Kur vdekja do të vijë… (K. Trebeshinës) – poezi nga Shqiponja Axhami

1
25
Kasem Trebeshina dhe botuesi i tij në Prishtinë Abdullah Zeneli
Kasem Trebeshina dhe botuesi i tij në Prishtinë Abdullah Zeneli
Kasem Trebeshina dhe botuesi i tij në Prishtinë Abdullah Zeneli
Kasem Trebeshina dhe botuesi i tij në Prishtinë Abdullah Zeneli (mars 2016)

Viti 2016, është vit jubilar
i shumë prej personaliteteve të kulturës shqipe,
të cilët për fatin e keq të Ministrisë së Kulturës së këtij vendi
disa u përcollën zulme e lavdi e disa të tjerë me heshtje e shpërfillje…
gjë e cila tregon më së thjeshti se kjo Ministri Kulture…
veç Kulture s’mund të jetë.
2016-a, ndër të tjerë është vit jubilar i 90 vjetorit të Kasem Trebeshinës,
90 vjetor i shkrimtarit, poetit, dramaturgut, eseistit e antikonformistit...
Përballë heshtjes institucionale e kemi për detyrë
t’i mbrojmë e t’i vlerësojmë figurat e lavdisë sonë të përbashkët,
qoftë edhe jashtë Institucioneve,
duke besuar se kjo përbën alfën e moralit intelektual…
Mbetet i mirëpritur kushdo që dëshiron të shprehet
përmes shkrimeve mbi jetën, veprën dhe kontributet e Trebeshinës…
j.radi, 27 mars 2016

Shqiponja Axhami
Shqiponja Axhami

Kur vdekja do të vijë…

K. Trebeshinës

– poezi nga Shqiponja Axhami

Kur vdekja do të vijë
do mblidhen si trumcakë të qullur
një tufë të zgjuarish
do u përdridhet para këmbëve
pluhuri i fjalës tënde
në një heshtje solemne..
kokëulur si qengja të masakruar
do shohin njëri tjetrin me një buzë që dridhet
si mështenkë në ngricë..
do zërë të bjerë një shi i idhët
si orët e terrta të përçmimit…

O i verbëri i mizanskenave tragjike
kur vdekja do të vijë
ti do të jesh i rrethuar me rrathë drite
do të jetë aty rreshti i librave që shkruajte
komotë me vazot e orkideve
një kavanoz frutash kumbulle…

Odin… me ndje që të përmend vdekjen
por ti vdiqe mijra herë
sa herë vdiq një shpend në udhnajë
sa herë mbi tokën tënde
shpërthyen trandafila betoni
dhe sa herë zhvirgjëroheshin vlera
në një trysni zifti…

Odin… gjithsesi ndjeje se si vijnë rreth teje
tufat e largëta të drerëve
koriet në currile vishnjeje
dheu i jasemintë i një revolte
do të shtrohet një fushnajë orizi
në mes të së cilës Ti rend i vogël
dëshpërimisht i dëshirueshëm…
do të lësh pas të verbërin e indiferencës
nën një mantel Sokrati
dhe tej një dyzinë kritikësh të hutuar
si relike të ndryshkura muzeu..

Odin… mos i kujto të trishtat,
luftrat
molepsjen
ti e dënove me verbëri vdekjen..
jeto jeto i verbëri i fjalës
kavanozi i frutave të qullta
do kthehet një ditë në pemë
mbi të cilën një trumcak i hutuar
do i këndojë mëvetësisë tënde…

Marrë nga muri i fb i Shqiponja Axhamit, 27 mars 2016

Related Images:

Artikulli paraprakOrakulli i Dodonës nga Maksim Zotaj
Artikulli tjetërSi e kam njohur unë Selman Rizën nga Uran Butka
Jozef Radi
Biografi Jozef Radi 16 janar 1957, lind rastësisht në qytetin e Elbasanit, mbasi të dy prindët e posadalë nga burgu ishin interrnuar në kampin e Kuçit të Kurveleshit... Ishte i vetmi fëmijë i të ashtuquajturit “Kampi i 100 Intelektualëve”... 1957, Pagëzohet me emrin Antonin, por xhaxhai i tij me të njejtin emër, e regjistron si Jozef... 1957-1961, ndjek fatin e prindërve në odisenë e kampeve: Radostinë, Gradishtë, Çermë dhe më së fundi n’atë të Savrës... 1963-1971, kryen shkollën fillore dhe tetëvjeçare në Karbunarë dhe Savër me rezultate shumë të mira... 1971-1975, ndjek gjimnazin “20 Tetori” në qytetin e Lushnjes, ku përjashtohet dy herë nga shkolla, thjesht si... i biri i Lazër Radit! 1975, frekuenton të njëjtën klasë me Gëzim Hajdarin dhe Shpend Sollakun: Tre të apasionuar të letërsisë; më vonë edhe autorë mjaft të njohur librash... 1975, fillon si puntor në fermën e Savrës 1977-1979, kryen shërbimin ushtarak në repartet e xhenjos, fortifikim në Dropull të Gjirokastrës... 1981, mbaron shkollën e mesme me rezultate të shkëlqyera dhe as bëhet fjalë për vazhdimin e ndonji shkolle të lartë... 1984, bën gjithë përpjekjet për botimin e librit të parë poetik “Trokitje”, por problemet e biografike... e pengojnë botimin edhe pse Shtëpia Botuese e kishte vlerësuar si... “të botueshëm...” 1984-1990, krahas punës së rëndë në bujqësi, studion intensivisht gjuhët e huaja; merret me përkthime, shkruan dhe redakton veprën e të atit... 1989, së bashku me të atin përkthejnë veprën “Stalini, Moxarti dhe Maria Judina” e poetit Bërkoviqit, e cila kalon dorë me dorë si vepër antidiktaturë... 1990, së bashku me të Atin, vendosen në Tiranë, prej ku nis nji fazë e re shprese dhe entusiazmi, se demokracia mund t’i riparojë pasojat e diktaturës... dhjetor 1990-31 mars 1991, ndjek nga afër lëvizjen dhe ndryshimet demokratike... mars 1991, boton për herë të parë, ciklin me 6 poezi në revistën arbëreshe “Katundi Ynë” në Kozenca. maj 1991, regjistrohet në fakultetin e Gjuhë- Letërsisë dhe më pas kalon në atë Juridik. 1993, botojnë së bashku me të atin librin e parë “Muret e Muzgut” si dhe poemën “Stalini, Mozarti dhe Maria Judina” 1993, nis botimin e revistës tremujore “Arbëria”, e cila del në tre numra... 1993-maj 1997, punon në detyra të ndryshme në Presidencën e Republikës. qershor 1994, mbaron Fakultetin Juridik qershor 1997, ngjarjet e atij viti ishin dëshmi e vrasjes së demokracisë... detyrohet të emigrojë në Itali. shtator 1998, humb të Atin, Lazër Radin, njeriun me të cilin kishte ndarë ditët më të vështira të jetës. 2000, boton librin e dytë poetik: “Kujtesa e Mjegullës” 2004-2005, mbulon për gati dy vjet rubrikën “Qiell i Përtejmë” në revistën “ars” 2007, boton me bashkaautorë albumin fotografik “Ancona nascosta” 2000-2010, bashkpunon me shokun e tij Gëzim Hajdari, në redaktim e veprës së tij të botuar në Itali 2011, boton librin e tretë poetik “Fletorja e Vjeshtës” 2000-2013, bashkëpunon vazhdimisht me shtypin shqiptar 2000-2013, përkthyen mjaft nga veprat e poetëve si: Ungaretti, Montale, Raboni, Senesi, Fatuiva, Pessoa, De Moraes, Hikmet etje, si dhe ka në duar veprën e Bodlerit “Lulet e së keqes” 2016, po përgatit për botim veprën e plotë të Lazër Radit në 14 vëllime... Jeton prej 16 vitesh në qytetin e Anconës...

1 Koment

 1. Viti 2016, është vit jubilar
  i shumë prej personaliteteve të kulturës shqipe,
  të cilët për fatin e keq të Ministrisë së Kulturës së këtij vendi
  disa u përcollën zulme e disa të tjerë me heshtje dhe shpërfillje…
  gjë e cila tregon më së thjeshti se kjo Ministri Kulture…
  veç Kulture s’mund të jetë.
  2016-a, ndër të tjerë është vit jubilar i 90 vjetorit të Kasem Trebeshinës,
  90 vjetori i shkrimtarit, i poetit, i dramaturgut, i eseistit, i antikonformistit…
  Përballë heshtjes institucionale e kemi për detyrë
  t’i mbrojmë e t’i vlerësojmë figurat e lavdisë sonë të përbashkët,
  qoftë edhe jashtë Institucioneve,
  duke besuar se kjo është alfa e moralit intelektual…
  Mbetet i mirëpritur kushdo
  që dëshiron të shprehet përmes shkrimeve
  mbi jetën, veprën dhe kontributin e Trebeshinës…
  j.radi, 27 mars 2016

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.