back to top
26.5 C
Tirana
E hënë, 15 Prill, 2024
- Advertisement -spot_img

ARCHIVE

Arkiva Mujore Korrik, 2021

Mbi gjuhën maqedonase – nga Giuseppe Crispi (Zef Krispi)

Mbi gjuhën maqedonase nga Giuseppe Crispi (Zef Krispi) Giuseppe Crispi - Zef Krispi - (30 korrik 1781 - 10 shtator 1859) - ishte një filolog...

Andërruesit e uzurpimit të Akademisë së Studimeve Albanologjike – nga Romeo Gurakuqi

Andërruesit e uzurpimit të Akademisë së Studimeve Albanologjike nga Romeo Gurakuqi Larg vëmendjes së opinionit publik, në të nxehtin e madh të korrikut, në kohë pushimesh,...

Momente nga i paharruemi Amik Kasoruho – nga Tasim Mlloja

Momente nga i paharruemi Amik Kasoruho nga Tasim Mlloja “U a dhamë!” - ishin fjalët e fundit që i kam të ruejtuna në kujtesë prej Amik...

“Njeriu përballë Përbindëshit” – Dosjet e Musa Sinës libri i parafundit i Jozef Radit – korrik 2021

"Njeriu përballë Përbindëshit" - Dosjet e Musa Sinës libri i parafundit i Jozef Radit - korrik 2021 Mbas një pune realtivisht të gjatë, të shtrirë në...

Jam komunist, pa partinë do isha krijues mediokër… – Ismail Kadare i shkruan Nexhmije Hoxhës

"Jam komunist, pa partinë do isha krijues mediokër..." Ismail Kadare i shkruan Nexhmije Hoxhës nga Rezarta Delisula Sa herë që shkrimtari Ismail Kadare vihej në epiqendër të...

Vila e turpit ose si po projektohet ruajtja e historisë komuniste – nga Alba Kepi

Vila e turpit ose si po projektohet ruajtja e historisë komuniste nga Alba Kepi Pasivë, pa shpirt e emocion, lexojmë këtë vendim fat, ku të...

Akademiku shqiptaro-britanik, Gëzim Alpion nderohet me medaljen “Nënë Tereza” – nga Frank Shkreli

Akademiku shqiptaro-britanik, Gëzim Alpion nderohet me medaljen “Nënë Tereza” nga Frank Shkreli Ditën e martë, më 27 korrik, 2021, studiuesit shqiptaro-britanik Gëzim Alpion, sociolog në Universitetin...

Çikat e Arta të Kosovës…. – nga Adriatik R. Dosti

Çikat e Arta të Kosovës…. nga Adriatik R. Dosti   Plot 57 vjet më parë, kur sporti luftarak i Arteve Marciale japoneze Judo u përfshi në...

Të vërtetën tonë duhet ta themi, ta tregojmë çiltërsisht… – nga Ahmet Premçi

Të vërtetën tonë duhet ta themi, ta tregojmë çiltërsisht…* nga Ahmet Premçi Doli nga shtypi libri "Dosja 135". Ky libër përmban dokumete arkivore dhe referenca, mbi format dhe...

Uran Kostreci, poeti që ringjalli sonetin – nga Enver Kushi

Uran Kostreci, poeti që ringjalli sonetin nga Enver Kushi Këto ditë ndërroi jetë Uran Kostreci, poeti i mirënjohur dhe një nga njerëzit më të mirë...

Roman që mund të shërbente si skenar filmik i suksesshëm – nga Lluka Qafoku

Roman që mund të shërbente si skenar filmik i suksesshëm nga Lluka Qafoku Parathënia e romanin të ri "Dita e Durimit" e Lekë Tasit Lekë...

Ecja drejt së djathtës – dëshmi morale dhe mençurie – nga Frank Shkreli

Ecja drejt së djathtës - dëshmi morale dhe mençurie  nga Frank Shkreli Libri më i fundit i autorit të njohur me banim në Shtetet e Bashkuara...

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.