back to top
12.5 C
Tirana
E mërkurë, 17 Prill, 2024

Afar i Kryer: Brics krijojnë fondin Bankar prej 100 bilion $

Gazeta

Fortaleza - Brazil 2014
Fortaleza – Brazil 2014

Afar i Kryer: Brics krijojnë fondin Bankar prej 100 bilion $,

për t’u shkëputur nga dominimi Perëndimor…

Presidenti i Rusisë: Vladimir Putin, Kryeministri Indisë: Narendra Modi, Presidentja braziliane – Dilma Rousseff, Presidenti i Kinës – Xi Jinping dhe presidenti i Afrikës së Jugut – Jacob Zuma kanë bashkuar duart e tyre gjatë fotografisë zyrtare në Samitin e 6-të, të vendeve Brics në Fortaleza, të Brazilit, më 15 korrik të 2014

Brics - Summit i të Pestëve
Brics – Summit i të Pestëve

Grupi i vendeve në zhvillim, nënshkruan dokumentin e shumpritur për krijimin e Bankës së Zhvillimit Brics me 100 bilion $: një depozitë monetare me vlerë mbi 100 miliardë dollarë për të kundërshtuar ndikimin e institucioneve Perëndimore me bazë  kredidhënien e dollarit.
Banka e re do të sigurojë para për infrastrukturën dhe projektet e zhvillimit në vendet Brics. Ministrat e financave të këtyre vendeve nënshkruan memorandumin e mirëkuptimit në Fortaleza, të Brazilit të martën, në ditën e parë të samitit të 6-të të vendeve Brics si dhe dokumentet e bashkëpunimit midis agjencive të kredive të eksportit Brics duke nënshkruan një marrëveshje të re bashkëpunimi.
Çdo anëtar Brics pritet të fusë një kuotë të barabartë në krijimin e kapitalit fillestar prej 50 miliardë dollarësh me synimin për të arritur te shifra 100 miliard $. Banka Brics do të jetë me seli në Shanghai dhe India do të kryesojë presidencën në vitin e parë, ndërsa Rusia do të jetë kryetare e përfaqësuesve. Secili vend do të dërgojë ministrin respektiv të financave në karrigen e Bankës Qendrore të bordit përfaqësuesve të kësaj banke.

Brics - Fortaleza 2014
Brics – Fortaleza 2014

Krerët nga të pesë vendet: Presidenti i Rusisë – Vladimir Putin, ai i Brazilit – Dilma Rousseff, ai i Kinës – Xi Jinping, ai i Indisë – Narenda Modi dhe ai i Afrikës së Jugut – Jacob Zuma, ishin të gjithë të pranishëm në Samit.
Fondi akumulues prej 100.000.000.000 dollarësh kreditim, i quajtur edhe Kontigjenti i Rezervave të Marrëveshjes (CRA), është themeluar tashmë. Kina do të kontribuojë me pjesën më të madhe, rreth 41 miliard $, Rusia, Brazili dhe India do të kontribuojnë me 18 miliard $, kurse Afrika e Jugut, anëtari më i ri i bllokut ekonomik, do të kontribuojë me vetëm 5 miliard $.
Nisma e madhe e bankës Brics është hapi i parë për të thyer dominimin e dollarit amerikan në tregtinë globale, si edhe institucionet e dollarit të mbështetura nga organizma të tilla si Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) dhe Banka Botërore, me bazë në SHBA, ku institucionet e vendeve të Brics kanë fare pak ndikim.
Anëtarësimi nuk mund të jetë i kufizuar vetëm në shtetet Brics. Në të ardhmen mund të përfshihen anëtarë edhe nga vendet me tregje në blloqet e tjera në zhvillim, të tilla si Meksika, Indonezia apo Argjentina, mbasi ato të kenë sistemuar  bilancet.
Grupi ka krijuar tashmë Aleancën e Aksioneve Brics, një nismë për të kaluar te lista e derivateve dhe për t’u hapur rrugën investitorve ndërkombëtarë të interesuar në tregjet në zhvillim.

Brics - Brazil-Indi-Rusi-Kina-Southafrika
Brics – Brazil-Indi-Rusi-Cina-Southafrika

Brics përfaqëson 42 për qind të popullsisë së botës dhe afërsisht 20 për qind të ekonomisë botërore në bazë të GDP-së, dhe 30 për qind të GDP-së në botë në bazë të PMB, për një lexim më të saktë të ekonomisë reale. Gjithsej tregtia midis vendeve është $ 6.14 trilion, ose rreth 17 për qind e totalit të botës.
marre nga http://www.theeventchronicle.com

Related Images:

More articles

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Portali Radiandradi.com, prej 11 vitesh dhuron kontribute të përditshme në shumë fusha të kulturës, historisë dhe vlerave shqiptare. Herë pas here siti ka nevojë për mirmbajtjeje, rikonstruktim si dhe rikonceptim në formatin letër. Për ta mbajtur këtë punë shumvjeçare, ndër më seriozet dhe më të lexuarat që të vazhdojë aktivitetin bëhet e domosdoshme mbështetja e lexuesve.

Jozef Radi

Redaktor i Radi & Radi

Artikujt e fundit

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.