back to top
16.5 C
Tirana
E enjte, 23 Maj, 2024

Dr. Lazër Radi – Vepra – Panairi i Librit – Tiranë 2018

Gazeta

Lazër Radi - “Mjegullnaja e nji kohe të Largët” - Prizreni
Lazër Radi – “Mjegullnaja e nji kohe të Largët” – Prizreni

Lazër Radi – “Mjegullnaja e nji kohe të Largët” – Prizreni

Në kopertinë të pasme: Shkodra
Ia kushtoj kët libër qytetit tim të lindjes, Prizrenit.
Edhe pse kurrë s’munda të kthehem te Ai,
e ndjeva si ma të shtrenjtën dashni të jetës sime…
Lazër Radi
.
Lazër Radi - “Gjurma të nji Ditari të Djegun” - Shkodra
Lazër Radi – “Gjurma të nji Ditari të Djegun” – Shkodra

Lazër Radi – “Gjurma të nji Ditari të Djegun” – Shkodra

Në kopertinë të pasme: Shkodra
Të falem o Shkodër,
ti u dhe ditëve të mia guximin, besimin,
ti u dhe andrrave të mia horizont me fluturue,
ti i dhe jetës sime forcë me dëshmue!
Edhe n’ditët ma të vështira, të pata gjithkund me vedi…
Lazër Radi
.
Lazër Radi - “Vorbulla të Jetës Universitare” - Roma
Lazër Radi – “Vorbulla të Jetës Universitare” – Roma

Lazër Radi – “Vorbulla të Jetës Universitare” – Roma

Në kopertinë të pasme: Roma
…Qyteti Amshuem më mësoi me dashtë,
më mësoi m’e kuptue, se prej shtigjeve të jetës
n’rrugët e mëdha të qytetnimit
mbrrihet me sakrifica, me vullnet e përkushtim,
Qyteti i Amshuem më mësoi me qëndrue pip në kambë
edhe kur rreth meje tjerët zvarriten…”
Lazër Radi
.
Lazër Radi - “Ministri i Hekurt - Mirash Ivanaj”
Lazër Radi – “Ministri i Hekurt – Mirash Ivanaj”

Lazër Radi – “Ministri i Hekurt – Mirash Ivanaj”

Në kopertinë të pasme: Mirash Ivanaj
“Një njeri që e mban vazhdimisht dorëheqjen në xhep,
s’mund të jetë ndryshe, veç njeri i ndershëm,
dhe atdhetar i pathyeshëm.
Jeta e Mirash Ivanajt ishte e lidhur me idealet
dhe jo me kolltukun apo interesat vetiake…”
Lazër Radi
.
.

Related Images:

More articles

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Portali Radiandradi.com, prej 11 vitesh dhuron kontribute të përditshme në shumë fusha të kulturës, historisë dhe vlerave shqiptare. Herë pas here siti ka nevojë për mirmbajtjeje, rikonstruktim si dhe rikonceptim në formatin letër. Për ta mbajtur këtë punë shumvjeçare, ndër më seriozet dhe më të lexuarat që të vazhdojë aktivitetin bëhet e domosdoshme mbështetja e lexuesve.

Jozef Radi

Redaktor i Radi & Radi

Artikujt e fundit

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.