back to top
26.5 C
Tirana
E hënë, 15 Prill, 2024

Takimin me Martinin e kish dasht secili prej nesh… – nga Naime Beqiraj

Gazeta

Naime Beqiraj me Martin Camaj - Gusht 1990
Naime Beqiraj me Martin Camaj – Gusht 1990

Takimin me Martinin e kish dasht secili prej nesh…

nga Naime Beqiraj

I gjatë, i bardhë, me lëkurë të hollë prej fisniku, ai dokej jo si autor, por si princ dal prej Dukagjinit të MbiShkodrës.
I shoqnuem prej zojës Erika Camaj dhe Anton Nikë Berishës, në pushim të seminarit, me shoqen teme Fatimen dhe vajzën e dajës Afërditën që kish ardh nga Franca, me ndrojtje pritsha me ja dhanë librin tem “Mbi Siparunt”. “Ti je Naimja që m’foli Antoni. Kam me e lexue librin. Shkruj e mos u ndal”.
Gazetare e “Botës së re”, studente e letërsisë, po e përcillsha në gushtin e vjetit 1990, Seminarin për Gjuhën Letërsinë dhe Kulturën Shqiptare. Nuk e nisha vetën të përgaditun me i ba nji intervistë. Ja shpreha dëshirën dhe shqetsimin prozatorit dhe studiuesit Antonit. “Sot të prezentoj”, m’tha Antoni e unë nuk besojsha që mujm me u taku me poetin që m’dukej si andërr.
N’Kosovë kish ardh mbas disa dekadave.
Nuk na ra me nejt gjatë. Folëm pak për poezinë që botohet n’Kosovë dhe u ndamë me u shkrue. Zoja Erika Camaj ma dha adrësën. M’dokej çast i pajetum. Ia kisha lexu disa prej librave por asni fjalë nuk mujta me ja thanë për veprën. “Kemi me u takue prap, Naime”.
M’dokej që duhet me nejt cuc para tina
Çfarë bekimi, me pas edhe fotografi.
Kujtesë që ndodhi 33 minuta e po zgjat 33 vjet
Falemnderit Martin!

 

Related Images:

More articles

1 Koment

 1. Prend Buzhala – Evokim i bukur!
  Po qe se do ta kishe shkruar në standardin e shqipes, këtij rrëfim-evokimi do t’i t’i zihej fryma, ajo fryma camjane e shkrimit… Respekte!

  Naime Beqiraj – Axhi Prend, i kam lexue shkrimet tueja për Camajn. Megjithe se e kam rilexu, ende asgja nuk arrita me shkru. Sa herë vendosi, disi m’kap njesia e t’lexumit e t’shijumit si art. Vepra e tina asht veç art

  Zudi Misimi – Respekt poete e nderuar, Naime Beqiraj është nder i veçantë për ju, që keni patur rastin me u fotografu me të madhin e kombit z. Martin Camaj… pa dyshim edhe ju jeni i atij rangut!! Zoti ju bekoftë!

  Naime Beqiraj – O Zuhdi, larg Martinit jemi na. Dalta e fjalës s’tij ishte e mprehtë

  Naime Beqiraj – Pse gurët dhe poetët nëpër botë
  I dashka të shpërndarë ky dhe i yni
  Zi nuk mbajmë, po kurrë mos qofsh e kotë
  Dhembje në Gur Martini (Azem Shkreli)

  Sylejman Shaqiri – “…Nuk e nisha vetën të përgaditun me i ba nji intervistë profesioniste paske qenë edhe si fillestare. Shkallë e lartë e përgjegjësisë…! Krenar me Ty!

  Naime Beqiraj – Drejtor, gazeta në të cilën punoja (Bota e re), arriti shifrën ne mbi 100.000 kopje asokohe pas ndalimit të Rilindjes, ndaj përgjëgjësia ishte e konsiderueshme. Kishte 7 vjet që publikoja dhe mësuesi im që më drejtoj për peshën e fjalës – Azem Shkreli thoshte se këtë peshë e kishte mësuar nga vetë Martini!

  Uk Lushi – Naime Beqiraj, më kujtohet kur foli në Sallën e Kuqe. Flokët e lëmojta të bardha. Setrën me stil, kravatë dhe këmishë të bardhë. Një zotni i vërtetë. Edhe sot mbaj mend si mundohesha ta internalizoja si ndihej pas dekadash mungesë në atë sallë, ku, qartas dhe tejdukshëm, e shihnin gati me adhurim. Prej atëherë kam pasë shumë mendime për të dhe veprën e jetën e tij. Në disa raste edhe dilema, por kurrë s’ kam pushuar ta konsideroj shkrimtarin ndër më zotërinjët shqiptarë. Fotoja jote më ringjalli nga ato ndjenja diku para 28-29 vitesh. Patjetër një suvenir special që e ke.

  Naime Beqiraj – Më kujtohet ajo ditë e fundgushtit 1990, në sallën e Kuqe. Më kujtohet edhe ligjërata e Martin Camajt. Më kujtohet edhe Ibrahim Rugova, Sabri Hamiti dhe një i tretë që dolën nga salla sa po e mbaroi ligjëratën Camaj. Disa reaguan se përse nuk i dëgjuan tri ligjëratat e albanologëve nga Shqipëria. Ç’të dëgjoje prej tyre, veçse gjëra të stërthëna e të ideologjizuara… Vërtetë bekim me e njoftë Martin Camajn, Sokratin e prozës, poezisë e të mendimit shqiptar

  Naime Beqiraj – 20 minuta që nuk harrohen!
  Pamja e tij, e folmja – ishin elegante si vepra që na la. Dy vjet e gjysë mbas ktij takimi, Martini ndrroj jetë
  Nuk kam pa burrë shqiptar mâ t’pashëm

  Riza Krasniqi – Ju lumtë Naime. Po kemi nevojë me na gëzue kështu me kujtime të paharueshme!

  Naime Beqiraj – Profesor Riza, ju si mik i afërt i Azem Shkrelit e dini të vërtetën.
  -Libri ‘Nji fyell nder male’ që mu dha dhuratë kur e kreva klasën me sukses të shkëlqyeshëm, me nxiti të merrem me poezi! Martini prej s’largu e krijoi një Azem Shkrel që u realizua po në ato koordinata
  Asht ‘Guri i Martinit’!

  Agim Bajrami – Foto shumë e bukur! Më i bukur mbetet kujtimi me nj’at princ t’arratisun t’letrave shqyp!

  Naime Beqiraj – Sa epitet të bukur! Princ… Antoni me tregon se si në Beograd ku studionte, studenteshat e quanin Sulltan!
  Aq bukuri e sharm kishte!

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Portali Radiandradi.com, prej 11 vitesh dhuron kontribute të përditshme në shumë fusha të kulturës, historisë dhe vlerave shqiptare. Herë pas here siti ka nevojë për mirmbajtjeje, rikonstruktim si dhe rikonceptim në formatin letër. Për ta mbajtur këtë punë shumvjeçare, ndër më seriozet dhe më të lexuarat që të vazhdojë aktivitetin bëhet e domosdoshme mbështetja e lexuesve.

Jozef Radi

Redaktor i Radi & Radi

Artikujt e fundit

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.