuar se mund të kthehem në një dritare nga mund të shihet bota…
-Se që të njihja mirë dikë, m’u desh që t’i vendosja më parë një maskë…
-Kam mësuar se gjithmonë duhet të hidhja diçka pas shpine…
-Se nuk ka pakënaqësi të thellë atje ku nuk ka dashuri të thellë…
-Se e dua jetën jo thjesht se gjalloj, por sepse jam mësuar të dashuroj…
-Kam mësuar se dashuria është një fakt përtej të mirës dhe të keqes.
…dhe së fundmi se paskam ende shumë për të mësuar…
.
Fatbardh Marku  - Self-portrait 2015 - Teknikë e përzier
Fatbardh Marku – Self-portrait 2015 – Teknikë e përzier
30 prill 2018

 

Related Images:

More articles

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Portali Radiandradi.com, prej 11 vitesh dhuron kontribute të përditshme në shumë fusha të kulturës, historisë dhe vlerave shqiptare. Herë pas here siti ka nevojë për mirmbajtjeje, rikonstruktim si dhe rikonceptim në formatin letër. Për ta mbajtur këtë punë shumvjeçare, ndër më seriozet dhe më të lexuarat që të vazhdojë aktivitetin bëhet e domosdoshme mbështetja e lexuesve.

Jozef Radi

Redaktor i Radi & Radi

Artikujt e fundit

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.