back to top
13.5 C
Tirana
E mërkurë, 17 Prill, 2024

Lazër Radi: I pari gjyq Special në Shqipëri

Gazeta

I pari gjyq Special në Shqipëri
I pari gjyq Special në Shqipëri

 “I pari gjyq Special në Shqipëri”

Dokumenta dhe shënime nga Lazër Radi

Shtëpia botuese “Reklama” Tiranë 1997, kopje 1000 (fq. 139)
.
Në moshën 28 vjeçare, autori i librit, Lazer Radi do të ishte ndër 60 të arrestuemit e parë mbas çlirimit të Tiranës. Ishte në listën e atyne të arrestueve që do të çelnin gjyqin e parë në historinë e Shqipënisë komuniste. Nji gjyq makabër i nji vendi të vogël që ma së shumti kish qenë i pushtuem se pushtues. Gjyqi Special u zhvillua nji vjet para Nurenbergut të famshëm. Në Gjyqin Special u dënuan 17 vetë me vdekje, në Nurenberg, për gjithë krimet e nazizmit vetëm 12 vetë. Shqipëria sërish do të ishte nji shembull për me u imitue!!
Libri asht i mbushun me dëshmi të kohës, dhe me seancat qesharake, ku nji trup gjykatësish partizanë, pa asnjë lloj arsimi, dënonte mjaft prej intelektualëve ma të randsishëm të kohës…
.
Ky gjyq shpalosi në qiellin e zymtë të Shqipnisë së atyne viteve, legalizimin e krimit e u dha mësime e direktiva të posaçme gjithë asaj luzme injorantësh që do të dënonin ma vonë mija e mija shqiptarë të pafajshën, në të ashtuquajtunat “gjyqe të popullit” të ngrituna anë e kand Shqipnisë…” l.r.

Related Images:

More articles

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Portali Radiandradi.com, prej 11 vitesh dhuron kontribute të përditshme në shumë fusha të kulturës, historisë dhe vlerave shqiptare. Herë pas here siti ka nevojë për mirmbajtjeje, rikonstruktim si dhe rikonceptim në formatin letër. Për ta mbajtur këtë punë shumvjeçare, ndër më seriozet dhe më të lexuarat që të vazhdojë aktivitetin bëhet e domosdoshme mbështetja e lexuesve.

Jozef Radi

Redaktor i Radi & Radi

Artikujt e fundit

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.