back to top
27.5 C
Tirana
E hënë, 20 Maj, 2024
- Advertisement -spot_img

ARCHIVE

Arkiva Vjetore 2019

Ju lutem veproni sa nuk është vonë! – nga Thanas L. Gjika

Ju lutem veproni sa nuk është vonë! nga Thanas L. Gjika   (Thirrje “Federatës Vatra”, “Ligës Shqiptaro-Amerikane”, “Këshillit Shqiptaro-Amerikan” dhe “Shoqatës së Shkrimtarëve dhe Artistëve të Amerikës” . Kohët...

Dy poezi nga Federico Garcia Lorca – Në shqip nga Manjola Brahaj

Dy poezi nga Federico Garcia Lorca Në shqip nga Manjola Brahaj Mëngjes Zemra ime e shtypun ndien bashkë me mëngjesin dhimbjen e dashnive të saj dhe...

Traktatet e Atjon Zhitit – pjezësa –

Traktatet e Atjon Zhitit - pjezësa - Ai që do ta botonte i pari Atjon Zhitin, që do të gjente diçka ndryshe dhe të veçantë...

Shkrimtari dhe turma – nga Myftar Gjana

Shkrimtari dhe turma nga Myftar Gjana "Drita e publikut errëson gjithçka" (Heideger) Një ese që më ka pasë bërë përshtypje. Qofsh i parajsës, miku ynë, poeti dhe intelektuali...

30 vjetori i Partisë së Ibrahim Rugovës – Pak Mirënjohje historike

30 vjetori i Partisë së Ibrahim Rugovës - Pak Mirënjohje historike Janë pak rreshta që gazetarja Evliana Berani, të botuara diku në një qoshe të...

Nji ditë shtatori, si shtatorre! – Reflektim mbi nji ditë të jetës… nga Jozef Radi

Nji ditë shtatori, si shtatorre! Reflektim mbi nji ditë të jetës... 22 shtator 2017 nga Jozef Radi Nga dita e një shkrimtari - Esé nga Jozef Radi. Në...

Integrimi mes shqiptarëve me një vizion të përbashkët… – Oborri Mbreteror – Albanian Royal Court

Integrimi mes shqiptarëve me një vizion të përbashkët... Oborri Mbreteror - Albanian Royal Court Politika e Jashtme duhet të ketë kredibilitet dhe vazhdimësi. Ajo kurdoherë...

Shqipëria e luftës në kujtimet e majori britanik Anthony Quayle – nga Ilir Hashorva

Shqipëria e luftës në kujtimet e majori britanik Anthony Quayle nga Ilir Hashorva Këto ditë doli në librari libri “Tetë orë nga Anglia”, i përkthyer...

I masakruemi… – nga Pjetër Logoreci

I masakruemi... nga Pjetër Logoreci   Edhe kur nuk ishte më në burg, jeta nuk ishte e thjeshtë për Atë Mark Harapin. Komunizmi i kishte hequr zhgunin...

Varri i Zvërnecit dhe aludimet rreth tij. nga Ilirjan Gjika

Varri i Zvërnecit dhe aludimet rreth tij. nga Ilirjan Gjika A i përket një gjenerali bizantin të vrarë në Vlorë?! Në 1 maj të vitit 1900, studjuesi...

Kraja kap SPAK-un, Akt’i fundit i rikthimit të persekutorëve të diktaturës! – Deklaratë e te Përndjekurve Politike Antikomunistë

Kraja kap SPAK-un, Akt'i fundit i rikthimit të persekutorëve të diktaturës! Deklaratë e  te Përndjekurve Politike Antikomunistë Pas zgjedhjes së prokurorit Arben Kraja në...

Kryetari i SPAK-ut ish hetues i diktaturës – Opinione rreth figurës së zgjedhur

Kryetari i SPAK-ut ish hetues i diktaturës Opinione rreth figurës së zgjedhur “Nga verifikimet e kryera deri tani rezulton se, shtetasi A.K. ka qenë me detyrë...

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.