10.5 C
Tirana
E shtunë, 2 Mars, 2024

Mbeshtet RadiandRadi

spot_img

Mbi kruskotin tim… libri i Arjola Kondakçiut – nga Shpend Sollaku – Noe

on

|

views

and

comments

Ndjesia e Aromave - Arjola Kondakçiu
Ndjesia e Aromave – Arjola Kondakçiu 

Mbi kruskotin tim… libri i Arjola Kondakçiut

nga Shpend Sollaku – Noe

Këtë verë jemi si të çliruar nga zinxhirët. Robëria prej pandemisë, të paktën për këto momente, sikur është flakur tej. Kam udhëtuar shumë, drejt vendesh që pandehja se i kisha humbur, drejt imazhesh tashmë të zbehura, drejt aromash të harruara. Ndoshta prandaj, para nisjes për në aventurën e fundit, u kujtova të marr me vete librin që sapo më kishte mbërritur në shtëpi. Atë libër që aromat i kish që në titull.
Dhe nuk u gabova. Ndërsa e lexoja, e përjetoja, e prekja, e shijoja. Një mozaik i mbledhur me kujdes, i renditur si në një puzzle njëkohësisht të menduar mirë, por edhe lehtësisht të përceptueshëm.
Target i librit ë vëllime autorë përgjithësisht të rinj, në librat e parë. Jo vetëm në poezi, por edhe në fushën studimore. Midis të rinjve në moshë, edhe një deputues 80 vjeçar. Kjo është edhe një nga meritat kryesore të kësaj sprove të Arjola Kondakçiut: guximi për të folur në një fushë që të tjerëve u duket e minuar deputuesit. Të flasësh për autorë të tillë rrezikon gjithmonë të biesh në përgjithshmëri, të lavdërosh të të palavdërueshmen vetëm për mirësjellje, t’i biesh me not detit të mediokritetit dhe të ndihesh i kënaqur. Pikërisht kjo më duket merita kryesore e këtij libri: realizmi i përshkrimit të vlerave të marra në shqyrtim.

Shpendi Sollaku - Noe 2019
Shpendi Sollaku – Noe 2019

Ndërkaq autorja merret seriozisht edhe me autorë pezzi grossi, tashmë të pranuar si vlera kombëtare, siç është Lazër Radi. Edhe në këtë hulli të rrezikshme ajo ia del me autoritet e bindshëm. Nuk mund të mos e lavdëroj publikisht edhe për faktin që reflektimet e këtij libri të këndshëm hapen me esenë që shqyrton njohjen me librin tim të botuar Itali në vitin 1995, “Il regno del proibito”.
“Ndjesia e aromave” është libri i tretë i Arjola Kondakçiut. Është një libër i veçantë, jo vetëm për përmbajtjen. Ai vjen pas një shkëputjeje relativisht të gjatë, për arësye që vetëm autorja mund t’ua shpjegojë. Aktiviteti i saj tashmë është rimarrë me plotësi, qoftë në fushën letraro-artistike, qoftë si humaniste.
Me siguri së shpejti do të kemi një botim të ri të Arjolës. E premton talenti dhe këmbëngulja e saj e pazakonshme.
Shpend Sollaku Noe –  Mynih, 25/06/2022

.

Related Images:

Jozef Radi
Jozef Radihttps://www.radiandradi.com
Biografi Jozef Radi 16 janar 1957, lind rastësisht në qytetin e Elbasanit, mbasi të dy prindët e posadalë nga burgu ishin interrnuar në kampin e Kuçit të Kurveleshit... Ishte i vetmi fëmijë i të ashtuquajturit “Kampi i 100 Intelektualëve”... 1957, Pagëzohet me emrin Antonin, por xhaxhai i tij me të njejtin emër, e regjistron si Jozef... 1957-1961, ndjek fatin e prindërve në odisenë e kampeve: Radostinë, Gradishtë, Çermë dhe më së fundi n’atë të Savrës... 1963-1971, kryen shkollën fillore dhe tetëvjeçare në Karbunarë dhe Savër me rezultate shumë të mira... 1971-1975, ndjek gjimnazin “20 Tetori” në qytetin e Lushnjes, ku përjashtohet dy herë nga shkolla, thjesht si... i biri i Lazër Radit! 1975, frekuenton të njëjtën klasë me Gëzim Hajdarin dhe Shpend Sollakun: Tre të apasionuar të letërsisë; më vonë edhe autorë mjaft të njohur librash... 1975, fillon si puntor në fermën e Savrës 1977-1979, kryen shërbimin ushtarak në repartet e xhenjos, fortifikim në Dropull të Gjirokastrës... 1981, mbaron shkollën e mesme me rezultate të shkëlqyera dhe as bëhet fjalë për vazhdimin e ndonji shkolle të lartë... 1984, bën gjithë përpjekjet për botimin e librit të parë poetik “Trokitje”, por problemet e biografike... e pengojnë botimin edhe pse Shtëpia Botuese e kishte vlerësuar si... “të botueshëm...” 1984-1990, krahas punës së rëndë në bujqësi, studion intensivisht gjuhët e huaja; merret me përkthime, shkruan dhe redakton veprën e të atit... 1989, së bashku me të atin përkthejnë veprën “Stalini, Moxarti dhe Maria Judina” e poetit Bërkoviqit, e cila kalon dorë me dorë si vepër antidiktaturë... 1990, së bashku me të Atin, vendosen në Tiranë, prej ku nis nji fazë e re shprese dhe entusiazmi, se demokracia mund t’i riparojë pasojat e diktaturës... dhjetor 1990-31 mars 1991, ndjek nga afër lëvizjen dhe ndryshimet demokratike... mars 1991, boton për herë të parë, ciklin me 6 poezi në revistën arbëreshe “Katundi Ynë” në Kozenca. maj 1991, regjistrohet në fakultetin e Gjuhë- Letërsisë dhe më pas kalon në atë Juridik. 1993, botojnë së bashku me të atin librin e parë “Muret e Muzgut” si dhe poemën “Stalini, Mozarti dhe Maria Judina” 1993, nis botimin e revistës tremujore “Arbëria”, e cila del në tre numra... 1993-maj 1997, punon në detyra të ndryshme në Presidencën e Republikës. qershor 1994, mbaron Fakultetin Juridik qershor 1997, ngjarjet e atij viti ishin dëshmi e vrasjes së demokracisë... detyrohet të emigrojë në Itali. shtator 1998, humb të Atin, Lazër Radin, njeriun me të cilin kishte ndarë ditët më të vështira të jetës. 2000, boton librin e dytë poetik: “Kujtesa e Mjegullës” 2004-2005, mbulon për gati dy vjet rubrikën “Qiell i Përtejmë” në revistën “ars” 2007, boton me bashkaautorë albumin fotografik “Ancona nascosta” 2000-2010, bashkpunon me shokun e tij Gëzim Hajdari, në redaktim e veprës së tij të botuar në Itali 2011, boton librin e tretë poetik “Fletorja e Vjeshtës” 2000-2013, bashkëpunon vazhdimisht me shtypin shqiptar 2000-2013, përkthyen mjaft nga veprat e poetëve si: Ungaretti, Montale, Raboni, Senesi, Fatuiva, Pessoa, De Moraes, Hikmet etje, si dhe ka në duar veprën e Bodlerit “Lulet e së keqes” 2016, po përgatit për botim veprën e plotë të Lazër Radit në 14 vëllime... Jeton prej 16 vitesh në qytetin e Anconës...
Share this
Tags

I ke lexuar?

Kontesha Bengazina – nga Lazër Radi – Pjesë nga Libri “Vorbulla t’Jetës Universitare” (Roma)

 Nji prej historive ma të bukura studentore, të rrëfyeme mjeshtrisht prej Lazër Radit në librin autobiografik: “Vorbulla t'jetës Universitare”, ku ai me at sinqeritetin e tij...

Katalogimi i Veprës së Plotë të LAZËR RADIT

  Katalogimi i veprës së plotë të LAZËR RADI  Materiali që paraqesim asht nji bibliografi e thuejse krejt Veprës së Plotë të Dr. Lazër Radit, botue dhe...

Kujtimet e mia me At Zef Valentinin – nga librat e Lazër Radit

Kujtimet e mia me At Zef Valentinin nga librat e Lazër Radit Kanuni dhe teza e doktoraturës Mbasi mbylla llogarinë me Procedurën Civile, në mënyrën ma të...

Te rejat

More like this

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.