11.5 C
Tirana
E diel, 3 Mars, 2024

Mbeshtet RadiandRadi

spot_img

Idiotët dhe rrjetet sociale: Fjalët e sakta të Umberto Ecos

on

|

views

and

comments

Social Network
Social Network

Kohë ma parë, Umberto Eco, shkrimtari dhe historiani,
shkaktoi nji debat të gjerë,
mbi komunikimin përmes rrjeteve sociale,
dhe hapsirës që krijoi kjo mënyrë komunikimi në botën e sotme.
Nji diskutim që ka dhe do të ketë në vazhdimësi pro dhe kundra.
Ajo çka unë mundem të nënvizoj është fakti,
se në botën e demokratike komunikimi ka qenë i lirë e shumëplanësh,
kurse në botët e diktaturës nuk ka ekzistuar as komunikimi dhe as liria e fjalës,
bile edhe në postdiktaturë,
komunikimi vazhdon të sofistikohet sot e gjithë ditën e të jetë unilateral…
sigurisht kjo liri virtuale i ka lejuar mjaft nga idiotët e fshatit të shfaqen bujshëm
po njiherësh janë mjaft të shumtë zërat që kanë gjetur atë hapësirë lirie
përballë portave të mbyllura të shtypit partiak e censurave te reja mediatike,
gjë të cilën është i detyruar ta pranoje edhe vetë Umberto Eco…
pra, në këtë të Keqe të vogël është edhe e Mira e madhe e lirisë
dhe e selektivitetit gradual të vlerave për të mbrritur ca nga ca te e vërteta,
e për të mos i lejuar kurrë diktaturat të sillen si ato dëshirojnë
me njeriun dhe me krejt njerëzoren…
Jozef Radi, Janar 2016

Rrjeti i komunikimit virtual...
Rrjeti i komunikimit virtual…

Idiotët dhe rrjetet sociale:

Fjalët e sakta të Umberto Ecos

nga Paolo Papi

Rrjetet sociale u kanë dhënë vërtet të drejtë të flasin legjioneve të idiotëve, ka argumentuar Umberto Eco? Por çfarë desh të theksonte mbi të gjitha semiologu i madh dhe studiuesi i mesjetës italiane, kur mori fjalën në Universitetin e Torinos? Ne jemi mjaft të sigurt se fjalët e tij nuk kishin për qëllim ta shtrembëruar qoftë edhe pjesërisht të vërtetën, jo nga përdoruesit e rrjetit, por nga ato të mëdhatë (dhe aq “të besueshmet”) mediat italiane? Për ta kuptuar kuptimin e fjalëve Eco-s, ndoshta, duhet thjesht t’i lexoni dhe t’i publikoni ato pa “shkurtime” ose tituj të sforcuar.
Fjalët e Eco të cituara nga të gjitha mediat e mëdha, e që më pas gjetën një jehonë të jashtëzakonshme në rrjete, tashmë janë të njohura:

Umberto Eco - studiuesi dhe shkrimtari
Umberto Eco – studiuesi dhe shkrimtari

“Mediat sociale u japin të drejtë për të folur legjioneve të idiotëve, të cilët kohë më parë flisnin vetëm në bare, mbas ndonjë gotë vere të kuqe, pa e dëmtuar komunitetin. Por ata i shpejt i detyronin të heshtnin, kurse sot ata kanë po të njejtan të drejta me ata që marrin çmimin Nobel. Ky quhet pushtimi prej budallenjve. Televizori kështu e ka promovuar idiotin fshatit përballë atij shikuesi që ndjehej disi superior. Drama e internetit nisi pse e ka promovuar idiotin fshatit si bartësin e së vërtetës!!!”
Më pak e njohur është ajo që tha Eko në hyrje, kur u pyet nga një prej njerëzve të pranishëm. Duke theksuar më pas se “një nga problemet e mëdha të shkollës italiane është ndihma ndaj fëmijëve në filtrimin e informacionit në internet”, – gjë për të cilën askush me dy para mend në kokë nuk mund të dyshojë sinqerisht  – dhe shkrimtari i mesjetës është futur kështu në thelbin e çeshtjes. Pa marrë ndonjë pozicion konservatori apo “reaksionari”, si u duk në titujt e artikujve bombastikë të botuar në gazetat e letrës, përkundrazi ai e vlerësoi fuqinë politike të rrjeteve.
“Fenomeni i rrjeteve sociale është edhe pozitiv, jo veç për shkakun se ai i lejon njerëzit të jenë në kontakt me njëri-tjetrin. Mjafton të mendojmë atë që ndodhi në Kinë ose në Turqi, ku lëvizja e madhe e protestës kundër Erdoganit ka lindur drejtpërdrejtë në rrjet, në sajë të tam-tameve. Bile disa  kanë thënë edhe se, po të kishte pasur internet në kohën e Hitlerit, kampet e shfarosjes në masë nuk do të kishin qenë të mundura, për shkak se informacioni do të përhapej si virus…”

Për të pasur një tablo të asaj që u mbajt nga Profesor Eko, në kët Universitet gjithsesi mjafton të Kërkoni videon (e plotë), të vënë në dispozicion nga Youtube.
Marrë http://www.panorama.it
(përktheu Jozef Radi janar 2016)

Related Images:

Jozef Radi
Jozef Radihttps://www.radiandradi.com
Biografi Jozef Radi 16 janar 1957, lind rastësisht në qytetin e Elbasanit, mbasi të dy prindët e posadalë nga burgu ishin interrnuar në kampin e Kuçit të Kurveleshit... Ishte i vetmi fëmijë i të ashtuquajturit “Kampi i 100 Intelektualëve”... 1957, Pagëzohet me emrin Antonin, por xhaxhai i tij me të njejtin emër, e regjistron si Jozef... 1957-1961, ndjek fatin e prindërve në odisenë e kampeve: Radostinë, Gradishtë, Çermë dhe më së fundi n’atë të Savrës... 1963-1971, kryen shkollën fillore dhe tetëvjeçare në Karbunarë dhe Savër me rezultate shumë të mira... 1971-1975, ndjek gjimnazin “20 Tetori” në qytetin e Lushnjes, ku përjashtohet dy herë nga shkolla, thjesht si... i biri i Lazër Radit! 1975, frekuenton të njëjtën klasë me Gëzim Hajdarin dhe Shpend Sollakun: Tre të apasionuar të letërsisë; më vonë edhe autorë mjaft të njohur librash... 1975, fillon si puntor në fermën e Savrës 1977-1979, kryen shërbimin ushtarak në repartet e xhenjos, fortifikim në Dropull të Gjirokastrës... 1981, mbaron shkollën e mesme me rezultate të shkëlqyera dhe as bëhet fjalë për vazhdimin e ndonji shkolle të lartë... 1984, bën gjithë përpjekjet për botimin e librit të parë poetik “Trokitje”, por problemet e biografike... e pengojnë botimin edhe pse Shtëpia Botuese e kishte vlerësuar si... “të botueshëm...” 1984-1990, krahas punës së rëndë në bujqësi, studion intensivisht gjuhët e huaja; merret me përkthime, shkruan dhe redakton veprën e të atit... 1989, së bashku me të atin përkthejnë veprën “Stalini, Moxarti dhe Maria Judina” e poetit Bërkoviqit, e cila kalon dorë me dorë si vepër antidiktaturë... 1990, së bashku me të Atin, vendosen në Tiranë, prej ku nis nji fazë e re shprese dhe entusiazmi, se demokracia mund t’i riparojë pasojat e diktaturës... dhjetor 1990-31 mars 1991, ndjek nga afër lëvizjen dhe ndryshimet demokratike... mars 1991, boton për herë të parë, ciklin me 6 poezi në revistën arbëreshe “Katundi Ynë” në Kozenca. maj 1991, regjistrohet në fakultetin e Gjuhë- Letërsisë dhe më pas kalon në atë Juridik. 1993, botojnë së bashku me të atin librin e parë “Muret e Muzgut” si dhe poemën “Stalini, Mozarti dhe Maria Judina” 1993, nis botimin e revistës tremujore “Arbëria”, e cila del në tre numra... 1993-maj 1997, punon në detyra të ndryshme në Presidencën e Republikës. qershor 1994, mbaron Fakultetin Juridik qershor 1997, ngjarjet e atij viti ishin dëshmi e vrasjes së demokracisë... detyrohet të emigrojë në Itali. shtator 1998, humb të Atin, Lazër Radin, njeriun me të cilin kishte ndarë ditët më të vështira të jetës. 2000, boton librin e dytë poetik: “Kujtesa e Mjegullës” 2004-2005, mbulon për gati dy vjet rubrikën “Qiell i Përtejmë” në revistën “ars” 2007, boton me bashkaautorë albumin fotografik “Ancona nascosta” 2000-2010, bashkpunon me shokun e tij Gëzim Hajdari, në redaktim e veprës së tij të botuar në Itali 2011, boton librin e tretë poetik “Fletorja e Vjeshtës” 2000-2013, bashkëpunon vazhdimisht me shtypin shqiptar 2000-2013, përkthyen mjaft nga veprat e poetëve si: Ungaretti, Montale, Raboni, Senesi, Fatuiva, Pessoa, De Moraes, Hikmet etje, si dhe ka në duar veprën e Bodlerit “Lulet e së keqes” 2016, po përgatit për botim veprën e plotë të Lazër Radit në 14 vëllime... Jeton prej 16 vitesh në qytetin e Anconës...
Share this
Tags

I ke lexuar?

Kontesha Bengazina – nga Lazër Radi – Pjesë nga Libri “Vorbulla t’Jetës Universitare” (Roma)

 Nji prej historive ma të bukura studentore, të rrëfyeme mjeshtrisht prej Lazër Radit në librin autobiografik: “Vorbulla t'jetës Universitare”, ku ai me at sinqeritetin e tij...

Katalogimi i Veprës së Plotë të LAZËR RADIT

  Katalogimi i veprës së plotë të LAZËR RADI  Materiali që paraqesim asht nji bibliografi e thuejse krejt Veprës së Plotë të Dr. Lazër Radit, botue dhe...

Kujtimet e mia me At Zef Valentinin – nga librat e Lazër Radit

Kujtimet e mia me At Zef Valentinin nga librat e Lazër Radit Kanuni dhe teza e doktoraturës Mbasi mbylla llogarinë me Procedurën Civile, në mënyrën ma të...

Te rejat

More like this

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.