back to top
31.5 C
Tirana
E diel, 14 Korrik, 2024

Mbi aktin e Lindjes së At Gjergj Fishtës…

Gazeta

Akti fetar i lindjes së At Gjergj Fishtës
Akti fetar i lindjes së At Gjergj Fishtës

Mbi aktin e Lindjes së At Gjergj Fishtës

22 tetori  është përvjetori i lindjes së At Gjergj Fishtës, Homerit shqiptar. 
Bazuar në regjistrin origjinal të pagëzimeve të famullisë së Troshanit dhe Fishtës ku shkruhet:
Viti i Zotit 1871, dita 24 tetor, unë pagëzova të lindurin me datë 22, i biri i Nok Simonit dhe Prene Lazri , nga Fishta, i cili u quajt Zef.
Nunët Gjin Frroku dhe Mara Kola nga Fishta. Fra Leonardo, famullitar) 
Dmth, jo 23 tetor…  siç shkruhet deri tani, por 22 tetor 1871!
Akti i Lindjes së Gjergj Fishtës - 22 tetor 1971 - Fragment
Akti i Lindjes së Gjergj Fishtës – 22 tetor 1971 – Fragment

Related Images:

More articles

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Portali Radiandradi.com, prej 11 vitesh dhuron kontribute të përditshme në shumë fusha të kulturës, historisë dhe vlerave shqiptare. Herë pas here siti ka nevojë për mirmbajtjeje, rikonstruktim si dhe rikonceptim në formatin letër. Për ta mbajtur këtë punë shumvjeçare, ndër më seriozet dhe më të lexuarat që të vazhdojë aktivitetin bëhet e domosdoshme mbështetja e lexuesve.

Jozef Radi

Redaktor i Radi & Radi

Artikujt e fundit

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.