back to top
16.5 C
Tirana
E hënë, 27 Maj, 2024

Akili: Mburoja e tij legjendare dhe simbolika e saj e veçantë…

Gazeta

Mburoja e Akilit
Mburoja e Akilit
Akili: Mburoja e tij legjendare dhe simbolika e saj e veçantë
Akili ishte nga heronjtë më të famshëm dhe trima të antikitetit

“Vendos tokën, vendos detin, vendos qiejt lart, vendos diellin e palodhur, hënën e ndritshme dhe të gjithë yjet, që kurorëzojnë qiellin…”
Me këto fjalë Homeri përshkruan mburojën mitike të Akilit në disa nga 134 vargjet e tij në Iliadë. Një vepër arti për mburojën, që është diskutuar dhe analizuar jo pak herë në historinë e lashtë.
Dhe kush tjetër mund ta bënte këtë mburojë nëse jo Hefesti?
Dhe sigurisht nuk janë të paktë ata që kanë argumentuar se Homeri nuk përshkroi në vargjet e tij në Iliadë një mburojë të vërtetë, por ishin shpikjet e tij që ai bashkoi në një mënyrë mjeshtërore.
E sigurt është se mburoja mitike e Akilit nuk mund të mos fshehë simbolika madhore dhe të vogla.
Akili ishte një nga heronjtë më të famshëm dhe trima të antikitetit dhe mitologjisë, i cili u dallua me pjesëmarrjen e tij në fushatën e Trojës. I lindur në Fthiotidën e sotme (Fthia në lashtësi) ai ishte djali i Thetis – perëndeshës së detit – dhe mbretit Peleus. Dhe si bir i një perëndeshë, nëna e tij dëshironte vetëm që ai të ishte gjithashtu i pavdekshëm. Për ta arritur këtë, legjenda thotë se çdo ditë nëna e tij, fshehurazi nga Peleus, e lyente me ambrozi dhe natën e mbante mbi zjarr duke i mbajtur thembrën.
Por kur Peleus e kuptoi se çfarë po ndodhte, ai nuk e la Thetis të mbaronte dhe të vinte thembrën e foshnjës në zjarr. Kjo është arsyeja pse ajo pikë ishte e vetmja pikë e cënueshme në trupin e tij.
U krijua thembra e njohur e Akilit.
Pasi nuk arriti ta bënte Akilin plotësisht të pavdekshëm, Thetis vendosi të kthehej në thellësi të detit, nga kishte ardhur dhe ku ishte pallati i përjetshëm i të atit. Edukimi i Akilit u ndërmor nga centauri Chiron në Pelion me urdhër të Peleus. Atje Akili mitik u forcua dhe mësoi të përdorte armët dhe artin e gjuetisë me përsosmëri.

Mburoja e Akilit
Mburoja e Akilit

Mburoja legjendare, historia e saj dhe Homeri

Në eposin e Homerit, pra, në Iliadë, spikat ky përkushtim për mburojën e Akilit legjendar. Thuhet se mburoja është porositur nga nëna e Akilit, Thetis. Akili i kishte dhënë të gjitha pajisjet e tij Patrokliut për të shkuar në betejë, por ky i fundit u vra nga Hektori, i cili i mori armët si plaçkë lufte.
Akili kishte nevojë për armaturë të re dhe nëna e tij Thetis i kërkoi perëndisë Ifestis të krijonte një të re, gjë që ai e realizoi.
Mburoja nuk ishte si të zakonshmet, por një simbolikë e tërë. Metalet që Ifestis përdori për ta bërë, ishin bakri, kallaji, ari dhe argjendi.
Ajo që e bëri gjithashtu të dallohej ishte simbolika e saj. Mburoja në thelb përbëhej nga pesë zona, secila prej të cilave formonte pesë rrathë koncentrikë. Në to kishte shumë shfaqje të përpunuara me elementë nga mbarë universi.
Në rrethin e parë ai projektoi të gjitha elementet e universit.
Në rrethin e dytë dy qytete me njerëz të vdekshëm, një paqësor dhe një me luftë.
Në rrethin e tretë një përshkrim i jetës fshatare dhe në të katërtin jetën baritore.
Rrethi i pestë dhe i fundit përfshin Oqeanin, që përqafon tokën.
Megjithatë, analizat e historianëve thonë se mburoja nuk është thjesht një përshkrim i një arme (dhe një armë paqësore) por një simbolikë e tërë. Sipas shkrimtarit gjerman, Wolfgang Sandewald, këto kontraste të kryqëzuara tregojnë format bazë të një jete të civilizuar dhe në thelb të qetë. Ndoshta ka dashur të tregojë edhe kontrastet e përditshmërisë së thjeshtë me dhunën dhe mizorinë e Luftës së Trojës.

Përshtatur në shqip – @Edmond-Andrea Shallvari

Related Images:

More articles

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Portali Radiandradi.com, prej 11 vitesh dhuron kontribute të përditshme në shumë fusha të kulturës, historisë dhe vlerave shqiptare. Herë pas here siti ka nevojë për mirmbajtjeje, rikonstruktim si dhe rikonceptim në formatin letër. Për ta mbajtur këtë punë shumvjeçare, ndër më seriozet dhe më të lexuarat që të vazhdojë aktivitetin bëhet e domosdoshme mbështetja e lexuesve.

Jozef Radi

Redaktor i Radi & Radi

Artikujt e fundit

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.