Europa po pёrgadit Gjyqin e Nurembergut kundёr Krimeve tё Komunizmit! – nga Aleks Martin Kapllaj

0
12
Parlamenti Europian Midis Krimeve Naziste dhe Komuniste
Parlamenti Europian Midis Krimeve Naziste dhe Komuniste
Parlamenti Europian
Parlamenti Europian

Europa po pёrgadit Gjyqin e Nurembergut

kundёr Krimeve tё Komunizmit!

nga Aleks Martin Kapllaj

Me 19 shtator tё 2019, pak muaj mё parё, Parlamenti Europian miratoi rezoluten: Rёndёsia e kujtesёs evropiane pёr tё ardhmen e Evropёs, duke dёnuar njёkohёsisht tё dyja ideologjitё, qё shkatёrruan shumё vende tё saj gjatё Luftёs sё II-tё Botёrore, nga nazifashizmi dhe pёr gjysmё shekulli, nga komunizmi!
Rezoluta e aprovuar nga Parlamenti Europian ёshtё i argumentuar nё katёr faqe e ndёr tё tjera thuhet:
“Parlamenti Europian, duke u bazuar nё parimet universale tё Drejtave tё Njeriut e parimet themelore tё Bashkimit Europian dhe duke qёnё njё komunitet i bazuar nё vlerat e pёrbashkёta, duke iu referuar Deklaratёs Universale tё Drejtave tё Njeriut tё Kombeve tё Bashkuara e adoptuar me 10 dhjetor tё 1948, duke pasur parasysh shumё argumenta historike, qё vёrtetojnё dhe dёnojnё tё dyja ideologjitё, duke konsideruar qё 80 vjet mё parё, me 23 gusht tё 1939, Bashkimi Sovjetik komunist e Gjermania naziste, firmosёn traktatin e jo agresionit Molotov-Ribbentrop, me protokoll sekret, duke i ndarё Europёn nё territoret dhe Shtetet e pavarur mes dy regjimeve totalitare e duke i grupuar nё sfera me interes, i hapi rrugёn Luftёs sё Dytё Botёrore, duke e konsideruar qё krimet naziste janё gjykuar e ndёshkuar nё procesin e Nurenbergut, me prokurorё tё regjimit komunist rus dhe duke e pasur parasysh, qё komunizmi nuk ёshtё gjykuar akoma, pёr krimet e saj e sheh se ёshtё urgjente, domosdoshmёria e sensibilizimit, pёr tё zhvilluar gjyqet pёr krimet e kryera nga stalinizmi dhe diktaturat e tjera!”
Ndёr tё tjera, rezoluta, nё pikёn k tё saj thotё, se: “Duke konsideruar se edhe pse me 24 dhjetor tё 1989, Kongresi i deputetёve tё popullit tё Bashkimit Sovjetik, dёnoi firmёn e paktit Molotov-Ribbentrop, ndёrsa, nё gusht tё vitit 2019, autoritetet ruse i kanё mohuar pёrgjegjёsitё dhe pasojat e kёtij pakti, duke promovuar interpretimin se Polonia, Vendet Baltike dhe Perёndimi, janё nxitёsit e Luftёs sё Dytё Botёrore”.
.
Parlamenti Europian Midis Krimeve Naziste dhe Komuniste
Parlamenti Europian Midis Krimeve Naziste dhe Komuniste
Nё rezolutё, ndёr tё tjera shkruhet se, nё shumё vende europiane, ёshtё e ndaluar pёrdorimi i tё gjitha simboleve totalitare si naziste, ashtu edhe ato komuniste, e njёkohёsisht, duke marrё parasysh se, nё shumё vende tё tjera, ex komuniste, partitё e majta dhe ato tё ekstremit tё majtё, vazhdojnё tё jenё fanatike tё njё ideologjie shkatёrruese tё njerёzimit, ёshtё imperative edhe dёnimi nё tё gjithё Europёn, tё tё gjitha krimeve qё ka kryer, kjo ideologji, e cila duhet tё hidhet nё koshin e historisё, duke iu numёruar tё gjitha krimet e tyre tё dokumentuara edhe nё Librin e Zi tё Komunizmit, (Krimet, terrori, shtypja) tё Stephane Courtois, me miliona viktima nё vendet ku ka sunduar:
Bashkimi Sovjetik, 20 milion tё vdekur,
Kina, 65 milion tё vdekur,
Vietnam, 1 milion tё vdekur,
Korea e Veriut, 2 milion tё vdekur,
Kamboxhia, 2 milion tё vdekur,
Europa e Lindjes, 1 milion tё vdekur,
Amerika Latine, 150.000 te vdekur,
Afrika, 1 milion e 700.000 te vdekur,
Afganistan, 1 milion e 500.000 tё vdekur,
si dhe 10 mijё viktima tё partive komuniste tё pa pushtet,
Europa e sheh si njё obligim etik dhe moral, ndaj tё gjitha viktimave, pёr tё dёnuar tё gjithё ata qё me fanatizёm u bёnё vegla tё njё ideologjie gjakatare kundёr bashkёkombёsve tё tyre, dhe pёr tё dёnuar ata, qё besojnё akoma nё njё sistem vёllavrasёs me rezultate vetёshkatёrruese, duke vlerёsuar autorёt e krimeve dhe harruar viktimat e saj.
Njёkohsisht, rezoluta e ngarkon edhe presidentin e Parlamentit Europian, qё tё trasmetojnё rezolutёn, Kёshillit tё Europёs, Komisionit Europian dhe qeverive dhe parlamentave tё Shteteve antare tё BE si dhe Dumёs ruse dhe parlamenteve tё shteteve tё partneriatit, nё tё cilёn bёn pjesё edhe Shqipёria.
.

Related Images:

Artikulli paraprakNa gënjyet prindër! – Jo nuk iu gënjyen prindët! – nga Endri Shabani & Elona Caslli
Artikulli tjetërPrej nji andrre, qi s’asht andërr… – Poezi në shqip e anglisht nga Ermira Mitre
Jozef Radi
Biografi Jozef Radi 16 janar 1957, lind rastësisht në qytetin e Elbasanit, mbasi të dy prindët e posadalë nga burgu ishin interrnuar në kampin e Kuçit të Kurveleshit... Ishte i vetmi fëmijë i të ashtuquajturit “Kampi i 100 Intelektualëve”... 1957, Pagëzohet me emrin Antonin, por xhaxhai i tij me të njejtin emër, e regjistron si Jozef... 1957-1961, ndjek fatin e prindërve në odisenë e kampeve: Radostinë, Gradishtë, Çermë dhe më së fundi n’atë të Savrës... 1963-1971, kryen shkollën fillore dhe tetëvjeçare në Karbunarë dhe Savër me rezultate shumë të mira... 1971-1975, ndjek gjimnazin “20 Tetori” në qytetin e Lushnjes, ku përjashtohet dy herë nga shkolla, thjesht si... i biri i Lazër Radit! 1975, frekuenton të njëjtën klasë me Gëzim Hajdarin dhe Shpend Sollakun: Tre të apasionuar të letërsisë; më vonë edhe autorë mjaft të njohur librash... 1975, fillon si puntor në fermën e Savrës 1977-1979, kryen shërbimin ushtarak në repartet e xhenjos, fortifikim në Dropull të Gjirokastrës... 1981, mbaron shkollën e mesme me rezultate të shkëlqyera dhe as bëhet fjalë për vazhdimin e ndonji shkolle të lartë... 1984, bën gjithë përpjekjet për botimin e librit të parë poetik “Trokitje”, por problemet e biografike... e pengojnë botimin edhe pse Shtëpia Botuese e kishte vlerësuar si... “të botueshëm...” 1984-1990, krahas punës së rëndë në bujqësi, studion intensivisht gjuhët e huaja; merret me përkthime, shkruan dhe redakton veprën e të atit... 1989, së bashku me të atin përkthejnë veprën “Stalini, Moxarti dhe Maria Judina” e poetit Bërkoviqit, e cila kalon dorë me dorë si vepër antidiktaturë... 1990, së bashku me të Atin, vendosen në Tiranë, prej ku nis nji fazë e re shprese dhe entusiazmi, se demokracia mund t’i riparojë pasojat e diktaturës... dhjetor 1990-31 mars 1991, ndjek nga afër lëvizjen dhe ndryshimet demokratike... mars 1991, boton për herë të parë, ciklin me 6 poezi në revistën arbëreshe “Katundi Ynë” në Kozenca. maj 1991, regjistrohet në fakultetin e Gjuhë- Letërsisë dhe më pas kalon në atë Juridik. 1993, botojnë së bashku me të atin librin e parë “Muret e Muzgut” si dhe poemën “Stalini, Mozarti dhe Maria Judina” 1993, nis botimin e revistës tremujore “Arbëria”, e cila del në tre numra... 1993-maj 1997, punon në detyra të ndryshme në Presidencën e Republikës. qershor 1994, mbaron Fakultetin Juridik qershor 1997, ngjarjet e atij viti ishin dëshmi e vrasjes së demokracisë... detyrohet të emigrojë në Itali. shtator 1998, humb të Atin, Lazër Radin, njeriun me të cilin kishte ndarë ditët më të vështira të jetës. 2000, boton librin e dytë poetik: “Kujtesa e Mjegullës” 2004-2005, mbulon për gati dy vjet rubrikën “Qiell i Përtejmë” në revistën “ars” 2007, boton me bashkaautorë albumin fotografik “Ancona nascosta” 2000-2010, bashkpunon me shokun e tij Gëzim Hajdari, në redaktim e veprës së tij të botuar në Itali 2011, boton librin e tretë poetik “Fletorja e Vjeshtës” 2000-2013, bashkëpunon vazhdimisht me shtypin shqiptar 2000-2013, përkthyen mjaft nga veprat e poetëve si: Ungaretti, Montale, Raboni, Senesi, Fatuiva, Pessoa, De Moraes, Hikmet etje, si dhe ka në duar veprën e Bodlerit “Lulet e së keqes” 2016, po përgatit për botim veprën e plotë të Lazër Radit në 14 vëllime... Jeton prej 16 vitesh në qytetin e Anconës...

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.