back to top
27.5 C
Tirana
E diel, 14 Prill, 2024
- Advertisement -spot_img

ARCHIVE

Arkiva Mujore Gusht, 2021

Sevasti Qiriazi – Dako (1871 – 1949) – nga Anton Çefa

Sevasti Qiriazi - Dako (1871 - 1949) nga Anton Çefa Në radhët e atyre familjeve shqiptare që janë shquar për shërbimet e larta ndaj atdheut, renditet...

Dita Evropiane e kujtimit të viktimave të komunizmit dhe nazizmit – nga Frank Shkreli

23 gusht 1939 - Nazizmi e Komunizmi bashke! Dita Evropiane e kujtimit të viktimave të komunizmit dhe nazizmit nga Frank Shkreli Çdo vit, 23 Gushti shënon Ditën...

Nata e 21 Qershorit te 1941, për diktatorin Stalin – nga Sokol Neçaj

Nata e 21 Qershorit te 1941, për diktatorin Stalin nga Sokol Neçaj Kjo fotografi e paautorizuar e Stalinit brenda Kremlinit tregon pikërisht momentin kur ai...

Një kujtim për një kolos dhe mik të shqiptarëve Sir Reginald Hibbert (1922 – 2002) – nga Daut Dauti ⁠

Një kujtim për një kolos dhe mik të shqiptarëve Sir Reginald Hibbert (1922 - 2002) nga Daut Dauti ⁠ ⁠ Në vitin 1993 në Tiranë bleva librin: “Lufta...

Punëtoria e rrokopendlave – Grupi i Qytetarëve “Frrok Çupi” – nga Agim Morina

Punëtoria e rrokopendlave - Grupi i Qytetarëve “Frrok Çupi” nga Agim Morina *** E shkrueme me 1993.  Tallesha me marrëzitë e Frrok Çupit, i cili këshillonte “kosovarët” të...

Mbi unjisimin e gjuhës… – Pjesë e shkrimit të At Giuseppe Valentini

Mbi unjisimin e gjuhës... Pjesë e shkrimit të At Giuseppe Valentini Marrë prej "Koha Jone" Paris - Vj 16. Nr. 4-6 Viti 1977 . ...Rragata e gjuhës, e veças ajo e...

A ia vlen me i kalue pushimet në Shqipëri?! – nga Marelba Fushekati Boçi

A ia vlen me i kalue pushimet në Shqipëri?! nga Marelba Fushekati Boçi Durrësi mbetet nji nga qytetet më të dashme për mu. Me plazhin me...

Gjergj Hani, 16 vjeçari – që sfidoi regjimin komunist duke tentuar arratisjen i vetëm (Gazeta Dielli)

Gjergj Hani, 16 vjeçari - që sfidoi regjimin komunist duke tentuar arratisjen i vetëm (Gazeta Dielli) Gjergj Tomor Hani, i persekutuar, i përndjekur, i burgosur dhe...

Çfarë prindi je ti…?! . nga Emin Azemi

Çfarë prindi je ti...?! nga Emin Azemi Çfarë prindi je ti, kur fëmijës tënd nuk mund t’i dalësh zot, nuk mund t’i sigurosh mbështetje për...

Buqetë lirikash – nga Anton Çefa

Buqetë lirikash nga Anton Çefa Atdheu Ma i madhi mister Rri fshehur në truallin tand Etje e dhimbjes Dhe e mallit Që shtohet në rrjedhë të stinëve.   Jehe melodish Në mendimin tim Thërmohet nji...

Heroinat e mospërkuljes e mosshëmtimit… – nga Ervina Toptani

Heroinat e mospërkuljes e mosshëmtimit... nga Ervina Toptani Kushtuar Xhuliana (Beba) Pervizit e familjes së saj Në fund të vitit ’44, gjeneral majori i xhandarmërisë së Mbretit...

Gani Luzi, 37 vite më parë! – nga Murat Basha

Gani Luzi, 37 vite më parë! nga Murat Basha Ishte si sot 15 Gusht, po i vitit 1984. U ktheva nga plazhi, dhe rrugës për në...

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.