back to top
31.5 C
Tirana
E shtunë, 20 Korrik, 2024

Lindja e diellit mbi Kalanë e Beratit… – shënim nga Artan Kafexhiu

Gazeta

Sunrise above the castle Berat - Lindja e diellit mbi Kalanë e Beratit… Foto - Johannes Hulsch
Sunrise above the castle Berat – 
Lindja e diellit mbi Kalanë e Beratit… Foto – Johannes Hulsch

Lindja e diellit mbi Kalanë e Beratit…

shënim nga Artan Kafexhiu

Duke qenë vetë një entuziast fotografie, e ndaj këtë foto me një mikun tim po aq pasionant rreth artit fotografik, e ai vetë, duke qenë një skicues i talentuar i arkitekturës dhe natyrës.
Ndajmë të njëjtin pasion për qytetin e të parëve të mi nga baba, Beratin…
Ndesha në këtë foto, të marrë siç duket nga një dron prej një lartësie dhjetra metrash. Përveç artit që përcjell, fotoja zbulon diçka, që nuk më kishte shkuar ndërmend më parë, dhe e papërmendur, apo e studiuar nga pikëpamja e gjeometrisë së mureve rrethuese të kalasë së Beratit. Perimetri rrethues i fortifikimeve murale, ka formën e një zemra simbolike, ashtu siç e perceptojmë ne sot.
Koinçidencë apo e projektuar qëllimisht? Sigurisht rilievi i kodrës, i ka dhënë mundësi ndërtuesve të na befasojnë me një surprizë të tillë!
.
Marrë nga muri i Fb i Artan Kafexhiut, 11 maj 2021
.

Related Images:

More articles

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Portali Radiandradi.com, prej 11 vitesh dhuron kontribute të përditshme në shumë fusha të kulturës, historisë dhe vlerave shqiptare. Herë pas here siti ka nevojë për mirmbajtjeje, rikonstruktim si dhe rikonceptim në formatin letër. Për ta mbajtur këtë punë shumvjeçare, ndër më seriozet dhe më të lexuarat që të vazhdojë aktivitetin bëhet e domosdoshme mbështetja e lexuesve.

Jozef Radi

Redaktor i Radi & Radi

Artikujt e fundit

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.