I Çmendun asht Ai… nga Osho

Osho (1931-1990)

Osho (1931-1990)

I Çmendun asht Ai…

nga Osho

I Çmendun asht dikush që ka me pasë besim n’ty;
i Çmendun asht ai që vazhdon me dhanë besim,
në kundërshti me krejt eksperiencat e veta.
Ti e mashtron, dhe ai vazhdon me pasë besim n’ty
ti rikthehesh në mashtrime pafund
pse ai tashma beson n’ty; dhe ti gjithnji e ma tepër e mashtron,
dhe ai gjithnji e ma tepër në ty zen besë.
N’at çast ti do t’thuesh: Ky njeri asht i Çmendun
sepse s’kupton asgja,
pse besimi i tij asht diçka e pabesueshme
besimi i tij asht diçka aq e dlirë
sa asgjà s’mundet me e kompromentue atë;
Bahu i çmendun, në kuptimin e Zen-it.
dhe mos lejo me krijue rreth vetes
mure dijesh!

"Në kët botë duhet të jeshë i çmendun, perndryshe... të çmendin" Fechtner - foto Dalì

Në kët botë duhet të jeshë i çmendun, perndryshe… të çmendin” Fechtner -
në foto Salvator Dalì

Nëse nji eksperiencë të thërret
pse mos me iu bindë asaj,
ma vonë, lene t’kalojë edhe atë.
Vazhdo pa shumë gjeste me e pastrue mendjen tande
vazhdo me e gjetë vdekjen në të shkueme
se veç njashtu mund me u ndalë në të tashmen
njaty asht çasti,
si t’ishe i lindun saora foshnje!
Fillimi ka me qenë fort i vshtirë
e bota ka me përfitue mjaft prej teje…
po le të ndodhë edhe kjo.
Ata njerëz s’janë tjetër veçse mjeranë
edhe nëse ti mbetesh i mashtruem,
i ngatrruem o i vjedhun prej tyne
le të ndodhë edhe kjo,
pse ajo çka me t’vërtet të përket ty
s’ka Zot që mundet me ta marrë,
pse ajo që asht me të vërtet e jotja
s’mund të vidhet prej askujt në botë.
E sa herë ti s’e lejon kohën të korruptohet
ajo shëndrrohet në nji plotni mbrenda teje
dhe shpirti yt bahet ma i kristaltë se kurrë…

Shtator 2013
Përktheu: Jozef Radi

Ju mund të ndiqni çdo përgjigje për këtë term nëpërmjet RSS 2.0 feed. Ju mund të lini një përgjigje , ose Ndiqni nga faqja e juaj. Kategoria: Arkivi Jozef Radi, Gazeta, Përkthime  Etiketat: , , , ,

Lini një Përgjigje

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook